OP Výzkum, vývoj a vzdělávání období 2014–2020

 Informace o aktuálních projektech

 

 

Anotace:

Cílem tohoto projektu je podpora přípravy významného projektu INO4HEALTH.

Projekt INO4HEALTH se hlouběji zabývá průsečíkem zdravotnictví a inovací prostřednictvím silné digitální perspektivy. Jeho celkovým cílem je vytvořit metodologický rámec, který posiluje rozhodovací procesy klíčové pro inovační cestu ve zdravotnictví. Od odhalení příležitostí ke zlepšení až po implementaci a monitorování inovací založených na digitálních technologiích projekt pečlivě integruje etické, sociální, ekonomické a zákaznické perspektivy. Humano-centrický přístup má za cíl zvýšit jak subjektivní, tak objektivní kvalitu zdravotních služeb z pohledu více zainteresovaných stran. Projekt se zaměřuje na různost pohledů při hodnocení efektivity a dopadů implementace technologické inovaci mezi zúčastněnými stranami s cílem harmonizovat metody hodnocení a kritéria. Výsledkem bude komplexní soubor ověřených metodik (tam kde je to možné postupy budou převedeny do automatizované podoby aplikace), který slibuje zlepšenou efektivitu využívání zdrojů, rozhodování založené na faktech a zdokonalení klíčových ukazatelů kvality zdravotní péči. Tímto způsobem projekt zajišťuje nejen schopnost odvětví adekvátně reagovat na současné výzvy, ale také posiluje jeho odolnost vůči budoucím nejistotám.

Řešitel za UHK: prof. Ing. Mgr. Petra Marešová, Ph.D., MBA

Rozpočet: 383 034,99 Kč

Datum zahájení: 1. 1. 2024

Datum ukončení: 11. 4. 2024

 

 

Anotace:
Cílem tohoto projektu je podpora přípravy strategicky významného mezinárodního projektu s názvem Afropean Global University Alliance for Sustainable Societies (dále jen „Afropean“). Hlavním cílem projektu „Afropean“ je vytvoření evropské univerzitní aliance, jenž je pro všechny zapojené univerzity klíčovým krokem k navázání významného mezinárodního strategického partnerství s potenciálem dalšího rozvoje jednotlivých vazeb na zapojené univerzity. V rámci této aliance jsou plánovány společné aktivity typu studijní a výzkumné pobyty studentů, stáže pracovníků VŠ, tzv. letní školy a jiné vzdělávací kurzy apod. Takto mimo jiné vznikne nadnárodní vzdělávací prostor ve virtuálním prostředí. Tato iniciativa významně přispěje k dalšímu rozvoji mobilit pracovníků (akademických i vědeckých) do zahraničí, ale i ze zahraničí do regionu, a to včetně přidružených asistenčních služeb pro přijíždějící. Aliance si dále klade za cíl zajistit udržitelné financování plánovaných aktivit, a to nejen z projektu, který je aktuálně připravován, ale i z dalších zdrojů tak, aby mohly být financované další návazné aktivity typu – společné výzkumné aktivity jak studentů (zejména PhD) tak výzkumných pracovníků, stáže apod. Předmětem podpory Asistenčního voucheru Královéhradeckého kraje jsou mzdové náklady přípravného týmu Univerzity Hradec Králové, který se v době realizace projektu podílel na přípravě projektové žádosti „Afropean“ do výzvy Partnerships for Excellence – European Universities - ERASMUS-EDU-2022-EUR-UNIV.

Řešitel za UHK: Mgr. Leona Stašová, Ph.D.

Rozpočet: 307 071 Kč

Datum zahájení: 1. 1. 2022

Datum ukončení. 21. 3. 2022

Anotace
Univerzita Hradec Králové v souladu se svou strategií předkládá tento infrastrukturní projekt jako významný prostředek k zajištění rozvoje klíčových oblastí. Mezi klíčové oblasti patří rozvoj a zvýšení kvality vzdělávacích aktivit včetně odbornosti pedagogů, zajištění vhodných podmínek pro studenty se specifickými potřebami a vytvoření transparentního a jasně vymezeného systému hodnocení kvality včetně strategického řízení. Předmětem projektu je zajistit nezbytné vybavení pro tyto klíčové aktivity.

Řešitel za UHK
doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D.

Rozpočet
160 437 390,51 Kč

Datum zahájení
1. 5. 2017

Datum ukončení
31. 12. 2022

Anotace
Univerzita Hradec Králové v souladu se svou strategií a vizí předkládá tento projekt jako významný prostředek k realizaci rozvoje klíčových oblastí. Mezi klíčové oblasti patří rozvoj a zvýšení kvality vzdělávacích aktivit, jejich relevance pro trh práce, zvýšení odborných dovedností zejména pedagogů, zajištění vhodných podmínek pro studenty se specifickými potřebami, snížení studijní neúspěšnosti a vytvoření transparentního a jasně vymezeného systému hodnocení kvality včetně strategického řízení.

