PřF Věda a výzkum 28. 11. 2019

Chemici a matematici budou řešit další 3 projekty Grantové agentury ČR

Grantová agentura ČR vyhlásila 25. listopadu 2019 výsledky soutěže na podporu grantových projektů základního výzkumu, mezi nimi i 3 projekty řešitelů z kateder Přírodovědecké fakulty UHK.

Jsem rád, že se nám v posledních letech v soutěžích GAČR daří. Svědčí to o tom, že se na PřF  UHK už podařilo najít směry vědecké excelence. Podíl prostředků z vědeckých projektů v celkovém rozpočtu fakulty díky tomu neustále roste a věřím, že brzy dosáhne poloviny všech finančních zdrojů. – děkan Jan Kříž

Dva standardní projekty GA ČR putují na katedru chemie. Řešitelkou projektu Terapeutický potenciál nových inhibitorů mTOR v procesu stárnutí, který tematicky rozšiřuje skupinu projektů zaměřených na stárnutí již řešených na UHK, se stala Mgr. Eugenie Nepovimová, Ph.D.

V nedávné době bylo zjištěno, že makrocyklický lakton - rapamycin zpomaluje stárnutí. Mechanizmus účinku rapamycinu je založen na jeho inhibičním účinku vůči mTOR kinase. Nicméně i toto léčivo má svou stinnou stránku v podobě diabetes připomínajících nežádoucích účinků. (…)  Doufáme, že v případě, že uspějeme, budeme moci představit novou kandidátní molekulu zpomalující proces stárnutí bez nežádoucích účinků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S projektem Spojení superkritické fluidní chromatografie a hmotnostní spektrometrie jako nový nástroj pro charakterizaci lipidů a polárních metabolitů uspěl taktéž z katedry chemie doc. Miroslav Lísa, Ph.D.

Metabolity jsou dnes intenzivně studovány jako potenciální biomarkery závažných onemocnění. Omická analýza představuje náročný úkol pro analytické chemiky, protože biologické vzorky jsou velmi složité směsi látek, které se výrazně liší svojí strukturou a vlastnostmi. Z tohoto důvodu jsou hledány nové účinné a vysokokapacitní metody pro analýzu velkých souborů vzorků v klinických studiích. V tomto projektu bude studováno spojení superkritické fluidní chromatografie a hmotnostní spektrometrie (SFC/MS) jako nový nástroj pro detailní profilování lipidomu a polárnějších metabolitů v biologických vzorcích. (…)

Juniorský projekt GA ČR získal Mgr. Daniel Campbell, Ph.D.,  z katedry matematiky, který bude se svým týmem pracovat na projektu Jemné analytické a topologické metody pro variační problémy a modelování.

Zkoumáme třídy zobrazení reprezentujících možné modely deformací v mechanice kontinua. Otázka, jak aproximovat deformace hladkým přípustným zobrazením, je složitá a má podstatný význam s hlubokými důsledky jak v teoretické rovině, tak v i numerických modelech a přirozeně vyvstává v souvislosti s variačními modely nelineární elasticity. Předmětem zájmu je uzávěr třídy zobrazení modelujících deformace v daném prostoru, tím se otevírá řada obtížných otázek o chování kandidátů. Projekt usiluje o důležité výsledky díky zapojení expertů z různých oblastí. Isoperimetrické problémy jsou bouřlivě se rozvíjejícím oborem výzkumu v současné matematice. Tyto nerovnosti se používají v modelech mnoha fyzikálních jevů, jako například proudění tekutin, chování membrán či v subjaderné fyzice. Stejně jako u mnoha jiných případů ve variačním počtu, vše se začíná otázkou existence minimizérů, a pokud existují, jak je můžeme charakterizovat. Navzdory úsilí mnoha významných matematiků, mnoho těchto otázek zůstalo jen částečně vyřešeno.