FF Aktuálně 7. 12. 2022

Petr Šída z Katedry archeologie byl jmenován docentem pro obor Archeologie

Rektorka Univerzity Karlovy prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., jmenovala k 1. říjnu 2022 Petra Šídu docentem pro obor Archeologie, a to na základě návrhu Vědecké rady FF UK Praha.

Doc. PhDr. Mgr. Petr Šída, Ph.D. působí na Katedře archeologie Filozofické fakulty UHK, kde vyučuje mj. základní přednášky o lovecko-sběračské historii Evropy i Čech, morfologii kamenné industrie, kvartérní geologii a kurzy o environmentální archeologii a přírodním prostředí. Je autorem 14 monografií a více jak sta odborných článků vznikajících v široké mezinárodní a interdisciplinární spolupráci.

Docent Petr Šída úspěšně obhájil svou habilitační práci „Člověk a přírodní zdroje v době kamenné“.

Dlouhodobě řeší problematiku loveckých společností pleistocénu a holocénu s důrazem na kombinaci přístupu humanitních a přírodních věd. V posledních letech se věnuje i historii vývoje krajiny a metodologii archeologického výzkumu. Zkoumá lovecká sídliště u jihočeských jezer (Švarcenberk, Tisý), gravettienské lokality v Čechách i na Moravě (Milovice, Dolní Věstonice, Lubná), převisy Českého ráje a Kokořínska a neolitický těžební areál na Jistebsku v Jizerských horách. Jako externista vyučuje také na FF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a je členem týmu Střediska pro paleolit a paleoantropologii ArÚ AV ČR v Dolních Věstonicích. Mezi jeho koníčky patří fotografie a turistika.

Aktuálně připravuje publikace o vybraných problémech mezolitických komunit (první keramika, broušené nástroje) a jejich přežívání do času zemědělských společností. Plánuje také další výzkum neolitických těžebních areálů na Jistebsku.