Archeologie
- Typ studia: Magisterské navazující
- Forma studia: Prezenční
- Doba studia: 2 roky
- Vyučovací jazyk: Čeština
Na stránce najdete
Profil uchazeče
Navazující magisterský studijní program Archeologie je dvouleté studium, které je určeno zájemcům s ukončeným bakalářským, příp. magisterským studiem
Profil absolventa
Odborné znalosti
Absolventi mají systematické odborné znalosti ve dvou základních oblastech:
- Teoretické znalosti o povaze poznání v archeologii, metodách archeologického výzkumu, analýzy a teoretických přístupech k interpretaci archeologických pramenů, a to jak v rámci klasické archeologie zaměřené na typologickou a chronologickou analýzu movitých a nemovitých památek, tak šířeji pojaté archeologie uplatňující postupy přírodovědných oborů. Absolventi tak disponují širokými a hlubokými znalostmi a porozuměním teoriím, koncepcím a metodám odpovídající soudobému stavu poznání a zároveň rozumí možnostem využití poznatků dalších s archeologií souvisejících oborů.
- Faktické znalosti o hmotné kultuře v širších souvislostech sociokulturního vývoje v průběhu dějin člověka počínaje starší dobou kamennou a konče novověkem s důrazem na vývoj hmotné kultury a společnosti v Evropě. Absolventi chápou odlišnosti archeologických pramenů předzemědělských společností, zemědělského pravěku, protohistorie, středověku a novověku.
Odborné dovednosti
Absolventi dovedou:
- Posoudit archeologické prameny vyskytující se v základních typech archeologických situací a posoudit způsob a míru jejich transformace, aby byli schopni archeologické nálezy a situace rozpoznat a adekvátně zkoumat.
- Navrhnout strategii archeologického výzkumu úměrně zjištěným skutečnostem a organizovat základní typy archeologického výzkumu.
- Odborně využít stávajících literárních poznatků a pramenů shromážděných v muzeích.
- Zasadit regionální poznání do širších souvislostí vývoje společnosti v Evropě.
- Využít faktické znalosti o hmotné kultuře jako analogie pro interpretaci zkoumaných archeologických pramenů.
- Archeologicky vyhodnotit artefakty a objekty nalézané při výzkumu a zvolit a použít při jejich studiu odpovídající výzkumné postupy způsobem umožňujícím získávat nové poznatky a posoudit potenciál výzkumných postupů příbuzných oborů pro rozšíření poznatků o zkoumaných artefaktech a objektech.
Obecné způsobilosti
- Absolventi jsou odborníky školenými k samostatné archeologické práci způsobilými vést samostatně archeologický výzkum ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb.
- Absolventi umí:
- Navrhnout a realizovat vlastní archeologické badatelské aktivity a koordinovat výzkumný tým běžného terénního archeologického výzkumu.
- Sestavit nálezovou zprávu archeologického výzkumu, odborně publikovat výsledky svého bádání a získané poznatky zprostředkovat veřejnosti srozumitelnou formou.
- Spravovat a prezentovat muzejní archeologické sbírky.
- Odborně spolupracovat a sdílet výsledky své odborné práce na mezinárodní úrovni.
Absolventi mohou působit v rozličných institucích zajišťujících archeologickou činnost - badatelských, památkových i muzejních. Mimoto své odborné znalosti a dovednosti uplatní ve státní správě a samosprávě, v osvětové sféře a turistickém ruchu či médiích.
Navazující studia
Ano.
Přijímací řízení
Podmínkou přijetí je ukončené vysokoškolské vzdělání v bakalářském, příp. magisterském stupni studia a úspěšné splnění podmínek přijímacího řízení. Přijímací zkouška probíhá formou ústního pohovoru, který prověřuje motivaci studentů ke studiu archeologie a znalosti uchazečů z oblasti faktografie archeologie pravěku a středověku v kontextu jejich předpokládaného zaměření v rámci magisterského studia (v rozsahu bakalářského studia) a ověřuje také schopnost uchazečů postihnout zásadní problémy poznání v archeologii, případně též problematiku archeologické práce a archeologických metod. Uchazeč v rámci přijímacího řízení prezentuje svou představu o tématu diplomové práce, kterému by se ve studiu chtěl věnovat.
Obsahem zkoušky jsou odborné znalosti uchazeče získané během předchozího vysokoškolského studia (40b). Dále probíhá rozprava nad předmětem již obhájené, či odevzdané bakalářské práce (30b). V poslední části je diskutováno nad tématem a záměry magisterské diplomové práce (30b).
Minimální hranice úspěšnosti
50Maximální celkové hodnocení
100Možnost prominutí zkoušky
Ne.
Doporučená literatura
Odborná literatura z bakalářského studia oboru Archeologie.
Předpokládaný počet přijímaných
10
Akreditace
Do 20. 12. 2032Dokumenty ke stažení
Kontakt
Administrativní dotazy: studijní oddělení FF UHK, email: studijni.ff@uhk.cz
Odborné informace: Mgr. Pavel Drnovský, Ph.D., e-mail: pavel.drnovsky@uhk.cz
Nabídka sekce: Přijímací zkoušky