FF Věda a výzkum, Aktuálně 24. 6. 2024

Politologické publikace míří na mezinárodní trh

Pluralismem, diverzitou i neformálními politickými praktikami se zabývají ve svých nově vydaných odborných knihách kolegové z Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Mgr. Sylvie Bláhová, Ph.D., představuje svou novou publikaci Pluralism and Diversity: For the Sake of Equal Respect, která vychází z její disertační práce. Tato kniha, vydaná prestižním nakladatelstvím Palgrave Macmillan, se soustředí na pluralismus a diverzitu v kontextu liberální politické teorie. Práce problematizuje zaměření politického liberalismu pouze na esenciálně politickou úroveň, tedy na otázku ospravedlnění výkonu politické moci v podmínkách pluralismu. Kniha, která byla vydána za finanční podpory Ediční rady FF UHK, dále zkoumá, jak by mělo vypadat zdůvodnění politické moci a charakter liberálního politického společenství v rámci pluralismu, jehož cílem je rovný respekt pro všechny. Zakoupit ji lze zde.

Druhá publikace byla vytvořena v rámci projektu Grantové agenty ČR (GA20-02098S) s názvem Politická soutěž a lokální demokracie v komparativní perspektivě, jehož byla FF UHK hlavním řešitelem. Autorem této knihy s názvem The Persistence of Local Caudillos in Latin America: Informal Political Practices and Democracy in Unitary Countries je dr. Tomáš Došek, který dlouhodobě v latinské Americe působí. Dr. Došek se věnuje situaci, kdy navzdory demokratizaci na národní úrovni vládnou v mnoha obcích Latinské Ameriky stále místní političtí bossové. Caudillos a klany často využívají neformální politické praktiky - od klientelismu a protekce až po pronásledování politické opozice - k ovládání místní politické dynamiky. Kniha analyzuje strategie, které caudillos v Chile, Paraguayi a Peru uplatňují, aby si zajistili moc, a chyby, jichž se dopouštějí a které vedou ke ztrátě jejich funkcí. Publikace dr. Doška je v dostání v e-shopu University of Pittsburgh Press zde.