FF Absolventi 6. 12. 2019

Jet studovat na hradeckou univerzitu bych každému doporučil, říká Kapverďan Eloi Semedo

Autor: Tomáš Vodička

Eloi Alector Monteiro Pinto Semedo strávil na Filozofické fakultě UHK akademický rok 2015/2016. Nedávno se do Česka na chvíli vrátil a nezapomněl navštívit i hradeckou univerzitu.

Jak se to stalo, že jste rok studoval na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové?

Jednoho dne přijel doc. Klíma z hradecké filozofické fakulty se skupinou studentů na návštěvu naší Universidade Jean Piaget de Cabo Verde, kde jsem studoval. Setkali jsme se s ním, mluvili jsme o možnosti jet studovat do České republiky, o příležitostech, které se nabízejí. Zdálo se mi to jako dobrý nápad, přihlásil jsem se a uspěl. Dnes jsou to čtyři roky, co jsem do České republiky přijel.

Co vás nejvíce překvapilo po příjezdu do Česka?

Nedá se říct, co mě nejvíce překvapilo, těch věcí bylo opravdu hodně. Nevěděl jsem, co od toho mám čekat, jel jsem do úplně cizí země, daleko od domova. Věděl jsem, že počasí bude značně odlišné, lidé budou jiní, u nás v Kapverdách nebo celkově v Africe jsou lidé bezprostřednější, tady jsou klidnější. Navíc čeština byla velmi těžká, to mě opravdu překvapilo.

Proč myslíte, že je čeština těžká?

Prostě je! (směje se) Běžně, když přijedete někam, kde mají jednodušší jazyk, tak nemáte problém se něco naučit. Byl jsem například v zemích, kde se mluví francouzsky, a po pár měsících jsem byl schopný se domluvit. Tady ne.

Co jste v Hradci Králové studoval?

V Kapverdách jsem studoval Translation and Culture, když jsem přijel do Česka, tak jsem měl odlišné předměty. Bavila mě Politologie, Latinsko-americká studia a speciální pro mě byla Africká studia se současným děkanem Janem Prouzou. Učit se o politice v Africe v Hradci Králové bylo skvělé.

Doporučil byste studium na hradecké univerzitě?

Ano, určitě! Dva semestry, které jsem tu strávil, byly jedny z nejlepších, které jsem ve svém akademickém životě zažil, stoprocentně bych lidem doporučil studovat na hradecké univerzitě. Je to sice malé město, ale je tu všechno. Máte jít kam za sportem nebo s přáteli, není tady tak draho, je tu skvělá univerzita, jsou tu skvělé knihovny a mnoho dalšího.

Co vám studium v Hradci dalo do života? V čem vám pomohlo?

Hodně mi to pomohlo po návratu do Kapverd. Přineslo mi to větší sebedůvěru a také uznání. Lidé říkají: „Jo, rok studoval v Evropě a dal to!“ Pomohlo mi to i získat zaměstnaní, byl jsem jeden ze tří doporučených do jednoho výběrového řízení. Když jsem při pohovoru mluvil o pobytu v České republice a o tom, jak jsem zlepšil angličtinu, tak mi to skutečně pomohlo a získal jsem tu práci. Teď pomáhám lidem získat krátkodobá víza do evropských zemí v schengenském prostoru.

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové má s Universidade Jean Piaget de Cabo Verde smlouvu o výměnných pobytech studentů už od roku 2007. Za tu dobu do Kapverd vyjelo 8 našich studentů, opačným směrem putovalo 7 studentů.  FF UHK také úspěšně řešila projekt Mezinárodní kreditová mobilita na období 2017-2019.