FF Aktuálně 3. 5. 2021

Studentům FF UHK přednášel velvyslanec Argentiny v ČR

Autor: Tomáš Vodička, PR

V úterý 13. dubna nabídla Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové svým studentům i široké veřejnosti online přednášku velvyslance Argentiny v ČR Roberta Salafii o otázce Malvínských ostrovů a integračního procesu Mercosur.

„Pro studenty magisterského i doktorského programu latinskoamerických studií je možnost diskutovat s velvyslancem významné latinskoamerické země neocenitelná. Roberto Salafia, velvyslanec Argentiny v ČR, poutavě hovořil o dvou klíčových aspektech zahraniční politiky své země,“ sdělil organizátor přednášky doc. Karel Kouba z Katedry politologie FF UHK.

Desítky posluchačů slyšely např. o členství Argentiny v mezinárodní organizaci Mercosur, která letos slaví 30. výročí svého založení.„Přednáška i následná diskuse se však zabývala hlavně tématem Malvínských ostrovů, které jsou okupovány Spojeným královstvím, ale suverenitu nad nimi si nárokuje Argentina. V příštím roce si navíc připomeneme 40. výročí války o toto souostroví, kterou vyvolala tehdejší argentinská vojenská diktatura. Po demokratizaci od roku 1983 však Argentina prosazuje výhradně diplomatické řešení sporu,“ uzavřel doc. Kouba.