Mezinárodní kreditová mobilita: ohlédnutí za projektovým obdobím 2019–2022
K 31. červenci tohoto roku skončilo projektové období programu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita 2019–2022. Pro FF UHK se jednalo už o 5. projekt Mezinárodní kreditové mobility, avšak toto projektové období přineslo mnohé výzvy, protože bylo pochopitelně velmi výrazně ovlivněno pandemií COVID-19.
Filozofická fakulta spolupracovala celkem s 19 partnerskými univerzitami především z Latinské Ameriky a Afriky, na které má silné vazby zejména díky katedře politologie a v ČR unikátním navazujícím magisterským oborům Politologie – latinskoamerická studia a Politologie – africká studia, respektive doktorským oborům Latinskoamerická a Africká studia. Jedná se vesměs o partnery, se kterými FF UHK spolupracovala na základě bilaterálních smluv více či méně intenzivně už v minulosti. Přestože si převratné události, které se objevily během realizace projektu, vyžádaly jeho výrazné změny, díky velké flexibilitě a značnému úsilí koordinátorů a nebývalé houževnatosti účastníků mobilit, probíhala s některými partnery téměř bezproblémová spolupráce i nadále. Některé partnerské instituce naopak pandemie paralyzovala natolik, že další spolupráce s nimi byla velice obtížná.
Největší výzvu pro realizaci mobilit představovaly omezené možnosti vstupu do České republiky, velmi komplikované možnosti návratu do rodných zemí studentů a akademiků, a v neposlední řadě také úplné nebo částečné uzavření velvyslanectví ČR v některých zemích během pandemie.
V zimním semestru akademického roku 2020/2021 byly zahraničním studentům poprvé nabídnuty virtuální mobility. Virtuální mobilita může jen stěží konkurovat reálnému pobytu v zahraničí, přesto byl o ně mezi studenty veliký zájem. V průběhu projektového období pak byly realizovány i akademické incoming a outgoing virtuální mobility, a na některých partnerských univerzitách bylo virtuální studium umožněno i studentům z FF UHK.
I přes všechna omezení a problémy se podařilo realizovat i řadu fyzických mobilit, hlavně přijíždějících studentů. I když někteří kvůli problémům s vízy už nedoufali a někteří museli svou mobilitu o semestr posunout.
Samozřejmě, že ne všechno bylo negativní. Účastníci mobilit prokázali obrovské odhodlání a jen těžko lze změřit jejich osobnostní rozvoj. FF UHK a partnerské univerzity se velmi dobře poznaly a dokázaly efektivně řešit nastalé krizové situace, výrazně se posílila internacionalizace doma. Letní semestr 2021/2022 již proběhl bez omezení, podařilo se realizovat většinu zbývajících mobilit a studenti i vyučující měli možnost prožít své mobility naplno. Nezbývá než doufat, že to takto bude pokračovat i nadále.