FF Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci 27. 2. 2023

Nová kniha z Filozofické fakulty UHK: Struktura vývoje veřejné politiky / The Structure of Policy Evolution (Routledge)

Autor: Dr. Oldřich Bubák

Průlomová kniha Struktura vývoje veřejné politiky vědeckého pracovníka FF UHK, Dr. Oldřicha Bubáka, představuje “ucelený obraz evoluce ve veřejněpolitických a institucionálních systémech”. Jde o jubilejní přírůstek do Routledge Studies in Governance and Public Policy. A groundbreaking new book from Dr. Oldrich Bubak, a social scientist at the UHK‘s Faculty of Philosophy, provides an integrated picture of change in policy and institutional systems. It is a jubilee addition to Routledge’s Studies in Governance and Public Policy.

Kniha Struktura vývoje veřejné politiky přináší nové nástroje pro studium, analýzu a rozvoj veřejné politiky, jistě nezbytné ve světě rostoucí rozmanitosti, složitosti a zrychlujících se změn.

Svazek, inspirovaný výzkumem v oblasti technologických inovací, přináší své progresivní aplikace do studií veřejněpolitických a institucionálních systémů. Odpovídá, mimo jiné, na disciplinární požadavek pro společný model jejich vývoje. Jednotný přístup, který dává do souvislosti dynamiku a strukturu evoluce ve veřejné politice, nabízí vědcům a vědkyním cenné poznatky o logice a směru vývoje politik. Rozšiřuje zároveň možnosti odborníků z praxe v oblasti optimalizace veřejněpolitických řešení.

Kniha bude zajímat odborníky i studující zabývající se politikou a institucionálním rozvojem, analýzou politik, veřejnou správou a řízením, komparativní politikou, evoluční a komplexní politikou a výzkumem sociální politiky a modernizace sociálního státu. Více informací naleznete na webových stránkách knihy na https://www.routledge.com/The-Structure-of-Policy-Evolution-Painting-an-Integrated-Picture-of-Change/Bubak/p/book/9781032378947

A groundbreaking new book from Dr. Oldrich Bubak, a social scientist at the UHK‘s Faculty of Philosophy, provides an integrated picture of change in policy and institutional systems. It is a jubilee addition to Routledge’s Studies in Governance and Public Policy.

The Structure of Policy Evolution advances novel tools for the study, analysis, and development of public policy, essential in a world of growing diversity, complexity, and accelerating change.

Inspired by research in technology innovation, the volume brings its forward applications into the studies of policy and institutional systems, answering, among others, the disciplinary need for a common model of change. Relating together the dynamics and the structure of policy evolution, the unified approach offers scholars important new insights into the logics and direction of policy development while advancing policy practitioners’ capacity for forecasting and optimizing designs.

The book will be of key interest to scholars and students of policy and institutional development, policy analysis, and public administration and management, as well as comparative policy, evolutionary and complexity policy, and social policy and welfare state modernization research. More information can be found at the book’s website at https://www.routledge.com/The-Structure-of-Policy-Evolution-Painting-an-Integrated-Picture-of-Change/Bubak/p/book/9781032378947