FF Aktuálně 23. 6. 2020

Koronavirovou krizi jsme zvládli dobře, hodnotí děkan FF UHK Jan Prouza

Autor: Tomáš Vodička

Letní semestr zcela zásadně ovlivnilo vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s šířením koronaviru. Následně přijatá nařízení zásadně změnila fungování fakulty a bylo nutné neprodleně přijmout řadu opatření.

Filozofická fakulta rychle přistoupila k zavedení systému “distanční kompenzace“ veškeré výuky pro české i zahraniční studenty tak, aby jim bylo umožněno všechny kurzy, které měli zapsané v letním semestru, řádně dokončit. „Ze dne na den jsme museli reagovat na zcela výjimečnou situaci. Okamžitě jsme vydávali patřičné pokyny, výnosy a vyučující se ve většině případů stihli přizpůsobit a přesunout výuku na internet. Obecně si myslím, že jsme to zvládli dobře,“ okomentoval situaci děkan FF UHK dr. Jan Prouza.

Kompenzace výuky probíhaly především na platformě Moodle či formou online přednášek. „Samozřejmě bylo dbáno na obsahovou stránku kompenzace výuky a dodržení obsahu jednotlivých kurzů. Od studentů jsme si poté vyžádali zpětnou vazbu, takže tušíme, že většina výuky probíhala bez problémů,“ řekl proděkan FF pro studijní záležitosti a vzdělávací činnost dr. Tomáš Hradecký a dodal: “Státní závěrečné zkoušky se pak většinou konaly již za osobní přítomnosti studentů i komisí, a to za dodržení hygienických a bezpečnostních podmínek. Pouze některá pracoviště přistoupila na distanční formu státnic.“

Vzniklá situace pochopitelně ovlivnila také přijímací řízení. U programů, u nichž to bylo možné, byla přijímací zkouška zrušena. „U ostatních programů byly změněny podmínky tak, aby bylo možné přijímací zkoušku složit i distančně, např. na základě prospěchu ze střední školy nebo zasláním jiných podkladů pro přijímací řízení. Katedra sociologie konala v rámci přijímací zkoušky přijímací test v obou formách – online test i test prezenční,“ řekl dr. Hradecký.

“V průběhu koronavirové krize se ukázalo, že za určitých podmínek může část výuky probíhat online, a právě na e-learning se nyní plánujeme zaměřit, a rozvíjet ho,“ uzavřel děkan FF UHK dr. Jan Prouza.