FF Aktuálně 21. 10. 2020

Filozofické fakulty se pustily do boje proti tradovaným mýtům

„Zbytečné společenské pavědy, stejně všichni skončí v mekáči, tyhle obory vystuduje kdejaký hňup,“ a další hejty šířící se virtuálním prostorem se snaží vyvrátit nová kampaň s názvem Humanitky.cz. Je čas ukázat, že absolventi humanitních a společenských věd jsou na trhu práce nejen úspěšní a žádaní, ale také že humanitní a společenské vědy mají v naší společnosti své pevné a mnohdy nezastupitelné místo.

Humanitky.cz je společný projekt tří Filozofických fakult – Univerzity Hradec Králové, Ostravské Univerzity a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

„Není pravda, že absolventi humanitních a společenských věd jsou společensky nepotřební a neuplatitelní na pracovním trhu. Naše tvrzení máme podložená daty. Stejně tak výroky některých politiků o tom, že absolventy humanitních oborů ekonomika nepotřebuje a končí na úřadech práce, či vykonávají méně kvalifikovanou práci, jsou zcela mimo realitu,“ uvedla Daniela Rywiková, proděkanka pro zahraniční a vnější vztahy Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

„Nová propagační videa mají také ukázat, že středoškolští učitelé oborů jako jsou český jazyk a literatura, dějepis, základy společenských věd a dalších, jsou často právě absolventy filozofických fakult,“ doplnil Jan Prouza, děkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Nová videa, která budou v nejbližších dnech ke shlédnutí na sociálních sítích i stránkách humanitky.cz staví na vtipu, nadsázce a provokaci, aby zasáhla co nejširší publikum. Webové stránky humanitky.cz pak představují desítky příběhů absolventů filozofických fakult, kteří našli uplatnění v mnoha různých oborech.

Data společnosti STEM/MARK hovoří jasně

V rámci tohoto projektu proběhlo v loňském roce společností STEM/MARK rozsáhlé šetření mezi zaměstnavateli v několika vybraných krajích napříč Českou republikou. Z průzkumu vyplynulo, že ze strany zaměstnavatelů je o tyto absolventy nejen zájem, ale že například v oblasti školství nebo některých služeb je zaměstnavatelé vnímají jako nenahraditelné. Průzkum mimo jiné také ukázal, že absolventy humanitních a společenskovědních oborů přijímají spíše velké firmy působící zejména v oboru školství a státní správy a dále ve finančních a odborných službách nebo společnosti se zahraniční působností. Kde všude ale nacházejí tito absolventi uplatnění ukazují právě humanitky.cz.

„Humanitní a společenské obory jsou bohužel obětí řady mýtů a stereotypů, na což se dlouhodobě snažíme poukázat. Z tohoto průzkumu však jasně vyplývá, že pozice absolventů humanitních oborů na trhu práce je velmi perspektivní,“ uzavřel Jan Prouza.

Aktivita je součástí projektu „Společný postup filozofických fakult v oblasti zvyšování kvality a prestiže humanitních a společenských věd II,“ který je financován z Centralizovaného rozvojového programu MŠMT ČR.