Studenti ÚSP přinášejí do portugalského Fara kousek Česka
Zaručený způsob, jak předehnat ostatní? Získat praxi v cizině. Studenti tak zabijí hned dvě mouchy jednou ranou – zdokonalí si jazyk a získají tolik potřebnou praxi. Na FF UHK si v rámci Erasmu praktické stáže mohou studenti vybírat z velké nabídky možností. Na Ústavu sociální práce se velké oblibě těší malá sympatická organizace - Česká školička ve Faru.
Krajanské sdružení Čechů a Slováků v Portugalsku vede činorodý život. Jednou z jeho důležitých aktivit je i provozování České školičky Faro, která se stará o to, aby byly u tamních dětí rozvíjeny znalosti českého jazyka a vědomosti o českých reáliích. V současnosti se starají o děti ve věku od 3 do 8 let. K pedagogickým aktivitám si v České školičce Faro navíc přibrali i činnost osvětovou. Nejen pro české krajany v Portugalsku, ale pro portugalskou veřejnost vůbec pořádají nejrůznější akce, které návštěvníkům přibližují české zvyky a tradice. Školička vznikla v roce 2014 pod záštitou Honorárního konzulátu České republiky ve Faru.
V roce 2018 navázala spolupráci s FF UHK. Pro studenty (prozatím pouze z ÚSP) nabízí dvou až tříměsíční neplacené stáže v rámci programu Erasmus praktické stáže. „Ačkoli s Českou školičkou ve Faru spolupracujeme poměrně krátce, rychle se stala jednou z našich nejoblíbenějších destinací, kam studenti vyrážejí na zahraniční stáž,“ přibližuje situaci vedoucí zahraničního oddělení Mgr. Martina Eliášová. „V akademickém roce 2017/2018 vyjelo do Faru 6 lidí, stejný počet tam vycestoval i v roce 2018/2019. Čekáme, že zájem poroste.“
Aby studentům práci ve Faru usnadnila, vybavuje je Filozofická fakulta aktuálními učebními materiály.
Jednou ze studentek ÚSP, které v České školičce Faro působily, je Dominika Žilková. Na stáž v Portugalsku ráda vzpomíná: „Díky programu Erasmus + jsem strávila téměř tři měsíce v portugalském městě Faro, kde jsem v rámci praktické stáže pracovala s bilingvními dětmi v České školičce. Naším cílem nebyla jen výuka českého jazyka, ale i předání informací o České republice a české kultuře. Praktická stáž v zahraničí pro mě byla velmi obohacující. Díky této zkušenosti jsem měla možnost poznat spoustu zajímavých lidí z odlišných kultur, získat praktické zkušenosti, cestovat a navštívit ta nejzajímavější místa z celého Portugalska. Velkým přínosem byla také možnost komunikace v cizím jazyce. Z Fara si odnáším nezapomenutelné zážitky a zkušenosti. Doufám, že se tam v budoucnu znovu podívám." Studentka Denisa Hrnčířová doplňuje svou kolegyni takto: "Pokud si nejste jisti, zda vyrazit na stáž, neváhejte. Rozhodně to stojí za to!"