FF Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Konference a přednášky 31. 1. 2022

1ST INTERNATIONAL SYMPOSIUM OF PHD STUDENTS OF THE INDEPENDENT STUDY PROGRAM OF ARCHIVAL SCIENCE

Koncem ledna proběhlo první mezinárodní sympozium doktorandů zabývajících se studiem archivnictví. Je potěšující, že naše katedra tu měla hojné zastoupení.

Mezi studenty z Kanady, Ruska, Finska, Rakouska, Slovinska, Malty, Běloruska a Ukrajiny měla své zastoupení i Česká republika. Část našich studentů představila svůj dosavadní výzkum v bloku zaměřeném na moderní metody/technologie a v bloku věnovaném historii a pomocným vědám historickým.

Jednalo se o studentku Mgr. Blanku Hnulíkovou, která představila mezinárodnímu publiku problematiku digitalizace fotografických negativů. Další v pořadí byla Mgr. Barbora Borůvková se svým výzkumem metod digitalizace a digitální rekonstrukce pečetí. Posledním v prvním bloku byl Ing. Jiří Chludil, který posluchače zasvětil do problematiky rekonstrukce historických objektů pomocí metod softwarového inženýrství a počítačové grafiky. Druhý, historický blok zahájila Mgr. Barbora Herčíková s výzkumem městské kanceláře Dvora Králové nad Labem ve druhé polovině 16. století.

Všechny uvedené výzkumy našich studentů se setkaly s pozitivní reakcí pořádající instituce Alma Mater Europaea – ECM/Archival studies a ředitele Historického archivu EU. Atmosféra tohoto sympozia byla velmi přátelská,a jak se vyslovil vedoucí katedry archivnictví Alma Mater Europaea, je důležité, aby studenti nejen doktorských programů spolu sdíleli své poznatky už v počátcích svých výzkumných aktivit.

Studenty z mezinárodního prostředí byly představeny zajímavé výzkumné aktivity, například dopad korupce na ruské archivy, problematika přístupu k různým typům vědeckého materiálu, rozdílnost mezi systematickým archivnictvím a komplikacemi v archeologii nebo křesťanská symbolika vyobrazená v  běloruských kronikách.

Za článek děkujeme doktorandce Mgr. Barboře Borůvkové.

Nabídka sekce: Katedra pomocných věd historických a archivnictví