FF Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně 3. 12. 2021

Digitalizace památek na Broumovsku

V letních měsících se naše katedra podílela na 3D digitalizaci několika památek na Broumovsku.

Jednalo se o sakrální památky jako jsou křížky, sochy či boží muka. Zdigitalizována byla například Samaritánka na Ostaši pod stolovou horou nebo socha Panny Marie Immaculaty na šroubovicovém sloupu v Hejtmánkovicích před statkem tzv. broumovského typu č. p. 113.

První ze zmíněných památek, Samaritánku, digitalizovala Mgr. Klára Rybenská, Ph.D. s pomocí doktorandky Mgr. Barbory Borůvkové hlavně 3D snímáním prostřednictvím skeneru Artec Leo. Využita byla též metoda fotogrammetrie.

Druhá památka, Panna Marie Immaculata, byla o poznání komplikovanější, protože celá památka měří přibližně 8metrů. Do realizačního týmu měl možnost se zapojit Daniel Beneš, student bakalářského oboru Počítačová podpora v archivnictví, který zde uplatnil nejen své dosavadní znalosti ze studia, ale též svůj koníček, tedy létání s dronem. Díky jeho pomoci mohla být památka nasnímána z výšky a z výsledných fotografií byl složen 3D model.

V rámci digitalizačního týmu Centra digitálních historických věd KPVHA došlo k digitalizaci i dalších památek, například Kříže na Pasech v Jetřichově, Kalvárie v Broumově a Nejsvětější Trojice v Teplicích nad Metují.

Po samotné digitalizaci následovaly dlouhé hodiny zpracování dat v příslušných programech. K Samaritánce byla modelována skála pro vizuální pocit autenticity tohoto krásného místa. Panna Marie Immaculata bohužel působením zubu času přišla o žehnající ruku, která jí byla navrácena zatím alespoň v digitální podobě.

Nejen tyto památky si můžete prohlédnout online zde.

Výsledky naší práce si můžete prohlédnout i na oficiálních stránkách tohoto projektu Agentury pro rozvoj Broumovska na tomto odkaze.

Nabídka sekce: Katedra pomocných věd historických a archivnictví