Pedagogové pečující o matematicky nadané žáky a studenty se sešli na PřF UHK
Pedagogové se sešli na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové při příležitoosti konference "Ani jeden matematický talent nazmar". Konference přilákala učitele z celé republiky a nabídla inspirativní příspěvky a diskuse.
Ve dnech 10. a 11. května 2024 se v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové uskutečnil již 11. ročník konference "Ani jeden matematický talent nazmar". Konference, která je určena učitelům matematiky a přírodovědných předmětů všech stupňů a typů škol, byla spolupořádána Jednotou českých matematiků a fyziků (JČMF), pobočným spolkem Hradec Králové, a Přírodovědeckou fakultou UHK. Organizaci několika posledních ročníků konference zajistili členové výboru pobočného spolku JČMF, konkrétně hospodářka Mgr. Iva Vojkůvková a tajemník doc. Michal Musílek.
Konferenci slavnostně zahájil předseda výboru doc. Jan Kříž, současný děkan PřF UHK a budoucí rektor UHK. Mezi významné příspěvky patřila přednáška místopředsedy výboru doc. Pavla Pražáka, který prezentoval využití prostředí dynamické geometrie GeoGebra k řešení úloh lineárního programování. Program konference sestavil a celý její průběh moderoval doc. Jaroslav Zhouf z Fakulty informačních technologií ČVUT.
ročníků konference, která se koná zpravidla jednou za dva roky (výjimkou byla doba pandemie Covid-19, kdy se pauza prodloužila na tři roky), vydávají pořadatelé sborníky příspěvků. Sborníky z minulých 10 ročníků konference TALENT, počínaje 1. ročníkem v roce 2003, jsou k dispozici zde. Novinkou letošního 11. ročníku bylo pořízení videozáznamů 19 příspěvků, které lze zhlédnout na YouTube kanálu Přírodovědecké fakulty UHK v samostatném playlistu zde.
Těšíme se, že po zhlédnutí videí se připojí další pedagogové, kteří pečují o matematicky či přírodovědně nadané žáky. Společně můžeme inspirovat a podporovat nové generace talentovaných studentů. Věříme, že příští konference v roce 2026 přiláká více účastníků a přinese mnoho podnětných myšlenek a inovativních přístupů.
Společně dáváme matematickým talentům šanci zářit!