Studijní pobyt v USA mi dal strašně moc zkušeností, říká studentka Iva Petrusová
Studentka politologie Iva Petrusová se nedávno vrátila ze studijního pobytu na Missouri Southern State University ve Spojených státech amerických. Výběrové řízení, cestu do USA a samotný pobyt přiblížila v krátkém rozhovoru
Jak to celé začalo?
V podstatě celkem neočekávaně. Jeden z mých spolužáků se vrátil ze semestru v USA a začal mi o svých zážitcích vyprávět v Zašíffárně, u nás na Fildě. Ačkoliv jsem byla v té dané chvíli přesvědčená, že by to nebylo nic pro mě, postupně jsem se ho vyptávala na víc a víc otázek, a nakonec se rozhodla, že to zkusím. Z počátku jsem si s tou myšlenkou pouze tak pohrávala, ale po několika dnech se rozhodla, že do toho opravdu půjdu. Věděla jsem, že tohle je šance, kterou už nikdy nemusím dostat a jelikož se moc dobře znám, určitě bych si do konce života vyčítala, že jsem se alespoň nepřihlásila do výběrového řízení. Na druhou stranu jsem si chtěla být stoprocentně jistá, že pokud budu vybrána, na semestr do USA opravdu odletím, což se nakonec stalo.
Co vás čekalo na výběrovém řízení?
Musím přiznat, že z výběrového řízení jsem byla nervózní, protože jsme věděla, že o pobyt v USA je velký zájem a musím tak udělat všechno proto, abych byla vybrána. Byla jsem pozvána do kanceláře, kde jsem se měla sejít s Mgr. Martinou Eliášovou, vedoucí zahraničního oddělení FF a dále s dvěma dalšími zástupci FF z řad akademiků. Součástí výběrového řízení bylo také napsání motivačního dopisu, životopisu a předložení dosavadních studijních výsledků. Co se týká pohovoru samotného, probíhal v jazyce, ve kterém uchazeč bude studovat na partnerské univerzitě-v mém případě tedy angličtina. Spolu s vedoucí zahraničního oddělení byl na pohovoru i náš současný pan děkan dr. Prouza a dále vyučující z Ústavu sociální práce UHK. Stručně jsem se představila a mým úkolem bylo prokázat nějaké základní znalosti týkající se USA spojené s mým oborem. V mém případě jsme se bavili o politické situaci v USA a dále jsem mluvila o možných pozitivních dopadech pobytu v USA na mé studium, popřípadě proč bych měla být vybrána zrovna já. Hovořili jsme také o mých předchozích zkušenostech s cestováním, nicméně je důležité říct, že toto byl můj první výjezd v rámci studia, a přesto jsem to zvládla, takže určitě není třeba se bát, pokud by někdo neměl nějaké velké předchozí cestovatelské zkušenosti. V závěru pohovoru jsem odpověděla na otázky komise a zbývalo už jen počkat na email o výsledku výběrového řízení, který mi přišel ještě téhož dne a byl pozitivní .
Jak probíhal ten samotný pobyt v USA?
