Síťové disky
Po přihlášení v učebnách máte k dispozici několik síťových disků. V níže uvedeném přehledu naleznete informace o využití jednotlivých disků a jejich omezení.
disk P:\ disk N:\ disk W:\ Vzdálení přístup k síťovým diskům Ostatní úložiště dat Jak sechovat k datům
disk P:\
Slouží jako domovský adresář, na tomto disku si můžete nechávat data, která potřebujete pro studium či práci.
Studenti UHK mají k dispozici 70 MB, zaměstnanci 500 MB.
Při překročení stanoveného limitu systém neumožní uložit na disk žádný další soubor.
Všichni uživatelé mají také vytvořený adresář PROFIL na samostatném disku.
- Zaměstnanci používají lokální profil. V adresáři PROFIL jsou uloženy Oblíbené položky Internet Exploreru a díky tomu mají možnost s nimi pracovat ze všech počítačů na UHK. Ostatní součásti profilu se mezi počítači nepřenáší, tedy v souvislosti s tím ani individuální nastavení na jednotlivých počítačích v síti.
- Studenti používají cestovní profil vzhledem k povaze jejich práce. Přes počítačovou síť se jim po přihlášení přenášejí důležitá nastavení mezi učebnovými stanicemi a naopak při odhlášení se nastavení přenáší na server.
Nedoporučujeme používat k ukládání důležitých souborů pracovní plochu.
Důležité dokumenty můžete ukládat na síťový disk P:\. Omezíte tím riziko ztráty dat při překročení kvóty na síťovém disku a poškození souborů profilu (při používání cestovního profilu), případně omezíte možnost jejich ztráty v případě problému vaší počítačové stanice (lokální profily).
disk N:\
Slouží zejména jako zdroj studijních materiálů pro studenty UHK, které se nacházejí v adresáři UKAZKY. Studijní materiály zde mají možnost vystavovat pouze vyučující. O zřízení složky je nutné požádat místně příslušný útvar informačních systémů, optimálně skrze helpdesk IT .
disk W:\
Slouží k realizaci vlastní webové prezentace. Lze vytvářet statické webové stránky, ale i dynamické stránky ve skriptovacím jazyce PHP. Studenti mají k dispozici prostor 25 MB, vyučující 50 MB. Při překročení stanoveného limitu systém neumožní uložit na disk W:\ žádný další soubor. Více viz návod osobní www stránky .
Soubory vystavené do vaší složky s webovou prezentací jsou přístupné veřejně z Internetu. V žádném případě do ní neukládejte důvěrná data ani soubory, jejichž obsah by byl v rozporu s platnými právními předpisy. Uživatel nese veškerou odpovědnost za obsah své složky s webovou prezentací.
Vzdálený přístup k síťovým diskům
Do domovského adresáře, do adresáře ukázek a do složky s webovou prezentací je možný vzdálený přístup z Internetu přes SFTP.
Ostatní úložiště dat
Pokud potřebujete dočasně větší datový prostor, můžete použít lokální disky počítačů v učebnách, konkrétně adresáře C:\temp.
Data pak po sobě smažte, protože k nim mají přístup i další studenti. Lokální disky v učebnách nejsou určeny k trvalému ukládání studentských dat a jejich obsah je pravidelně mazán.
Jak se chovat k datům
P:\ (dříve G:) – Všechna Vaše důležitá data si ukládejte přímo na disk P:\. Získáte tím jistotu, že budou pravidelně zálohována a tím snížíte riziko jejich ztráty na minimum. Až zaplníte celý prostor na disku (což poznáte tak, že už systém nedovolí nic dalšího zapsat), důrazně doporučujeme stará data zálohovat a promazat, abyste si uvolnili místo pro Vaši další práci.
Doporučuje prozkoumat a využívat rovněž cloudových služeb. Více viz služby OneDrive a ownCloud.
pracovní plocha – Na pracovní plochu ukládejte pouze zástupce (linky). Neukládejte tam žádnou práci či dokumenty. V případě nekorektního odhlášení nebo restartu počítače byste o tato data mohli přijít.
Data uložená na ploše také značně prodlužují dobu Vašeho přihlašování a odhlašování.
C:\ – Na disk C:\ nedoporučujeme ukládat jakákoliv důležitá data. Na tomto disku se data automaticky nezálohují a v případě havárie lokálního disku jsou nenávratně ztracena. Za takto uložená data nese uživatel plnou odpovědnost sám, musí tedy i sám provádět zálohy.
C:\temp – adresář Temp na počítačových učebnách funguje jako dočasný pracovní prostor pro projekty, který je navíc pro případ spolupráce týmu studentů sdílen i ostatními uživateli. Po každém cvičení si te projekt zálohujte na disk P:. Data v adresáři Temp má právo kterýkoliv lokální uživatel kdykoliv smazat. Ze stejného důvodu je také nevhodné do tohoto adresáře umisťovat jakákoliv data, která by neměla být z jakýchkoli důvodů přístupná ostatním uživatelům sítě UHK. Adresář Temp je pravidelně promazáván automaticky.
Edu – učitelé a studenti FIM UHK mají na serveru EDU dostupný prostor 100 MB ve svém domovském adresáři, který je jim vytvořen automaticky při prvním přístupu ze školní počítačové sítě na tento server (viz informace na http://edu.uhk.cz/ ). Záloha těchto dat je prováděna denně v nočních hodinách.
Zálohování - Většina zaměstnanců má dnes na svém PC vypalovací CD/DVD-RW mechaniku. Pokud tuto možnost zálohy svých dat nemáte, můžete se kdykoliv obrátit s požadavkem na zálohu svých dat na pracovníky příslušného oddělení IT. Studenti si mohou nechat vypálit svá data v Centru služeb, nebo použít například flash disk USB. Nestandardní zařízení nejsou podporována (MP3 přehrávače, digitální fotoaparáty, atd.).