PřF Věda a výzkum 18. 12. 2018

Nový protijed pro léčbu otrav bojovými látkami dostal hradecké chemiky na obálku prestižního časopisu. Čekalo se na něj 50 let

Článek o nově vyvinuté látce otiskl prestižní zahraniční časopis Journal of Medicinal Chemistry (podle žebříčku Web of Science 3. nejlepší časopis ve svém oboru) a publikoval jej i jako front cover svého prosincového čísla.

Tři roky trvající výzkum vědeckého týmu Katedry chemie Přírodovědecké fakulty UHK ve spolupráci s chorvatskými kolegy z Institute for Medical Research and Occupational Health přinesl průlom v oboru po dlouhých 50 letech. Podařilo se jim vyvinout novou sloučeninu, která bude sloužit při léčbě otrav organofosfáty, jež se používají jako chemické bojové látky (např. sarin, cyklosarin, VX nebo tabun). Antidota, která se v současnosti používají při léčbě těchto otrav, se prakticky nezměnila od 70. let 20. století.
„Naše látka se oproti těm současným, standardně používaným, liší ve dvou zásadních ohledech. Tím prvním je, že působí na širší spektrum organofosfátů, což zvyšuje šanci zasaženého na přežití, například v situaci, kdy není možné včas určit, kterou látkou byl dotyčný otráven. Tím druhým je urychlení nástupu účinku,“ popisuje doc. Kamil Musílek, vedoucí výzkumného týmu.
Látku s kódovým označením K868 zatím vědci testovali ve zkumavce in vitro, testování na experimentálních zvířatech in vivo je plánováno na rok 2019. Dosavadní výzkum se také nyní rozšíří i na oblast organofosfátů, které se užívají jako pesticidy: „Těch se v České republice každoročně rozpráší na 160 tun a nebezpečí otravy tak hrozí zvláště těm, kteří s pesticidy aktivně pracují,“ uzavírá doc. Musílek výhledem na další vývoj antidot.



Kristýna Vávrová 
Referentka PR