FF Aktuálně 26. 8. 2020

Karel Kouba z katedry politologie rozšířil řady docentů na FF

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci prof. Jaroslav Miller jmenoval Karla Koubu docentem v oboru Politologie k 1. červenci 2020 na základě jednomyslného doporučení Vědecké rady FF UPOL.

Doc. Karel Kouba vystudoval politologii na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Miami University v USA. Dnes působí na Katedře politologie FF UHK, kde vyučuje především v magisterském a doktorském studijním programu se zaměřením na politiku Latinské Ameriky. V současnosti je také místopředsedou Akademického senátu UHK.

Přednášel na řadě zahraničních univerzit, zejména v Latinské Americe. Tímto regionem se zabývá i ve většině svých odborných publikací. V odborném zájmu tohoto zlínského rodáka je však též studium problémů české společnosti, a to jak v souvislostech soudobých volebních procesů, tak z historického hlediska hodnocením díla Tomáše Bati a Karla Sladkovského. Je autorem celé řady textů, včetně článků v renomovaných zahraničních časopisech.

Ve své habilitační práci se zabýval různými institucionálními aspekty volebního chování. Věnoval se například tomu, jaká opatření mohou zavést české vysoké školy, aby podpořily volební účast studentů ve volbách do akademických senátů. Ta je totiž extrémně nízká. Zároveň ale pokračoval ve výzkumu latinskoamerické politiky, kde analyzoval například kritickou otázku znovuzvolení prezidentů a příčiny politické nestability v tomto regionu.