FF Aktuálně 15. 11. 2022

Na Masarykově náměstí je výstava Česko-baltské století 1921–2021, zahájili ji velvyslanci pobaltských států

Autor: Tomáš Vodička

Od pondělí 14. listopadu je na Masarykově náměstí v Hradci Králové k vidění výstava „Česko-baltské století 1921–2021“. Slavnostně ji zahájili velvyslankyně Estonska, Lotyšska a velvyslanec Litvy společně s představiteli Univerzity Hradec Králové.

Slavnostního zahájení výstavy se účastnili J. E. Gunta Pastore (Lotyšsko), J. E. Gita Kalmet (Estonsko), J. E. Laimonas Talat-Kelpša (Litva) a za UHK pak prorektorka pro zahraniční vztahy Leona Stašová, děkan FF Jan Prouza a Zdeněk Beran z Historického ústavu FF UHK.

Výstava, která čítá 12 velkoformátových panelů, nese podtitul "Sto let diplomatických vztahů mezi Estonskem, Litvou, Lotyšskem a Českem.

V prosinci 1921 Československo de iure uznalo Lotyšsko, Litvu a Estonsko a brzy navázalo diplomatické styky se třemi pobaltskými státy. Spolupráce mezi našimi zeměmi, které v mnoha ohledech sdílí podobný osud, se během století rozšířila a úspěšně pokračuje i dnes v oblasti politiky, ekonomiky, bezpečnosti, kultury a evropské integrace. Výstava Česko-pobaltské století upozorňuje na nejpozoruhodnější milníky naší společné historie a dokumentuje, jak se Česká republika a pobaltské státy v průběhu let přiblížily mnohem více, než si běžně myslíme.

V rámci zahájení výstavy měli studenti možnost zúčastnit se diskuse s představiteli pobaltských států.

Výstava je pořádána pod záštitou města Hradec Králové.