Často kladené dotazy (FAQ)
Praktické informace pro začátek studia
Veškeré termíny organizace studia (začátky výuky v ZS a LS, zkoušková období, prázdniny) jsou vypsány v Harmonogramu akademického roku.
Potvrzení o studiu si student sám vytiskne z IS/STAG a nechá si jej potvrdit na Studijním oddělení PřF. Pozor na navolená data před vytištěním! Je vhodné zaškrtnout možnost „Vytisknout dvě potvrzení na stránku“. SO PřF potvrzení o studiu studentům netiskne.
Pokud nepotřebujete ohledně žádosti osobní konzultaci, nemusíte ji podávat osobně, ale můžete využít schránku studijního oddělení v přízemí budovy vedle recepce. Schránka je denně vybírána.
Průkaz studenta vydává Centrum služeb UHK. Veškeré informace o průkazech najdete zde.
ID karta umožňuje plnohodnotnou účast na univerzitním životě. Bez ní nebude možné vstupovat do některých objektů univerzity a využívat interních univerzitních služeb (přístupy do budov a učeben UHK, výpůjčky v Univerzitní knihovně UHK, kopírování, vjezd na parkoviště aj.). Navíc nabízí i další možnosti použití mimo univerzitu, např. aktivace karty do Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.
Praktické informace pro studenty předposledního ročníku
Zvolit si téma vysokoškolské kvalifikační práce (dále jen VŠKP), tedy téma bakalářské práce v rámci bakalářského studia, resp. téma diplomové práce v rámci navazujícího magisterského studia je důležitým úkolem studenta předposledního ročníku studia, tedy studenta, který chce v následujícím ak. roce splnit všechny studijní povinnosti, zapsat si pro následující ak. rok předměty Bakalářská práce 1 a 2, resp. Diplomová práce 1 a 2, VŠKP postupně vypracovat v požadované kvalitě a rozsahu a následně přistoupit ke státní závěrečné zkoušce, jejíž důležitou součástí je obhajoba VŠKP. Podrobný návod naleznete zde.
Po schválení tématu VŠKP požádá vedoucí VŠKP referentku katedry, aby práci převedla ze stavu rezervace tématu do stavu platného přidělení práce konkrétnímu studentovi. Tento úkon nelze provést z portálu STAG. Referentka katedry má tedy klíčovou roli při platném přidělení tématu VŠKP. Naopak referentky studijního oddělení Přírodovědecké fakulty nemají s platným prvotním přidělením tématu VŠKP nic společného.
Student pozná, že má VŠKP platně přidělenu, když dané téma nalezne v portálu STAG v sekci Moje studium -> Kvalifikační práce.
Sekce portálu STAG Moje studium -> Témata VŠKP zobrazuje různá témata VŠKP více studentům najednou a v této sekci si lze téma pouze zarezervovat, nejde zde o platné přidělení.
Sekce portálu STAG Moje studium -> Kvalifikační práce zobrazuje pouze VŠKP, která byla platně přidělena konkrétní studentce, nebo konkrétnímu studentovi. Pokud ještě nemáte přiděleno téma, objeví se zde informace: "Dosud Vám nebyla přidělena žádná kvalifikační práce."
Rozvrhy a předměty
Pokud chcete předmět zapsat mimo termín volných registrací, můžete podat žádost o dopsání předmětu. Tuto žádost lze podat pouze po omezenou dobu (nejpozději do 30. 11. v ZS a do 15. 4. v LS - z kapacitních důvodů však doporučujeme podat žádost CO NEJDŘÍVE !!) a je zpoplatněna dle Rozhodnutí děkanky č. 10/2024 (Poplatky za administrativní a mimořádné úkony a služby), kde je uvedeno i číslo účtu a variabilní symbol. Pokud si nejste jisti výší poplatku, kontaktujte ještě před podáním žádosti SO PřF. Je také dobré si předem zjistit na portále IS/STAG, zda je na předmětu ještě místo, nebo se domluvit s vyučujícím, zda se na daný předmět můžete dodatečně přihlásit. Předkládá se písemná žádost (do odůvodnění stačí vypsat celou zkratku a název předmětu) a připojit doklad o úhradě.
