FF Aktuálně 8. 2. 2021

Projekt Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita na FF UHK

Od roku 2015 jsou v rámci programu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita podporovány studentské i zaměstnanecké mobility vysokých škol se zeměmi mimo Evropu. Filozofická fakulta UHK, mimo jiné i díky existenci dvou unikátních oborů zaměřených na oblast Afriky a Latinské Ameriky, tedy magisterských oborů Politologie – africká studia a Politologie – latinskoamerická studia, a doktorských studijních oborů Africká, resp. Latinskoamerická studia ve spolupráci s řadou svých partnerských univerzit tento program každoročně hojně využívá. V roce 2015 získala FF UHK v rámci projektu finanční prostředky na spolupráci s jednou  partnerskou univerzitou a během let byla v žádostech o grant v rámci programu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita stále úspěšnější. V poslední výzvě na projektové období 2020–2023 tak FF UHK získala grant na spolupráci se 6 africkými, 12 latinskoamerickými a jednou arménskou partnerskou univerzitou a stala se tak již podruhé 2. nejúspěšnější univerzitou v ČR z hlediska výše získaných finančních prostředků.

Těžištěm projektu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita je především podpora studentských incoming mobilit, ale v menší míře se realizují také outgoing mobility studentů doktorského stupně studia a incoming i outgoing mobility akademických, případně administrativních pracovníků.

Pro studenty z partnerských univerzit UHK jsou možnosti vyjet do Evropy značně limitované, a proto je jakákoli spolupráce s evropskými univerzitami velmi vítaná. Účast na zahraniční mobilitě otevírá studentům široké možnosti uplatnění na domácím trhu práce, činí je kompetentnějšími a konkurenceschopnějšími v daném oboru a v neposlední řadě jim dává možnost zlepšení jazykových schopností. Zvyšující se počet incoming zahraničních studentů prohlubuje internacionalizaci studentů také na UHK. Kromě toho se někteří původně mobilitní studenti rozhodnou na UHK zůstat i nadále a přihlásit se ke studiu na některém ze samoplátcovských oborů.

Možnosti semestrálního pobytu na afrických a latinskoamerických univerzitách využívají také UHK studenti, kteří tak mají možnost lépe poznat realitu dané země a provádět své terénní výzkumy přímo ve studovaném regionu. Vzhledem k charakteru zmíněných oborů je zřejmé, že jejich rozvoj by bez prohlubování kontaktů s africkými a latinskoamerickými institucemi nebyl možný.

Samozřejmě, že ne všichni studenti mají možnost osobně se zúčastnit zahraniční mobility a především pro ně je velmi přínosná přítomnost zahraničního vyučujícího na jejich domácí univerzitě. Ten jim dokáže realitu africké nebo latinskoamerické politické situace a historie, potažmo aktuální politickou situaci v EU a ČR osobně zprostředkovat. Přítomnost zahraničních vyučujících má bezpochyby velký význam i pro katedry a pracoviště na UHK i partnerských univerzitách, protože umožní setkání a diskuze s kolegy, které mohou kromě dalšího prohlubování spolupráce mezi univerzitami vést i k rozvoji společných vědeckých projektů.

I v současné náročné a specifické situaci se v letním semestru FF UHK v rámci projektu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita podaří zrealizovat několik fyzických mobilit studentů z partnerských univerzit a mnoho dalších studentů i někteří vyučující dostanou již podruhé možnost vyzkoušet si svou mobilitu alespoň virtuálně.