FF Zahraničí, Aktuálně, Studenti 21. 6. 2024

Studenti PHKD absolvovali dvouměsíční stáž ve Východoslovenském muzeu v Košicích

Studenti z programu Prezentace historického a kulturního dědictví se minulý týden vrátili z dvouměsíční stáže ve Východoslovenském muzeu v Košicích. Jak se jim v Košicích líbilo představuje následující krátký rozhovor.

Do jakých aktivit jste byli v muzeu zapojeni?

V rámci stáže jsme strávili nejvíce času na propagačním oddělení. Účastnili jsme se pořádání vernisáží  a výstav (např. Nitě abstrakce, Poklady archeologů v proudě času či Aposteriori) a propagačních materiálů (např. k Rákocziho pivným dním). Dále jsme psali tiskové zprávy, podávali jsme vlastní grant na podporu marginálních skupin, prováděli jsme v expozici Zažij gotiku a evidovali jsme sbírkové přemety na umělecko-historickém a historickém odboru. Strávili jsme i týden v depozitářích muzea v části města Košice – Šaca. Účastnili se rovněž teambuildingu v kastelu Borša.  V rámci působení na přírodovědném odboru jsme podíleli i na odchytu ptactva.

Co vás v muzeu pozitivně překvapilo a bylo naopak něco, co jste vnímali negativně nebo vám bylo vyloženě nepříjemné?

Pozitivně nás překvapilo množství a pravidelnost akcí pořádaných v muzeu, zejména výstav a pravidelných festivalů (např. Noc muzeí, Rákocziho pivné dni či Art film fest). Negativně nás překvapilo, že muzeum má podle našeho názoru málo zaměstnanců, zejména jsme pocítili absenci kustodů. Zároveň odborní pracovníci příliš nevydávají odborné práce, což nás také nemile překvapilo.

Bylo něco, čím jste naopak vy příjemně překvapili pracovníky muzea?

Zaměstnance jsme překvapili našimi znalostmi v oblasti historie, znalostmi moderní techniky a pracovním zápalem při všech pracovních úkonech.

Naučili jste se něco nového, co považujete za opravdu užitečné pro své budoucí působené v oboru?

Naučili jsme se vystupování na veřejnosti, práci s návštěvníkem, tvorbu propagačních materiálů a psaní grantu.