FF Aktuálně 6. 6. 2024

Úspěšná spolupráce s Muzeem východních Čech: Studenti FF UHK prezentují historické a kulturní dědictví

V rámci studijního programu Prezentace historického a kulturního dědictví se naši studenti dočkali jedinečné příležitosti vyzkoušet si v praxi tvorbu muzejní výstavy. Tato spolupráce s Muzeem východních Čech byla nejenom velkým přínosem pro jejich vzdělání, ale také ukázkou úspěšného spojení akademického světa s reálnou praxí.

Pod vedením odborných pracovníků muzea studenti připravili a realizovali své výstavní projekty. Samotná příprava výstavy zahrnovala zajištění dvoj i trojrozměrných exponátů, což přineslo studentům cenné zkušenosti v oblasti výběru a instalace exponátů.

Projekty, které studenti představili, nesly názvy:

• Masajové
  • Mileniáni
  • Šmankote babičko vař
  • Zachraňme Sumartu
  • Poklady z půdy

Každý z těchto projektů se zaměřoval na různé aspekty historického a kulturního dědictví. Studenti své výstavní projekty sami představili formou komentované prohlídky. To jim umožnilo prokázat, že úspěšně zvládli zákonitosti práce s výstavním exponátem, s prostorem, se světlem i s výstavním fundusem.

Jedním z nejvýznamnějších aspektů této spolupráce byla možnost interdisciplinárně zapojit znalosti získané v ostatních předmětech, zejména v muzejní pedagogice, kreativní výuce a práci s multimédii. Spolupráce se ukázala být velmi úspěšnou, a proto se můžeme těšit, že příští rok připraví v Muzeu východních Čech své výstavní projekty další ročník našich studentů. Těšíme se na nové nápady a kreativní přístupy.