FF Aktuálně 1. 10. 2022

Letní škola filosofie Univerzity Hradec Králové se konala již popáté

Ve dnech 23. až 25. 9. 2022 se již tradičně v broumovském klášteře uskutečnil pátý ročník Letní školy filosofie Univerzity Hradec Králové. Letní škola je pořádána doktorandy univerzity nejen pro studenty vysokých škol, ale také pro širokou veřejnost.

Letos se organizační tým zaměřil na Kulturní války, které jsou palčivým a aktuálním tématem v době sociálních sítí. V rámci bloku přednášek o kulturních válkách zazněl například příspěvek filosofa doktora Matěje Cibíka Cancel culture: Hrozí nová, liberální totalita?, anebo přednáška s názvem Právo na nenávist? Hate speech a svoboda slova v perspektivách současné analytické filosofie, kterou účastníkům představil doktor Tomáš Koblížek.

Následovalo živé nahrávání podcastu Přepište dějiny s jeho tvůrci Martinem Gromanem a profesorem Michalem Stehlíkem. Blok byl zakončen panelovou diskuzí s doktorkou Zorou Hesovou, doktorem filosofie Miroslavem Karasem a dalšími. Účastníci letní školy filosofie se tak vydali na cestu hledání hranice mezi svobodou projevu a pouhou manifestací nenávisti a dalších filosofických atributů fenoménu kulturních válek.

Pátek a neděle se nesly v duchu rozličných filozofických témat počínaje zákoutími analytické filosofie, přes virtuální realitu až po etické aspekty sexu s roboty.