Řešitel za UHK
doc. Ing. Václav Janeček, CSc.

Rozpočet
153 686 469,59 Kč

Datum zahájení
1. 5. 2017

Datum ukončení
30. 6. 2023

Anotace

Projekt PRIM je spolufinancován Evropskou unií. Projekt si klade za úkol inovovat obsah vzdělávací oblasti Informatika a ICT akcentováním výuky zaměřené na rozvoj informatického myšlení žáků. Projekt předpokládá vytvoření a pilotní ověření ucelených sad výukových materiálů pro všechny stupně škol, jednak systému vzdělávání učitelů vyučujících informatiku v pregraduálním vzdělávání i v praxi. Současně bude popularizovat témata související s informatickým myšlením, jako jsou programování, porozumění informacím, robotika.

Řešitel za UHK

doc. PaedDr. Martina Maněnová, Ph.D.

Rozpočet

5 491 306,03 Kč

Datum zahájení

1. 10. 2017

Datum ukončení

30. 9. 2020

Anotace

Zkvalitnění pedagogickýchpraxí a zkvalitnění přípravy studentů - budoucích učitelů, a to v několika úrovních. Na ně navazují další aktivity jako je mentorská podpora, vzdělávání akademických i fakultních pedagogů, a to zvlášť, společně i navzájem či podvedením externího odborníka, tak aby došlo prohloubení dovedností pedagogů a tím zkvalitnění jejich pedagogické činnosti. Součástí je i pedagogická praxe dvou vyučujících, vyučujícího a studenta, workshopy, odborné kurzy a výzkumné aktivity.

Řešitel za UHK

doc. PhDr. MgA. František Vaníček, Ph.D.

Rozpočet

41 001 260,87 Kč

Datum zahájení

1. 2. 2018

Datum ukončení

30. 4. 2020

Anotace

Záměrem projektu je přispět k tvorbě vzdělávacího systému, který bude respektovat principy otevřeného vzdělání a zajistí každému jedinci výbavu digitálními kompetencemi, které mu umožní se uplatnit v informační společnosti. Naplnění záměru bude realizováno především budováním kapacit pro rozvoj digitální gramotnosti dětí a žáků s ohledem na novou koncepci jejího rozvoje integrovanou v aktualizaci RVP PV, RVP ZV, G a SOV, kterou připravuje NÚV a která bude v rámci projektu finalizována.

Řešitel za UHK

PhDr. Pavel Zikl, Ph.D.

Rozpočet

7 924 768,95 Kč

Datum zahájení

1. 1. 2018

Datum ukončení

31. 12. 2020

Anotace

Projekt je zaměřen zkvalitnění studijního prostředí prostřednictvím modernizace a doplnění vybavení Univerzity Hradec Králové (UHK) v průřezových oblastech. Hlavním cílem projektu je modernizace vybavení knihovny, výukových prostor (včetně jazykových a počítačových učeben), které jsou využívány napříč studijními programy a mají přímý dopad na studenty a přímou vazbu na výuku v rámci UHK.

Řešitel za UHK

doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D.

Rozpočet

64 170 517,29 Kč

Datum zahájení

1. 3. 2018

Datum ukončení

31. 10. 2019

Anotace

Projekt je zaměřen na mezinárodní mobility výzkumných pracovníků v rámci Univerzity Hradec Králové (UHK). Hlavním cílem projektu je rozvoj mezinárodní dimenze výzkumu a rozvoje VaV prostřednictvím podpory profesního růstu VaV pracovníků. UHK bude realizovat mobility - pracovní pobyty VaV pracovníků (seniorů i post-doků) ze zahraničí v ČR a výjezdy výzkumných pracovníků z ČR zaměřené na perspektivní oblasti s potenciálem mezinárodního rozvoje a podpory mezinárodní konkurenceschopnosti.

Řešitel za UHK

PhDr. Zdeněk Beran, Ph.D.

Rozpočet

9 988 776 Kč

Datum zahájení

1. 9. 2018

Datum ukončení

29. 2. 2020

Anotace

Cílem projektu je ustavit a stabilizovat systém získávání a ověřování nadějných multioborových výzkumných výsledků s vysokým potenciálem pro aplikaci těchto vědeckých výstupů do léčebných a diagnostických postupů na poli personalizované medicíny. Dále prověřit sadu nadějných výsledků z pohledu jejich aplikovatelnosti a zajistit jejich ochranu. V neposlední řadě pak zúročit kvalitu výzkumných témat rozvíjených na zapojených institucích v mezinárodní soutěži, vybudovat odborná konsorcia.

