FF Aktuálně 13. 5. 2021

Josef Bernard z Katedry sociologie FF UHK úspěšně završil habilitační řízení

doc. PhDr. Josef Bernard, Ph.D. pracuje na Filozofické fakultě UHK a v Sociologickém ústavu AV ČR. Zabývá se zejména sociálně prostorovými nerovnostmi, problematikou samosprávy obcí a sociologií venkova.

"Svou habilitační práci jsem sestavil z několika odborných článků, které vyšly v českých a zahraničních časopisech. Zabývám se v nich sociální situací na periferním venkově. Především zkoumám projevy chudoby a různých forem sociálního znevýhodnění, kterým jsou obyvatelé venkovských periferií vystaveni. V jednom z těchto článků například s kolegou Jiřím Šafrem ukazujeme, že obyvatelé periferií dosahují výrazně nižších příjmů ze zaměstnání než je v Česku obvyklé. V jiném článku zjišťuji, s jakými nároky se musí vypořádat rodiny, které v periferiích hledají možnosti skoubení péče o děti a zaměstnání. Zároveň ale upozorňuji na to, že celý koncept prostorové perifernosti je mnohorozměrný a komplikovaný. Existuje řada různých typů periferií, jejichž obyvatelé stojí před různými typy obtíží a výzev," popsal doc. Bernard.