FF Aktuálně 19. 6. 2020

Mobility v rámci programu ERASMUS+ v době koronavirové pandemie

Autor: Věra Kouřimová, Tomáš Vodička

Na začátku února na UHK přijeli studenti z Argentiny, Arménie, Brazílie, Mexika, Ekvádoru, Kolumbie, Ghany, Keni a Zambie. Pro mnohé z nich se jednalo o první cestu do zahraničí a často i první cestu mimo své domovské město. Ve většině případů ale měli možnost čerpat cenné informace nejen od zaměstnanců zahraničních kanceláří vysílající i přijímající univerzity, ale také od svých kolegů, kteří pobyt na FF UHK absolvovali v minulosti. První dny a sžívání s novým prostředím jim usnadnili i členové studentské organizace ESN Hradec Králové, kteří studentům pomáhali zorientovat se na univerzitě i ve městě a  zařídit vše potřebné.

Vzhledem k tomu, že velmi záhy po zahájení mobilit studentů, byl v České republice v souvislosti s pandemií COVID 19, vyhlášen nouzový stav, byl pobyt studentů na UHK v tomto semestru mnohem náročnější. Řada především evropských studentů se rozhodla pro návrat do svých zemí, všichni studenti, kteří přijeli v rámci projektu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita však na FF UHK zůstali a ve studiu pokračovali online. Přestože si studenti museli zvyknout na velmi odlišný styl studia, neměli možnost  zapojit se do kulturně společenského života na univerzitě a ve městě,  a jejich možnost interakce s ostatními zahraničními a českými studenty i akademickou komunitou byla značně ztížená, hodnotí většinou svou Erasmus zkušenost velmi pozitivně a řada z nich se rozhodla svůj pobyt o semestr prodloužit.

Vzhledem k omezením souvisejícím s aktuální situací v České republice i ve světě se podařilo realizovat pouze jednu akademickou mobilitu, ekvádorského hostujícího vyučujícího Dr. Wilsona Pereze z partnerské univerzity FLACSO – Ecuador, který si pro studenty UHK připravil kurz na téma A critical approximation to mainstream Political Economy. Z UHK vyjeli na studijní pobyt do Mexika dva Ph.D. studenti oboru Latinskoamerická studia, nicméně i oni se museli vrátit předčasně. Ostatní naplánované incoming i outgoing mobility bohužel musely být přesunuty na další období.

V rámci projektu Erasmus+ Mezinárodní mobilita spolupracuje Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové aktuálně s 19 partnerskými univerzitami převážně z Latinské Ameriky a Afriky. Každý semestr tak vítá řadu studentů a několik akademiků, kteří byli svými domovskými univerzitami vybraní, aby na UHK realizovali své mobility. Stejně tak probíhají studentské a akademické mobility i opačným směrem, tedy z UHK na latinskoamerické a africké univerzity.