Samozřejmě jsem byla před odletem velmi nervózní, ale po vzletu letadla to ze mě spadlo a už jsem se jen těšila a představovala si, jaké to asi bude. Z počátku byl pobyt spíše jako dovolená, jelikož jsem první týden strávila cestováním po New Yorku a Washingtonu DC a teprve poté přelétala do Missouri, kde byla má univerzita – Missouri Southern state University. Konkrétně do Joplinu, kde se univerzita přímo nacházela jsem dorazila před půlnocí a další den dostala potřebné informace a začala se seznamovat s dalšími mezinárodními studenty. Mou velkou oporou byla také další studentka z UHK, konkrétně z FIM, se kterou jsem se předtím neznala, ale staly se z nás dobré kamarádky. První týden na univerzitě probíhal a tzv. „orientace“, během které jsme se účastnili informativních přednášek o bezpečnosti v kampusu, průběhu studia, předmětech, zdravotnické péči, aktivitách v kampusu apod. Po začátku semestru probíhal každý můj školní den víceméně stejně. V kampusu byla možnost stravování, kam jsem chodila na snídaně, obědy a večeře. Čas, kdy jsem chodila do školy se lišil vzhledem k rozvrhu, nicméně jsem měla předměty každý den od pondělí do pátku. Po výuce jsem většinou trávila čas v knihovně, kde jsem plnila domácí přípravu nebo psala eseje a seminárky. V podvečer jsme většinou chodila do posilovny nebo do bazénu, což bylo pro studenty zdarma a veškerá sportoviště se nacházela v kampusu. Občas jsem také zavítala do města na nákup nebo do nějaké kavárny. O víkendech jsem byla s přáteli nebo svou „rodinou“, kterou jsem měla možnost poznat v rámci školního programu Friendship families pro mezinárodní studenty a která mě opravdu velmi vřele přijala mezi sebe. Hráli jsme nejrůznější hry, jezdili na výlety, chodili společně do restaurací, vařili apod. Bylo velmi příjemné být na pár dní mimo kampus a strávit tak čas v pravé americké rodině. V období podzimních prázdnin jsem také cestovala a odletěla na týden na Floridu.
Na co nejraději vzpomínáte a co vás naopak nemile překvapilo?
Nejraději vzpomínám na čas strávený s přáteli, které jsem si v USA našla. Ač se to nezdá, 5 měsíců je poměrně dlouhá doba na to, aby vám někdo pořádně přirostl k srdci. Také mi chybí má „druhá rodina“, se kterou jsme si neskutečně padli do oka a zažili spolu spoustu legrace a skvělých zážitků. Moc ráda taky vzpomínám na cestování po New Yorku, který jsem si naprosto zamilovala. Pokud mám přemýšlet nad něčím, co mě opravdu nemile překvapilo, je to pravděpodobně vztah k životnímu prostředí. S tříděním odpadu si v USA nikdo hlavu neláme, nemluvě o jednorázových plastech. V tamních supermarketech je např. naprosto normální, že automaticky dostáváte igelitku na téměř každou položku vašeho nákupu zvlášť.
Co vám pobyt v USA “dal a vzal”?
Ačkoliv je to určitě klišé, které říká každý, kdo se vrátí z delšího pobytu ze zahraničí – pobyt v USA mi dal strašně moc zkušeností. Určitě si teď mnohem víc věřím v angličtině a také v cestování obecně. Musela jsem se o sebe dokázat postarat a zachovat chladnou hlavu v řade nepříjemných situací, které vás během cestování mohou potkat. Ve svém životě si snažím klást vysoké cíle a teď vím, že se to vyplácí, protože vysoké cíle jsou splnitelné, pokud člověk opravdu chce a dělá pro to maximum. Nemohu říct, že by mi tenhle pobyt něco vzal. Beru to spíše jako takovou výměnu nebo obchod – něco za něco. Strávila jsem téměř půl roku úplně jinde a jinak, než jsem byla doposud zvyklá, což pochopitelně nebylo jednoduché, hlavně z počátku. Všechny překážky se však proměnily ve zkušenosti, ze kterých mohu dál do budoucna čerpat. Když nad tím přemýšlím z hlediska studia, pobyt v USA mi „vzal“ jeden semestr tady v Česku, který si budu prodlužovat, jelikož pro mě nebylo reálné studovat předměty v USA a zároveň na své domovské univerzitě. Systém vzdělávání v Americe je opravdu úplně jiný než evropský model, a to zejména z hlediska domácí přípravy a vlastně i průběhu výuky. Chtěla jsem mít občas i trochu volného času a možnost cestovat, takže jsem se rozhodla pro nepřeceňování svých sil a užití si USA naplno, výměnou za to, že si prodloužím bakalářské studium o půl roku, což rozhodně nevnímám jako velký problém.