Pokud se definitivně rozhodnete ukončit (zanechat) studium, tuto skutečnost písemně oznamte na studijní oddělení. Nejvhodnější je vytisknout a vyplnit formulář Oznámení o zanechání studia. Tento pak doručit v listinné podobě na SO PřF. Nebude-li ve formuláři uvedeno datum k němuž studium zanecháváte, studium se ukončí ke dni doručení žádosti. V případě, že nepoužijete formulář Oznámení o zanechání studia, nezapomeňte do písemného oznámení přesně identifikovat jak svou osobu (celé jméno, adresa, datum narození), tak studium, které zanecháváte (studijní číslo ID a obor studia) a opět datum, ke kterému chcete studium zanechat. Toto oznámení je samozřejmě bezplatné.
Odzápis předmětu se řeší formou běžné písemné žádosti, za poplatek stanovený dle Rozhodnutí děkanky č. 10/2024 . Proto je dobré zvážit, zda skutečně chcete daný předmět vymazat z IS/STAG. V případě volně volitelných předmětů doporučujeme předmětu nechat propadnout jedno zapsání (ze dvou možných). V budoucnu nebude požadováno splnění takového předmětu. V případě povinného předmětu zvažte podání žádosti o vymazání. V případě povinně volitelného předmětu je třeba vzít v úvahu jeho náročnost a také nabídku daného PV bloku.
Formuláře žádostí nalezneš v dokumentech na webových stránkách Studijního oddělení PřF UHK. Pokud v těchto dokumentech nenalezneš speciální žádost pro tvůj případ, použij obecný formulář žádosti („ŽÁDOST - formulář k tisku"). Nezapomeň při podání žádosti přinést potvrzení o zaplacení příslušného poplatku (viz Rozhodnutí děkanky č. 10/2024 Poplatky za administrativní a mimořádné úkony a služby PřF UHK). Nezaplacené žádosti a žádosti na nesprávných formulářích, např. jiných fakult, nebudou zpracovány.
Ano, je to možné a jedná se pouze o předměty nabízené dalšími fakultami UHK v kategorii předmětů s volnými kapacitami ve STAGu. Také je možné se přihlásit na volně volitelné předměty tělovýchovného charakteru.
Zaregistrování do rozvrhu po termínu může provést pouze studijní oddělení na základě osobního projednání (bez písemné žádosti).
Není třeba se znepokojovat. Až budete studium uzavírat, na SO Vám budou připsány bezplatně. Připomínáme text ze Směrnice k SZZ ohledně nezapisování obhajoby závěrečné práce do IS/STAG.
V prvním roce studia se provádí dvě kontroly pro postup ve studiu: první je provedena k datu konce zkouškového období v ZS, do kterého musí student získat 15 kreditů, druhá kontrola je provedena k poslednímu dni akademického roku, tj. 31. 8., stačí získat celkem 40 kreditů (tj. minimálně získat dalších 25 kreditů od konce zimního zkouškového období). Obdobně v druhém ročníku pro postup do třetího ročníku stačí také získat jen 40 kreditů (tj. celkově za oba dva roky 80 kreditů – viz čl. 16 Studijního a zkušebního řádu). Pozor, toto je minimální požadovaný počet pro postup do dalšího ročníku, doporučeno je získat 60 kreditů za rok!
O prodloužení se nežádá písemně, student se jen zapíše do dalšího akademického roku dle tzv. Zápisové vyhlášky.
Na portále na stránce "Moje studium" nahoře vlevo najdeš vedle svého jména text: "Role/uživatel" a hned vedle "Student ID...." Zde je malá šipka s možností rozbalení menu: kliknutím si vybereš studium, ke kterému se potřebuješ dostat.
