FF Aktuálně 2. 6. 2022

Michal Hubálek z Filozofické fakulty UHK je novým laureátem Ceny primátora za studentskou a tvůrčí práci za rok 2021

Mgr. Michal Hubálek, student doktorského studijního programu Filozofie na Katedře filozofie a společenských věd FF UHK, publikoval v roce 2021 dva důležité články. Článek „A Brief (Hi)story of Just-So Stories in Evolutionary Science“ byl publikován v americkém časopise Philosophy of the Social Sciences. Článek se věnuje konceptu “just-so story”, který je populární v rámci evolučních diskusí nejenom o člověku. Analýzou dějin pojmu článek ukazuje, jakým způsobem evoluční věda vytváří své teorie a jaký je vztah těchto teorií k ostatním vědám, jako je antropologie, sociologie nebo psychologie.

Druhý článek „Experimentální studie akceptace pravidel přirozené dedukce v českém jazyce“ byl publikován v časopise Slovo a slovesnost. Článek je pokusem experimentálně ověřit, do jaké míry určitá deskriptivní logická pravidla (pravidla přirozené dedukce) zrcadlí naši běžnou řeč. Metodologicky postupuje tak, že testuje způsob, jakým běžní mluvčí českého jazyka posuzují vyplývání jedné věty z druhé při čtení běžných českých vět.

Michal je velmi aktivním doktorandem a vědeckým pracovníkem. V loňském roce s kolegy organizoval studentský workshop na téma „Příroda – poznání – post-pozitivismus“. Workshop byl první akcí nové platformy pro začínající badatele, kteří se věnují problémům spojeným s porozuměním lidské přirozenosti, společnosti, kultury a historie. Podílí se každoročně také na organizaci Letní filozofické školy v Broumově. Jako doklad jeho společenské aktivity je třeba uvést fakt, že se podílí na dobrovolnickém doučování češtiny pro žáky základních škol.

Foto: Jakub Misík