FF Aktuálně 5. 3. 2020

Vyprávění pamětníka holocaustu Hanuše Gaertnera si přišly poslechnout tři stovky lidí

Autor: Irena Kapustová, Tomáš Vodička

V úterý 3. března 2020 zavítal na Univerzitu Hradec Králové vzácný host, pamětník holocaustu JUDr. Hanuš Gaertner, který před pár týdny oslavil 94 narozeniny.

Beseda s Hanušem Gaertnerem, který v teenagerském věku za 2. světové války prošel terezínským ghettem, neblaze proslulým koncentračním táborem Osvětim a lágrem Schwarzheide, aby nakonec jako účastník třítýdenního pochodu smrti došel zase zpět do Terezína, přilákala do Auly OSV přes 300 posluchačů.  V hledišti neseděli jen studenti univerzity (včetně posluchačů U3V), ale také někteří vyučující UHK, učitelé základních a středních škol a další zájemci z řad veřejnosti.

Návštěvníci vyslechli životní příběh pana Gaertnera a v závěru měli možnost pokládat dotazy. S pamětníkem holocaustu se rozloučili potleskem ve stoje a mnozí se s ním po besedě přišli vyfotografovat a popřát mu zdraví a trvalý optimismus.