Změna pravidel přijímacího řízení a podmínek pro přijetí ke studiu na FF UHK na ak. rok 2020/2021 pro bakalářské studijní programy Sociologie a Sociální práce
Výnos děkana FF UHK č. 17/2020
Změna pravidel přijímacího řízení a podmínek pro přijetí ke studiu na Filozofickou fakultu UHK na akademický rok 2020/2021 pro bakalářské studijní programy B0314A250008 Sociologie a B0923P240001 Sociální práce
Čl. 1 – Obecná ustanovení
Tímto výnosem se z důvodu mimořádných opatření v souvislosti s prevencí šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 mění, v součinnosti se zněním zákona č. 111/1998 Sb. Zákon o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách) a zákonem č. 188/2020 Sb. o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách v roce 2020, podmínky přijímacího řízení bakalářských studijních programů B0314A250008 Sociologie a B0923P240001 Sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (dále „FF UHK“) pro akademický rok 2020/2021.
Čl. 2 - Forma a náplň přijímací zkoušky
2.1 - Studijní program B0314A250008 Sociologie (prezenční forma studia)
Přijímací zkouška se realizuje formou písemného testu, a to jako distanční (online) test, anebo jako prezenční test.
Písemný test se skládá z následujících oddílů:
a) obecné studijní předpoklady (5 otázek);
b) sociologie (5 otázek);
c) filosofie (3 otázky);
d) psychologie (3 otázky);
e) všeobecný kulturně politický a historický přehled (10 otázek).
Obecné studijní předpoklady sledují analytické myšlení (dedukce jako uplatnění pravidel logického vyplývání), kritické a vědecké myšlení (znalost zásad, postupů a termínů obecné metodologie a speciálních vědních oborů), verbální myšlení (analogie, skupiny slov, synonyma, anonyma, doplnění věty), numerické myšlení (numerické a alfabetické řady), interpretace textu. Oddíl sociologie je zaměřen na znalost základních sociologických pojmů a teorií, hlavních sociologických směrů, představitelů světové a české sociologie a jejich děl.
Oddíl filosofie a psychologie sleduje znalost základních pojmů, teorií, škol, autorů, děl v rozsahu středoškolského učiva. Všeobecný kulturně politický a historický přehled ověřuje znalosti z oblasti kultury, politiky a historie. Oddíl a) – e) zahrnuje otázky s nabídkou 4 variant odpovědí, z nichž 1 odpověď je vždy správná. Za správnou odpověď se udílí v oddílech a) – d) 5 bodů, v oddílu e) 1 bod. Za nesprávnou odpověď se body neodečítají.
Přijímací řízení je hodnoceno body. Maximální počet bodů, které uchazeč může v rámci přijímacího řízení získat, je 100. Pro úspěšné složení přijímací zkoušky je třeba dosáhnout min. 25 bodů. Z toho maximálně 90 bodů lze získat z přijímací zkoušky, jejíž podoba je níže definována pro jednotlivé studijní obory, a maximálně 10 bodů lze získat za participaci na fakultních aktivitách ve stávajícím akademickém roce v rámci tzv. FFree indexu. Tyto body může získat pouze uchazeč, který se do FFree indexu řádně zaregistruje prostřednictvím webového portálu Filozofické fakulty UHK (informace dostupné na: https://www.uhk.cz/cs/filozoficka-fakulta/prijimaci-zkousky/ffree-index-ff-uhk).
O prominutí přijímací zkoušky může požádat uchazeč, který (dle dosavadních pravidel přijímacího řízení a podmínek pro přijetí ke studiu na Filozofickou fakultu UHK na akademický rok 2020/2021) podá v řádném termínu (do 15. května 2020) spolu s žádostí o prominutí přijímací zkoušky potvrzení, že během svého studia na střední škole nebo víceletém gymnáziu byl účastníkem okresního či krajského kola středoškolské odborné činnosti (SOČ) v oboru humanitních věd (podle kategorií www.soc.cz), včetně tématu odborné práce. V případě, že uchazeč splňuje tyto podmínky a v požadovaném termínu nárok na prominutí přijímací zkoušky doloží, získává 90 bodů. Další body může uchazeč získat za aktivity v rámci FFree indexu.
V případě, že uchazeč splňuje stanovené podmínky a v požadovaném termínu nárok na prominutí přijímací zkoušky doloží, získává 90 bodů. Další body takový uchazeč může získat za aktivity v rámci FFree indexu. Body za participaci na fakultních aktivitách v rámci FFree indexu budou připočteny pouze uchazečům, kteří se dostaví na přijímací zkoušku, a uchazečům, kterým bude přijímací zkouška prominuta. Uchazeči, kteří nebudou konat přijímací zkoušku (a nebyla jim prominuta), budou vyhodnoceni jako absentující a nezískají v rámci přijímacího řízení ani body za participaci na fakultních aktivitách.
