FF Zahraničí, Věda a výzkum, Konference a přednášky, Studenti, Aktuálně 23. 6. 2024

Akademický rok 2023/2024 se chýlí ke konci

Milí studenti, kolegové a příznivci Historického ústavu FF UHK,
pevně věříme, že jste v doznívajícím akademickém roce zaznamenali mnoho úspěchů, inspirativních setkání a nezapomenutelných akcí. Rádi bychom si s vámi připomněli několik významných momentů, které se během tohoto roku udály.
Naše úsilí v oblasti zvyšování kvality výuky humanitních a společenských věd se vyplatilo. Úspěšně jsme završili projekt Enhancing Quality Teaching of Humanities and Social Sciences in Higher Education for 21+. Po návštěvě Poznaně (r. 2022) se náš výzkumný tým zúčastnil projektového setkání v Nitře (r. 2023) a následně jsme ve spolupráci s ostatními zakončili projekt konferencemi u nás v Hradci Králové. Dále se uskutečnil se již 7. ročník doktorandské konference Tři staletí v srdci Evropy a 19. ročník konference České, slovenské a česko-slovenské dějiny. Obě konference přinesly mnoho podnětných diskuzí a nových poznatků.
Studentský historický klub UHK se opět aktivně podílel na organizaci celé řady akcí, mezi které patřily Sešlost, Seznamovák, Noc vědců, Den otevřených dveří, různé workshopy a mnohé další. Za svou příkladnou reprezentaci UHK obdržel SHK čestné uznání od rektora, které převzal předseda Matěj Klemša.
Měli jsme tu čest přivítat významné osobnosti jako jsou Petr Čornej, Jaroslav Pinkas, Kateřina Lišková, Jiří Padevět a další.
Naši studenti a vyučující nezůstali jen v Česku, ale vycestovali i do zahraničí. Dr. Kapustová tradičně vedla studenty do Vídně, zatímco doc. Vojtíšková se studenty navštívila Barcelonu. Studenti vyjeli na studia do Jižní Koreje, Norska, Německa a dalších zemí. Naši studenti PHKD absolvovali stáž ve Východoslovenském muzeu v Košicích.
Během roku jsme absolvovali i mnoho zajímavých exkurzí. Navštívili jsme Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Galerii moderního umění, Institut Paměti národa v Pardubicích, Muzeum umění v Olomouci, a prozkoumali jsme židovskou minulost v Praze. Nechyběla ani návštěva Biskupské knihovny v Hradci Králové, ale to je jen skromný výčet.
Tradiční akce jako Beánie a Vánoční večírek díky aktivnímu přístupu studentů opět proběhly na jedničku. Přípravný kurz pro budoucí studenty historie byl také úspěšně realizován. Zvláštní zmínku si poté zaslouží exkurze, resp. premiérová realizace Historické dílny v Kutné Hoře, která nabídla zajímavé přednášky a workshopy, které kombinovaly teorii s praxí.
Děkujeme všem za aktivní účast a těšíme se na společné zážitky v nadcházejícím akademickém roce!
Váš Historický ústav FF UHK