Sociální práce
- Typ studia: Bakalářské
- Forma studia: Kombinovaná
- Doba studia: 3 roky
- Vyučovací jazyk: Čeština
Na stránce najdete
Profil uchazeče
Ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, orientace v sociální problematice.
Od uchazečky/uchazeče o studium se očekává, že bude sociálně a komunikačně zdatný/á a bude schopna/schopen v rámci výuky před ostatními studujícími a vyučujícími:
- veřejně vystupovat
- aktivně se účastnit modelových situací
- zapojovat se do diskuze
- účastnit se skupinové/týmové práce
Profil absolventa
Na začátku studia studující získávají teoretické znalosti v sociologických, filozofických a psychologických předmětech, které se ve vyšších ročnících učí aplikovat do praxe.
Studijní program je od 2. roku studia strukturován do specializací, které si studující volí na konci prvního ročníku. Počet studentů pro jednotlivé specializace není předem stanovován. Jedná se o specializace:
- Sociální práce v preventivních službách
- Sociální práce s osobami se sníženou soběstačností
- Sociální práce ve veřejné správě
Profily dle specializací:
Specializace: Sociální práce v preventivních službách
Absolventky a absolventi získají znalosti a dovednosti pro sociální práci v preventivních službách sociální práce. Budou znát teoretické aspekty preventivní sociální práce, systém sociální ochrany pro tyto skupiny a budou disponovat dovednostmi přístupů a metod pro práci s nimi. Dosažení definovaných znalostí a dovedností zajišťují povinné předměty profilujícího základu - Přístupy v soc. práci s neorganizovanou mládeží, Systém školství a základy pedagogiky pro sociální práci, Sociální práce s lidmi s handicapem, Sociální práce se seniory, Krizová intervence, Terénní sociální práce, Úvod do religionistiky, Sociální služby v kontextu sociální práce).
Specializace: Sociální práce s osobami se sníženou soběstačností
Absolventky a absolventi získají znalosti a dovednosti v oblastech podpory a péče o osoby se sníženou soběstačností, takže se budou orientovat v systémech služeb sociální práce zejména pro lidi, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci v důsledku fyzického, smyslového, psychického, mentálního či chronického onemocnění nebo v oblasti služeb sociální práce pro seniorky a seniory v nepříznivé sociální situaci. Dále budou znát možné bariéry na straně těchto lidé, které jim mohou blokovat jejich sociální fungování, stejně jako obdobná rizika vyplývající z jejich sociálního prostředí na úrovni mikro, mezo a makrosystému, stejně jako metodické nástroje, které mohou využít pro snižování či odstraňování těchto bariér. Dosažení definovaných znalostí a dovedností zajišťují povinné předměty profilujícího základu - Speciální pedagogika, Psychologie zdraví a nemoci, Sociální práce s lidmi s handicapem, Sociální práce se seniory, Sociální služby v kontextu sociální práce, Ošetřovatelství, Domácí péče, Ergoterapie, Zdravotnické právo a legislativa)
Specializace: Sociální práce ve veřejné správě
Absolventky a absolventi získají v návaznosti na poznatky ze sociální politiky znalosti o struktuře, fungování a etických aspektech sociální práce ve veřejné správě, budou znát souvislost mezi demografickým vývojem české společnosti a sociálně politickými opatřeními (zejména v oblasti zaměstnanosti), budou mít základní informace o specifikách řízení ve veřejné správě a budou znát právní předpisy upravující činnost veřejné správy, stejně jako budou disponovat dovedností s těmito právními předpisy prakticky pracovat. Dosažení definovaných znalostí a dovedností zajišťují povinné předměty profilujícího základu - Demografie, Politika zaměstnanosti, Veřejná správa, Základy správního práva, Finanční a daňové právo, Organizace a řízení, Zdravotnické právo a legislativa, Systém školství a Základy pedagogiky pro sociální práci.
Přijímací řízení
Přijímací řízení probíhá formou písemné přijímací zkoušky. Písemný test je koncipován ze základů společenských věd v rozsahu učiva gymnázia (zahrnuje otázky ze sociologie, psychologie, práva a všeobecného rozhledu včetně historie a literárního přehledu; z orientace v oboru a ze znalosti aktuálního společenského a politického dění).
Přijímací řízení je hodnoceno body. Maximální počet bodů, které uchazeč může v rámci přijímacího řízení získat, je 100. Z toho maximálně 90 bodů lze získat z přijímací zkoušky, dalších max. 10 bodů za FFree index.
Body v rámci FFree indexu získá pouze uchazeč, který se do FFree indexu řádně zaregistruje prostřednictvím webového portálu www.uhk.cz/ffreeindex. Registrace je možná průběžně, nejpozději však 9. května 2025. Kredity se uchazeči udělují za účast na akcích v období, v němž byl v rámci FFree indexu 2025/2026 zaregistrován. Zohledněny budou kredity získané do 9. května 2025. Počet bodů přidělených uchazeči pro přijímací řízení se bude odvíjet od počtu získaných kreditů v rámci FFree indexu dle převodní škály odvozené od maximálního počtu kreditů. Uchazeč s maximálním počtem nasbíraných kreditů získává z FFree indexu 10 bodů. Uchazeč, který získal alespoň jeden kredit, získává 1 bod. Další body jsou rozpočítány dle rozložení kreditových zisků uchazečů. Informace k FFree indexu jsou k dispozici na webové stránce www.uhk.cz/ffreeindex, kde budou v kalendáři akcí průběžně zveřejňovány veškeré aktivity, jež jsou do FFree indexu zahrnuty. Body za FFree index budou připočteny pouze uchazečům, kteří se dostaví na přijímací zkoušku, a uchazečům, kterým bude přijímací zkouška prominuta (je-li tato možnost u daného studijního programu a uchazeč splní podmínky pro prominutí). Uchazeči, kteří se na přijímací zkoušku nedostaví (a nebyla jim prominuta), budou vyhodnoceni jako absentující a nezískají v rámci přijímacího řízení ani body za FFree index.
Minimální hranice úspěšnosti
40Maximální celkové hodnocení
100Možnost prominutí zkoušky
Ne.
Doporučená literatura
Studijní literatura v rozsahu středoškolských učebnic základů společenských věd
Předpokládaný počet přijímaných
70
Akreditace
Do 13. 9. 2028Dokumenty ke stažení
Kontakt
Administrativní dotazy: studijní oddělení FF UHK, e-mail: studijni.ff@uhk.cz
Dotazy k oboru: Mgr. Iva Junová, Ph.D., email: iva.junova@uhk.cz
Nabídka sekce: Přijímací zkoušky