O konání termínů distančních (online) i prezenčních termínů přijímacích zkoušek budou uchazeči s předstihem informováni. Uchazeč může zvolit podle svého uvážení možnost konat buď distanční (online) přijímací zkoušku, nebo přijímací zkoušku prezenční. Zkoušku lze vykonat bez ohledu na zvolenou možnost nejvýše jednou.
2.2 - Studijní program B0923P240001 Sociální práce (prezenční i kombinovaná forma studia, profesně zaměřený, zařazen do oblasti studia Sociální práce)
Specializace v rámci studijního programu: Sociální práce v preventivních službách, Sociální práce ve veřejné správě (prezenční a kombinovaná forma), Sociální práce s osobami se sníženou soběstačností (pouze kombinovaná forma).
Přijímací řízení proběhne bez fyzické účasti uchazeče. Přijímací komise při posouzení uchazečů zohlední:
1. Doložení prospěchu v předchozím stupni studia – maturitní vysvědčení (v případě, že nemá uchazeč složenu maturitní zkoušku ke dni 12. 6. 2020, poslouží jako doložení prospěchu vysvědčení za 1. a 2. pololetí 3. ročníku, a za 1. pololetí posledního ročníku středoškolského studia).
Maximální možný počet bodů je 35 podle následujícího klíče:
Vážený průměr do 1,2 včetně …35 bodů
Průměr nad 1,2 avšak do 1,5 včetně … 30 bodů
Průměr nad 1,5 avšak do 2,0 včetně … 20 bodů
Průměr nad 2,0 avšak do 3,0 včetně … 10 bodů
Průměr nad 3,0 … 5 bodů.
2. Motivační dopis v rozsahu 100 slov se zadáním „Proč bychom měli přijmout právě Vás?“ Hodnotí se motivace uchazeče ke studiu sociální práce a celková jazyková a stylistická úroveň dopisu. Maximální možný počet bodů je 35.
3. Doložení praxe v oboru a dobrovolnické činnosti související s oborem. Maximální možný počet bodů je 20.
4. Budou zohledněny aktivity v rámci tzv. FFree indexu (informace o FFree indexu jsou uvedeny na webu Filozofické fakulty UHK: https://www.uhk.cz/cs/filozoficka-fakulta/prijimaci-zkousky/ffree-index-ff-uhk). Maximální možný počet bodů je 10.
Maximální počet bodů, které uchazeč může v rámci přijímacího řízení získat, je 100. Pro úspěšné složení přijímací zkoušky je třeba dosáhnout minimálně 40 bodů.
Podklady (vysvědčení, motivační dopis, doklady o praxi, případně dobrovolnické činnosti) uchazeč doručí nejpozději do 12. 6. 2020 prostřednictvím formuláře, který je k dispozici na webu FF UHK v termínu od 8. 6. 2020 do 12. 6. 2020. O náležitostech doručení podkladů budou studenti informováni.
Studijní program je od 2. roku studia strukturován do specializací, z nichž si studující volí právě jednu. Maximální počet studentů pro jednotlivé specializace není předem stanoven. Jedná se o specializace:
- Sociální práce v preventivních službách (prezenční a kombinovaná forma)
- Sociální práce ve veřejné správě (prezenční a kombinovaná forma)
- Sociální práce s osobami se sníženou soběstačností (pouze kombinovaná forma)
Studijní specializaci si studenti volí v prvním ročníku studia v termínu, určeném příslušným děkana FF UHK, a to předepsaným způsobem. Výběr specializace je plně v kompetenci každého studenta, nejsou dána žádná kapacitní omezení. V dalším průběhu studia již není možné zvolenou specializaci měnit.
Čl. 3 – Závěrečná ustanovení
- Tímto výnosem se mění znění výnosu děkana FF UHK č. 19/2019 včástech odst. I.1 „Studijní program B0314A250008 Sociologie (prezenční forma studia)“ a „Studijní program B0923P240001 Sociální práce (prezenční i kombinovaná forma studia, profesně zaměřený, zařazen do oblasti studia Sociální práce)“.
- Tento výnos nabývá platnosti a účinnosti dnem podpisu.
Mgr. Jan Prouza, Ph.D., v. r.
děkan FF UHK
Všechny Výnosy děkana FF UHK najdete na Úřední desce Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.