Stipendia a poplatky za studium
Prospěchové stipendium je přiznáno studentům, kteří v předcházejícím akademickém roce dosáhli průměrné klasifikace zpravidla nepřevyšující hodnotu 1,5 – tato hodnota může být ale upravena aktuální směrnicí děkana PřF. Dalšími podmínkami přiznání stipendia je získání nejméně 60 kreditů v předcházejícím akademickém roce, úspěšné absolvování nejméně 4 klasifikovaných předmětů. Skutečnost, že osoba je studentem, se ověřuje ke dni rozhodnutí o přiznání stipendia. Stipendium se vyplácí převodem na bankovní účet, zkontrolujte si správnost čísla vašeho bankovního účtu na portále IS STAG.
Žádost o prospěchové stipendium se nepodává. Fakulta sama provede výběr studentů.
Částky stipendia se vypočítávají podle vzorce stanoveného ve směrnicí děkana, která se vydává pro každý akademický rok zvlášť a je zveřejněna na Úřední desce PřF UHK.
Podle nového Stipendijního řádu UHK, platného od 18. 05. 2023, vyhodnocuje ubytovací stipendium automaticky informační systém STAG podle údajů uvedených ve Sdružených informacích matrik studentů. Písemnou ani elektronickou žádost student nepodává, při splnění podmínek bude stipendium přiznáno automaticky. Stipendium se vyplácí převodem na bankovní účet, zkontrolujte si správnost čísla vašeho bankovního účtu na portále IS STAG.
Žádost se odevzdává na studijní oddělení (formulář na webových stránkách SO PřF). Ta musí obsahovat prokázání nároku dodáním písemného potvrzení vydaného orgánem státní sociální podpory (Úřad práce). Odevzdává se dle vyhlášky, nejpozději však do 15. listopadu. V mimořádných případech podává student žádost bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 15 dnů od data, kdy mu vznikl nárok na přiznání sociálního stipendia. Stipendium se vyplácí převodem na bankovní účet, zkontrolujte si správnost čísla vašeho bankovního účtu na portále IS STAG.
Nejprve je třeba seznámit se s Základní metodikou pro posuzování žádostí o prominutí či snížení poplatků, spojených se studiem (je na webu UHK). Prostudujte, která kritéria se týkají Vaší situace a následně napište žádost o prominutí či snížení poplatku s odkazem na daný odstavec metodiky (speciální formulář na webu PřF UHK). Všechny skutečnosti doložte originály dokladů. Tato žádost se neplatí!
Přerušení studia, uznání předmětů
Podává se písemná BEZPLATNÁ žádost. Do textu žádosti je třeba přesně uvést dobu přerušení studia (od – do); zpravidla od 1. dne v měsíci do posledního dne v měsíci; u studujících se přerušuje zpravidla na celé semestry (v součtu max. 2 roky), u studentů čekajících na SZZ může být opakovaně přerušováno i na dobu kratší (např. měsíc).
Přerušení studia je možné i opakovaně a po jeho ukončení je třeba se písemně nahlásit zpět do studia prostřednictvím formuláře Nástup po přerušení a zápis do studia, který je nutno vyplnit, podepsat a odevzdat na SO PřF.
Pozor, během přerušení studia nemáte status studenta (nahlášení na zdrav. pojišťovnu a další úřady je nutné do 8 dnů ode dne dané skutečnosti).
Pro uznání předmětů potřebujete žádost složenou ze dvou částí. První je vlastní žádost (kromě stručného odůvodnění uvedete, kde a kdy jste dříve studoval) s přiloženým dokladem o úhradě 500 Kč (cena za žádost nezohledňuje počet předmětů, o jejichž uznání žádáte). Druhá část je Příloha k žádosti o uznání. Jedná se o jednoduchou tabulku (na webu PřF), kterou vyplníte a obejdete s ní jednotlivé vyučující. Předložíte jim doklady o splnění předmětů a jejich sylaby. Vyučující (nebo garant předmětu) vám na jejich základě doporučí uznání předmětu (buď zápočtu, nebo zkoušky, nebo obojího). Tyto vyplněné a vyučujícími podepsané tabulky spolu s 1. částí žádosti (viz výše) odevzdáte na SO. Konečné rozhodnutí o uznání předmětu udělí proděkan fakulty.
Nabídka sekce: Studium