O absolventy humanitních a společenskovědních oborů je na trhu práce zájem, vyplývá z unikátního průzkumu
Tři filozofické fakulty - Univerzity Hradec Králové, Ostravské Univerzity a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem spojily své síly a nechaly si zpracovat sociologický výzkum, jehož cílem bylo zjistit, jaká je pozice absolventů humanitních a společenskovědních oborů na pracovním trhu. Ze sociologického šetření, které prováděla agentura STEM/MARK, vyplývá, že o tyto pracovníky je na trhu práce zájem.
Cílovou skupinou sociologického šetření, které probíhalo od 9. července do 7. srpna letošního roku, byla více než tisícovka firem s 5 a více zaměstnanci. „Výzkumů na uplatnění absolventů vysokých škol na trhu práce vznikla celá řada. Doposud ale chyběl pohled čistě na absolventy humanitních a společenskovědních oborů. Nyní máme v rukou poměrně unikátní data,“ uvedl děkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové dr. Jan Prouza.
Z průzkumu vyplývá, že vysoké školy by podle zaměstnavatelů měly více pozornosti věnovat praktickým dovednostem, praxi během studia a dále samostatnosti a jazykové vybavenosti studentů. „Jsem rád, že přesně toto naše fakulta studentům nabízí již řadu let. Kromě praxí a široké nabídky jazykových kurzů mohou naši studenti vyjet i na zahraniční pobyty do celého světa,“ dodal Prouza.
Zaměstnavatelé rovněž kladou důraz na rychlost seznámení s novinkami, komunikaci, týmovost a zvládání stresu. „Celkově je většina zaměstnavatelů (71 %) spokojená s kvalifikací, se kterou absolventi humanitních a společenskovědních oborů ze školy přicházejí. Zajímavé je, že pouze necelá třetina firem se rozhoduje podle prestiže vysoké školy,“ řekl Jan Burianec z agentury STEM/MARK.
Absolventy humanitních a společenskovědních oborů přijímají spíše velké firmy působící zejména v oboru školství a státní správy a dále ve finančních a odborných službách nebo společnosti, které působí i v zahraničí. Nadprůměrný zájem o tyto absolventy je v Praze a Ústeckém kraji. Naopak podprůměrný zájem je ve Středočeském, Plzeňském a Zlínském kraji.
Pro uchazeče o studium, studenty nebo absolventy humanitních fakult je pozitivní zejména fakt, že tři čtvrtiny zaměstnavatelů, u kterých mohou nalézt uplatnění, uvádějí, že chystají v příštích třech letech nábor lidí se společenskovědním vzděláním. „Humanitní a společenské obory jsou bohužel obětí řady mýtů a stereotypů, na což se dlouhodobě snažíme poukázat. Z tohoto průzkumu však jasně vyplývá, že pozice absolventů humanitních oborů na trhu práce je perspektivní,“ uzavřel děkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové dr. Jan Prouza
Výzkum vznikl jako součást projektu Společný postup filozofických fakult v oblasti zvyšování kvality a prestiže humanitních a společenských věd, do kterého jsou zapojeny Univerzita Hradec Králové, Ostravská Univerzita a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.