FF Aktuálně 8. 3. 2021

Filozofická fakulta nabízí klasické i unikátní studijní programy

Autor: Tomáš Vodička, děkanát FF UHK

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové je na mapě českých vysokých škol již 15 let. I přes obrovskou konkurenci ostatních filozofických fakult si za krátkou dobu vydobyla velmi dobrou pozici a dnes je zavedenou a respektovanou vzdělávací institucí. Co dnes fakulta nabízí a proč jít studovat právě na hradeckou “FFildu“? Odpovídá děkan FF UHK Mgr. Jan Prouza, Ph.D.

Jaký byl vývoj Filozofické fakulty UHK za těch 15 let?

Vývoj FF byl velmi dynamický. Začínali jsme jako nejmenší fakulta, která se musela rychle vyprofilovat a dokázat, že naše vydělení z pedagogické fakulty nebylo zbytečné. A dnes je jasné, že se nám to povedlo a v konkurenci ostatních filozofických fakult v ČR jsme si vcelku rychle vydobyli velmi dobrou pozici. V některých ohledech už dlouhodobě patříme mezi ty vůbec nejkvalitnější filozofické fakulty v Česku. Jedná se např. o vědecké granty, v nichž jsme v roce 2019 obsadili dělené první místo, či o internacionalizaci našeho studia, ve které jsme zase dlouhodobě na druhém místě. Zcela jedineční jsme i v objemu tzv. smluvního výzkumu, v jehož rámci se zaměřujeme na archeologické průzkumy (zejména pak pod velkými infrastrukturními projekty) či na sociologická šetření. V rámci Česka sice patříme mezi střední či spíše menší fildy, o to větší důraz ale klademe na kvalitu. A to se samozřejmě týká i studia. Nejsme zkrátka anonymní fakultou, kde by výuka probíhala v obrovských učebnách a mezi studenty a pedagogy by zela propast. Naopak, naše seminární skupiny čítají 10 až 20 studentů a vyučující tak mohou studenty dobře poznat, identifikovat jejich silné a slabé stránky a posunout je v životě dál – např. doporučením vhodné stáže, praxe, zahraničního pobytu či třeba společným výzkumem.

Jaké programy lze dnes na “FFildě“ studovat?
Paleta našich programů je velmi pestrá. Od těch pro FF již tradičních (jako je filozofie, politologie, archeologie, historie či sociologie), přes ty méně tradiční (např. sociální práce, učitelství historie a učitelství společenských věd) až po ty zcela unikátní. Tím mám na mysli africká a latinskoamerická studia nebo digitální historické vědy. Za těch patnáct let se nám podařilo vytvořit takovou strukturu našich programů, že nabízíme studium bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského stupně, a dokonce i habilitační a jmenovací řízení. S nadsázkou tak mohu říct, že u nás lze studovat od akademické kolébky až k akademickému hrobu.

Filozofická fakulta UHK je špičkou v internacionalizaci. Jaké možnosti mají studenti,
kteří chtějí vyjet do zahraničí?
Ano, posilování mezinárodního rozměru vnímáme jako zcela zásadní faktor pro zvyšování kvality ve všech oblastech naší činnosti, ale možná především pro rozšiřování obzorů našich studentů. Člověk si pak uvědomí, co všechno lze dělat lépe, za co naopak musíme být vděční a na co být hrdý. Navíc tyto pobyty budují síť kontaktů a přátelství, kterých pak studenti velmi často využívají při cestování či při práci. A ačkoliv se to může zdát divné, zkušenosti ze zahraničního pobytu prokazatelně zvyšují uplatnitelnost studentů na pracovním trhu a usnadňují nástup do práce. Často je totiž nástup do pracovního kolektivu podobný příjezdu do jiné země –člověk se musí rychle rozkoukat, identifikovat mnohdy prapodivné rituály a zvyky „místního kmene“ a porozumět jejich zpočátku nepříliš srozumitelnému jazyku. Výhodou FF je, že v podstatě každý, kdo o nějakou zahraniční cestu projeví zájem, může vycestovat. Vydáváme na to obrovské prostředky, ale vnímáme je jako investici do studentů.

Jaké nacházejí absolventi uplatnění?
Velmi různorodé, jak různorodé jsou naše obory. Nejčastěji se jedná o veřejnou správu, samosprávu, sociální služby, paměťové či vzdělávací instituce a v ne poslední řadě také soukromý sektor. Obecně nemáme problém s uplatnitelností, protože se snažíme studenty vybavit dovednostmi, které jim umožňují co nejširší uplatnění. Díky robotizaci budeme často měnit povolání a hlavní devizou budou právě obecné kompetence. Schopnost kriticky přemýšlet, pracovat s textem, prezentovat, být empatický a mít jazykové dovednosti. Zkrátka to, co je typicky lidské –vtom nás stroje nikdy nenahradí. Na otázku uplatnitelnosti se cíleně zaměřujeme na webu humanitky.cz. Pokud vás to zajímá, podívejte se na něj. Najdete tam nejlepší odpověď na různé nesmysly, jež o uplatnitelnosti absolventů FF kolují.