Řešitel za UHK

RNDr. Filip Studnička, Ph.D.

Rozpočet

38 957 652,95 Kč

Datum zahájení

1. 1. 2018

Datum ukončení

30. 6. 2023

Anotace

Projekt je zaměřen na podporu společenství praxe pro rozvoj klíčových kompetencí, gramotností, průřezových témat a mezipředmětových vztahů v tématu sociální a občanské kompetence v ZŠ a SŠ napříč předměty. Projekt vychází z nutnosti být plně kompetentní s ohledem na neustále probíhající změny ve společnosti. Vzhledem k tomu, že kompetence nezískáme pouze memorováním či odvozováním, ale také vlastní zkušeností, prožitkem, je nutné, aby v procesu vzdělávání byl obsažen i tento typ výchovy. Klíčové kompetence představují obecné dovednosti, které jsou důležité v řadě studijních, pracovních i osobních životních situací. Z průzkumů na školách však vyplývá, že zařazovat cíleně do výuky činnosti a situace, které směřují k utváření a rozvíjení klíčových kompetencí žáků, je pro řadu učitelů stále ještě obtížné. Projekt má za cíl dosáhnout zlepšení daného stavu. Jednou z podstatných změn, kterou pro práci a myšlení učitelů přinesly rámcové vzdělávací programy, je to, že staví do popředí výsledek vzdělávání – důležité je to, k čemu má učitel se žáky dojít. Podstata změny spočívá v tom, že stěžejní přestává být učivo a zaměření na jeho osvojování a stává se jím dosažení konkrétní vědomosti, dovednosti, postoje, kompetence využitelné v praktických situacích. Úvaha o způsobu jejich dosahování má ovlivňovat výběr učiva, stanovování výukových situací, vyučovacích postupů i způsobů hodnocení. Od předpokládaného výsledku vzdělávání se také odvíjí nabízený modelový způsob uvažování o klíčových kompetencích ve výuce.

Řešitel za UHK

Filozofická fakulta UHK

Rozpočet

20 355 931,68 Kč

Datum zahájení

1. 4. 2017

Datum ukončení

31. 3. 2020

Anotace

Cílem projektu je podpořit aktivní zapojení žáků SŠ do rozhodovacích procesů a do ovlivňování společenského a demokratického života. V rámci projektu budou vytvořeny a ověřeny programy pro pedagogy a žáky SŠ, které povedou k rozvoji kompetencí pro demokratickou kulturu. Projekt se zaměřuje zejména na budování hodnot lidské důstojnosti a lidských práv, hodnot demokracie a právního státu, občanského postoje, dovednosti spolupráce, dovednosti řešit problémy a kritické pochopení světa.

Řešitel za UHK

Filozofická fakulta UHK

Rozpočet

19 996 581,00 Kč

Datum zahájení

1. 6. 2018

Datum ukončení

31. 5. 2021

Anotace

Projekt je zaměřen na výzkum glutamatergního neuropřenašečového systému, který za fyziologických podmínek kontroluje celou řadu procesů v mozku a podílí se na řízení normálního vývoje mozku. Zároveň však jeho dysfunkce hraje významnou roli v řadě neuropsychiatrických chorob. Projekt se soustředí na jeho roli v klinické praxi i experimentálních modelech. Tento směr výzkumu má na zúčastněných pracovištích dlouholetou tradici a vysokou reputaci na mezinárodní úrovni.

Řešitel za UHK

assoc. prof. PharmDr. Kamil Musilek, Ph.D.

Rozpočet

149 817 668,08 Kč

Datum zahájení

1. 1. 2018

Datum ukončení

31. 12. 2022

Anotace

Projekt je zaměřen na předaplikační výzkum v oblasti medicínských aplikací, navrhování a testování nových látek v rámci preklinického vývoje nových léčiv, socio-ekonomické analýzy v oblasti neurodegenerace a praktické dopady zavádění nových léčiv a zavádění nových diagnostických postupů využívající vysokoúčinné ICT k vyhodnocování moderních zobrazovacích metod. Cílem projektu je ustavit a stabilizovat systém získávání a ověřování nadějných multioborových výzkumných výsledků s vysokým potenciálem pro aplikaci získaných vědeckých výstupů do léčebných a diagnostických postupů s využitím IT technologií.

Řešitel za UHK

doc. Ing. Miroslav Lísa, Ph.D.

Rozpočet

79 019 305,31 Kč

Datum zahájení

1. 3. 2019

Datum ukončení

31. 12. 2022

Anotace

Výzkum ve městě Longyearbyen na Špicberkách (vysoká Arktida) je inspirován konceptem přehřívání T. H. Eriksena, jenž popisuje globální změny v oblastech kultury, identity, ekonomiky a životního prostředí. Během výzkumu proběhne asi 350 hloubkových rozhovorů postavených na paradigmatu narativní antropologie. Výzkum bude zjišťovat, jak lidé žijící v environmentálně zranitelném prostředí vnímají procesy „přehřívání“, jak re-/de-/konstruují svou místní identitu a jak rozumějí měnícímu se světu.

