PřF Studenti, Aktuálně, Zaměstnanci 11. 3. 2020

Opatření pro kompenzaci zrušené přímé výuky PřF UHK po dobu uzavření fakulty v souvislosti s prevencí výskytu koronaviru COVID-19

Rozhodnutí děkana č. 7/2020

Rozsah opatření

Vzhledem k mimořádným opatřením spojeným s prevencí výskytu koronaviru COVID-19, v součinnosti s nařízením rektora UHK (dále „mimořádná opatření“) a s ohledem na opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (Č. j.: MZDR 10676/2020-1/MIN/KAN) se ruší všechny činnosti, které vyžadují přítomnost nebo osobní kontakt mezi vyučujícími a studenty.

Mezi tyto činnosti patří:

1. výuka v prezenční i kombinované formě studia,
  2. pořádání exkurzí, praxí, konferencí a dalších akcí organizovaných či spoluorganizovaných univerzitou,
  3. konání státních doktorských zkoušek, zkoušek pro studenty posledního ročníku, kteří mají zkrácený výukový semestr, zasedání rigorózních komisí, zasedání oborových rad doktorských studijních programů, konání workshopů a mimořádných přednášek,
  4. osobní konzultace vyučujících se studenty,
  5. aktivity a činnosti studentských spolků,
  6. jakékoli další akce, které jsou spojeny s přítomností studentů v rozsahu studijních programů.

Povinnosti vyučujících

Po dobu trvání mimořádných opatření se ukládá vyučujícím PřF UHK povinnost informovat studenty svých rozvrhových předmětových akcí i akcí mimo rozvrh o způsobu kompenzace výuky, kterou není možné realizovat standardní formou. Vyučující je odpovědný za předání všech informací studentům všech svých předmětů a výukových akcí. V případě předmětů vyučovaných více vyučujícími je za provedení předání informací odpovědný garant předmětu. Vyučující je povinen nejpozději do 15. 3. 2020 informovat studenty o:

1. formě náhrady výuky, jejím rozsahu, očekávaných výstupech a způsobu kontroly těchto výstupů po ukončení mimořádných opatření,
  2. komunikační platformě s vyučujícím, která bude pro daný předmět závazná po dobu trvání mimořádných opatření (lze využít e-learningovou platformu Moodle, skupinovou emailovou korespondenci, případě videochat na platformě Skype, atd.),
  3. dostupnosti výukových materiálů a seznamu odborné četby pro samostudium a způsobu, jakým tyto materiály budou studentům poskytnuty,
  4. tématech, která budou po dobu platnosti mimořádných opatření nahrazena v rámci vyučovaných kurzů samostudiem nebo jiným způsobem kompenzace výuky. Tato témata budou stanovena podle sylabů konkrétních předmětů v souvislosti s jejich obsahem,
  5. formě a způsobu konzultací, které je povinen nabídnout ke každému kurzu, jejich rozsahu a frekvenci po dobu trvání mimořádných opatření. Preferovány jsou konzultace emailem či e-learningovou platformou Moodle, v případě zájmu vyučujícího též telefonicky, atd.

Kompenzace zrušené výuky

Vyučující je povinen oznámit studentům formu kompenzace výuky, která se nebude realizovat standardním způsobem po dobu platnosti mimořádných opatření. Mezi možnosti kompenzace patří:

1. forma samostudia, realizovaná na základě četby doporučené literatury a dostupných elektronických zdrojů ke všem tématům, uvedených vyučujícím k samostudiu,
  2. forma e-learningových kurzů, uskutečněných prostřednictvím platformy Moodle,
  3. zadání seminárních a dalších odborných písemných prací, které mají přímou souvislost s tématy daného předmětu,
  4. bloková výuka po zrušení platnosti mimořádných opatření (např. v případě laboratorních cvičení),
  5. různé kombinace forem kompenzací v bodech a) až d).

Povinnosti studentů

Formy zvolené kompenzace zrušené přímé výuky jsou pro studenty povinné. Vyučující zahrne výsledky samostudia či jiné formy kompenzace výuky do celkového hodnocení kurzu (jako součást zkoušky, popř. zápočtu) a má právo po studentech požadovat znalosti získané samostudiem či jinou formou kompenzace výuky při závěrečném hodnocení každého předmětu. Studenti jsou povinni se kompenzace výuky účastnit podle instrukcí vyučujícího a v jím zvoleném rozsahu a formě, a to po celou dobu trvání mimořádných opatření.

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost a účinnost 12. 3. 2020 a platí do odvolání.

Hradec Králové dne 11. března 2020

doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D.

děkan PřF UHK