FF Aktuálně 19. 6. 2020

FF UHK se podílí na mezinárodním strategickém partnerství „SensiClass“

Autor: Markéta Doležalová

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové se jako partnerská organizace zapojila do projektu strategického partnerství nesoucího název „Tackling Sensitive Topics in a Classroom“. Společně s kolegy z koordinující estonské University of Tartu, polské SGH Warsaw School of Economics a maďarské Central European University bude tým složený z akademiků FF vytvářet didaktické nástroje a materiály, které poslouží nejen vysokoškolským pedagogům k citlivému a empatickému řešení potenciálně konfliktních témat v prostředích s lidmi různých původů, etnicit či náboženských vyznání.

Kromě přispívání k výstupům zahraničních univerzit budou zapojení akademici z Filozofické fakulty zodpovědní za vytvoření dvou e-kurzů. „Social work with foreigners“ se zaměří na vzdělávání budoucích sociálních pracovníků a speciálně na jejich přístup ke skupině cizinců. Dr. Filip Rigel společně s dr. Michalem Trousilem v kurzu zkombinují online aktivity s osobní, kontaktní složkou.

Vypracování druhého e-kurzu – „Strategies for creating equal and tolerant environment for work with minorities“ – povede dr. Vanda Vaníčková a dr. Michal Rigel. Jejich cílem je vyvinout nástroje, které budou moci ve školním prostředí prakticky využívat studenti doktorských programů, budoucí učitelé, ale i další studenti.

Všechny materiály vytvořené Filozofickou fakultou, ale i partnerskými univerzitami projdou prvním testováním při společném třídenním školení, které bude začátkem roku 2021 hostit právě UHK. Finální setkání všech zapojených stran projektu se bude konat taktéž na Univerzitě Hradec Králové, a to v létě 2022. Kromě shrnutí všech aktivit se zde také bude hodnotit již reálný dopad výstupů projektu ve všech zúčastněných zemích.

Tento mezinárodní projekt strategického partnerství financovaný z grantu programu Erasmus+ odstartoval v prosinci minulého roku a pokračovat bude do srpna 2022.