Archeologický výzkum na lokalitě Scorrione v roce 2022
V letošním roce probíhá již třetí sezóna archeologického výzkumu na Sicílii, kterého se účastní také studenti Univerzity Hradec Králové v rámci programu Erasmus. Organizace a vlastní realizace výzkumu je výsledkem součinnosti pracovníků hradecké univerzity a Soprintendenza per i Beni Culturali e Ambientali di Ragusa.
Autoři: Jelínek P., Müllerová T., Podhorský J., Tarasenko N.
Předmětem zájmu poznání je především tradičně poněkud opomíjené venkovské obyvatelstvo v období pozdní antiky a raného středověku, a to zejména prostřednictvím průzkumu pohřebních areálů. Zkoumané pohřebiště leží přibližně 8 km západně od jihosicilského města Ispica, v mělkém kaňonu, který je částečně zaplavován sezónními dešti. Vlastní hrobové jámy byly hloubeny do nízkých stěn skalnatého podloží, které v kaňonu vystupují po jeho obou stranách. Vedle jednotlivých hrobových jam se zde ovšem častěji setkáváme s rozsáhlejšími hrobkami vysekanými do zdejšího měkkého pískovce, které v sobě ukrývají nezřídka až několik desítek jednotlivých pohřbů. Tyto hrobky, označované jako tzv. hypogea nebo nepřesně také jako katakomby, představují zajímavý a dosud stále nepříliš dobře poznaný zdroj informací o rurálních populacích v období od konce 4. do 8. století našeho letopočtu. Přestože naprostá většina hrobů z tohoto období je vykradená, daří se při výzkumu nalézt zbytky původních hrobových výbav. Dobrým příkladem jsou součásti opasků, z nichž se nám dochovávají kovové přezky nebo alespoň jejich části.
Ceněnými nálezy jsou například také zlomky skleněných nádob. Zachovalost lidských kosterních pozůstatků v hrobech je obvykle velmi špatná, v původní anatomické poloze se v průběhu této sezóny podařilo odkrýt pouze jednotlivé zlomky kostí nebo neúplná torza, což lze opět připsat na vrub vykrádání a obecně dlouhotrvajícímu působení vnějších vlivů na kosterní pozůstatky. Neméně zajímavou složkou poznání je architektonické provedení jednotlivých hypogeí, které je velmi variabilní. Vedle hrobových jam, původně překrytých opracovanými pískovcovými deskami, nalézáme ve stěnách hrobek vysekané různě velké výklenky. Ty nejčastěji sloužily patrně jen k umístění olejových lamp, jejichž zlomky nalézáme často právě pod nimi, nicméně větší z výklenků mohly mít funkci například malých oltářů, na které byly kladeny obětiny. Dokladem mohou být jak nálezy zlomků keramických nádob, tak různé zvířecí kosti odkrývané v okolí.
Vedle práce v terénu, která zahrnuje odkrytí a dokumentaci hrobů a hrobek, se část práce odehrává také v zázemí, kde se čistí a evidují veškeré vyzvednuté nálezy.
Jelikož o víkendu práce neprobíhá, jsou volné dny často studenty využívány k návštěvě památek a muzeí v okolí. Dobře dostupné jsou například Syrakusy nebo vzdálenější Taormina, případně také Agrigento. K odpočinku jsou v teplých dnech s oblibou využívány dlouhé písčité pláže v blízkosti přístavního města Pozzallo.