FF Aktuálně 28. 4. 2022

Tajemství vojenských podzemních komplexů poodhalí mobilní aplikace

Ve východních Čechách vznikl unikátní projekt, který umožní nahlédnout do vojenské historie přes displej mobilního telefonu. Díky nejnovějším technologiím je nyní možné prozkoumat vojenské objekty Hanička a Osówka ve virtuálním prostoru. Propagačně vzdělávací projekt “Tajemství podzemních komplexů v demokracii a diktatuře na česko-polském pohraničí” je zaměřen především na tuzemské i zahraniční turisty a žáky základních a středních škol.

Zájem o vojenskou turistiku neustále stoupá, což dokladují počty návštěvníků obou vojenských objektů. Informace o těchto objektech byly doposud šířeny prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí, případně tištěných propagačních materiálů. Turistickou veřejnost je ale třeba upoutat novými formami propagace, což je důvodem vzniku mobilní aplikace pro rozšířenou realitu umožňující zapracování historického kontextu.

"Využití rozšířené reality přináší velkou příležitost pro představení pamětihodností z hlediska historického, kulturního, vzdělávacího či poskytuje další příležitosti v oblasti cestovního ruchu, kdy může prezentovat zájemcům i části objektů, které jsou návštěvníkům skryty. Prezentace památky skrze rozšířenou realitu má zároveň i velký potenciál z hlediska výuky, když tímto atraktivním způsobem můžeme představit události dávno minulé žákům základních a středních škol způsobem, na jaký jsou zvyklí. Součástí projektu jsou i vypracované pracovní listy určené právě pro žáky a studenty, díky kterým si znalosti získané prohlídkou pamětihodností i s využitím nové aplikace ověří,“ říká Jiří Štěpán z Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Tajemství vojenských podzemních komplexů bude možné odhalit díky spolupráci čtyř partnerů: Města Rokytnice v Orlických horách, Podziemneho Miasta Osówka, Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové a Polsko-Czeskieho Towarzystwa Naukoweho.

„Řešený projekt díky podpoře Mezinárodního Visegrádského fondu je pro Město Rokytnice v Orlických horách možností, jak nejmodernějším způsobem prezentovat námi zřizované Muzeum Pevnost Hanička. Představená aplikace díky jazykovým mutacím dále rozšíří portfolium možných návštěvníků pevnosti. Význam projektu též spočívá v dalším rozšíření spolupráce mezi vojenskými pamětihodnostmi na české a polské straně hranice“, říká Petr Hudousek, starosta Města Rokytnice v Orlických horách.

www. underground-complexes.eu