FF Zahraničí, Zaměstnanci, Aktuálně 23. 5. 2024

Mezinárodní workshop studentů archivnictví a PVH v Broumově

Neuvěřitelné se stalo skutkem! V neděli 12. května přijeli na týden do Broumova studenti a vyučující z italské Neapole, polské Toruně a slovenské Trnavy, aby zde společně s vyučujícími a studenty Katedry pomocných věd historických a archivnictví strávili velice intenzivních osm dní v rámci " Erasmus+ Blended intensive programme" (BIP) s názvem Preservation, digitization and access to material cultural heritage.

Pedagogové a studenti KPVHA v čele s dr. Martinou Bolom Kotari a dr. Jindřichem Koldou ukázali hostům Broumov a Broumovsko coby zájmovou destinaci katederního výzkumu, připravili přednášky o historických knihovnách v ČR a digitalizační workshop, v jehož rámci si zájemci zalétali i s dronem. Prof. Riccardo Montalto připravil pro účastníky sérii přednášek s kodikologickou tematikou, od názorných ukázek vědecké práce s autentickými raně novověkými rukopisy, přes dějiny knižní kultury v Itálii až po rekonstrukci fondu zaniklé knihovny jistého římského kardinála. Dr. Sixtus Bolom Kotari přiblížil barokní komponovanou krajinu, jíž je někdejší benediktinské panství jedním z nejlepších českých příkladů. Doc. Peter Labanc zasvětil studenty i pedagogy do tajů práce s GISy a ponoukl k tolik potřebnému tvoření rekonstrukčních map. A last but not least kolegové doc. Marcin Hlebionek a doc. Robert Degen seznámili účastníky s vlastní typologií drobných církevních památek a jejich popisem. Vedle toho hosté plnými doušky nasávali atmosféru Čech, která jim byla dosud utajena - od procházek zjizvenou krajinou nesoucí dosud stopy (po)válečného zmaru po degustaci vlajkových položek české kuchyně. Nejdůležitější však byla možnost sdílení zkušeností, přístupů, názorů, chápání odlišnosti, hledání společného či zrození možných budoucích vědeckých a přátelských kontaktů. Na konci června se účastníci sejdou ještě on-line.