Řešitel za UHK

Mgr. Zdenka Sokolíčková, Ph.D. M.A.

Rozpočet

5 500 032 Kč

Datum zahájení

1. 2. 2019

Datum ukončení

31. 7. 2021

Anotace

Projekt se zaměřuje na rozvoj systému celoživotního vzdělávání, který přispěje ke zvýšení kvality vysokoškolského prostředí. Cílem projektu je nastavení uceleného systému CŽV na úrovni instituce, vytvoření 4 nových programů CŽV orientovaných na výkon povolání a proškolení zapojených pracovníků VŠ v modulovém systému vzdělávání za účelem zvýšení jejich kompetencí a dovedností. Projekt je realizován odborným týmem Rektorátu, Filozofické a Přírodovědecké fakulty.

Řešitel za UHK

doc. Ing. Mgr. Petra Marešová, Ph.D.

Rozpočet

3 741 340 Kč

Datum zahájení

1. 6. 2019

Datum ukončení

31. 12. 2022

Anotace

Projekt je zaměřen na rozvoj internacionalizace studijního prostředí Univerzity Hradec Králové. Aktivity projektu jsou zaměřené na získání nových double degree studijních programů, navázání nových mezinárodních partnerství, zvýšení jazykových kompetencí pracovníků univerzity a komplexnímu zajištění podpory aktivit souvisejících s internacionalizací. Součástí projektu je i aktivita zaměřená na rozvoj vazeb mezi univerzitou a jejími absolventy z pohledu uplatnitelnosti na trhu práce.

Řešitel za UHK

Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D.

Rozpočet

30 440 828,28 Kč

Datum zahájení

1. 10. 2019

Datum ukončení

30. 6. 2023

Anotace

Projekt se zaměřuje na modernizaci infrastrukturního vybavení Univerzity Hradec Králové pro zajištění výuky nových studijních programů typu double degree, které budou vytvořeny ve spolupráci se zahraničními vysokými školami v rámci komplementárního ESF projektu. Cílem projektu je pořízení výukového a technického vybavení za účelem rozvoje internacionalizace studijního prostředí.

Řešitel za UHK

Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D.

Rozpočet

87 129 493,87 Kč

Datum zahájení

1. 10. 2019

Datum ukončení

30. 6. 2023

Anotace

Projekt se zaměřuje na rozvoj kapacit, znalostí a dovedností manažerských, výzkumných a dalších pracovníků výzkumných organizací v oblasti strategického řízení VaV a jeho nastavení ve výzkumné organizaci a to prostřednictvím nastavení procesů strategického řízení výzkumu a vývoje, lidských zdrojů a internacionalizace. Cílem projektu je nastavení strategického řízení výzkumné organizace v souladu s podmínkami Evropské charty pro výzkumné pracovníky a Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků.

Řešitel za UHK

Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D.

Rozpočet

16 769 733,76 Kč

Datum zahájení

1. 1. 2020

Datum ukončení

30. 6. 2023

Anotace

Projekt je zaměřen na zvyšování kvality a inovace studentských pedagogických praxí, podporu rozvoje kompetencí VŠ pedagogů, zapojování praktikujících učitelů MŠ/ZŠ/SŠ a dalších odborníků z praxe do výuky studentů - budoucích učitelů, na evaluační a autoevaluační strategie v práci budoucího učitele, přípravu celouniverzitní koncepce modulového systému studijních programů a na zahraniční mobility. Do projektu se zapojí Pedagogická, Přírodovědecká a Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové.

Řešitel za UHK

doc. PhDr. MgA. František Vaníček, Ph.D.

Rozpočet

49 640 773,99 Kč

Datum zahájení

1. 5. 2020

Datum ukončení

31. 12. 2022   

Anotace   

Univerzita Hradec Králové v souladu se svou strategií usiluje o rozvoj vnitřního prostředí v oblasti VaV. Současný decentralizovaný model řízení studentských soutěží vede k omezeným možnostem strategického řízení VaV aktivit včetně využívání vhodných motivačních nástrojů. Projekt reaguje na nedostatečnou komplexitu studentské grantové soutěže, zejména absenci internacionalizačního prvku a klade si za cíl zavést a zkvalitnit studentskou grantovou soutěž na celouniverzitní úrovni. 

Řešitel za UHK  

prof. Ing. Ondřej Krejcar, Ph.D. 

Rozpočet  

10 799 755,80 Kč 

Datum zahájení 

1. 6. 2020

Datum ukončení 

1. 6. 2023