Přírodovědecká fakulta UHK se zapojila do mezinárodních projektů na ochranu opylovačů
V následujících letech budou v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové probíhat odborná školení zaměřená na včely a další opylovače. Pod vedením předních expertů zde budou vzděláváni nadšenci i specialisté z různých evropských zemí.
Včely – ne ty medonosné, ale především divoce žijící samotářské druhy – spolu s dalšími opylovači, jako jsou motýli, patří k nejstudovanějším skupinám hmyzu. Důvodem je jejich klíčová úloha v ekosystémech i dramatický úbytek populací v posledních desetiletích. Ochrana opylovačů se stala prioritou na mnoha úrovních – Evropská unie ji implementovala do různých směrnic a zemědělských politik, včetně povinného vyčlenění půdy pro nektarodárné a pylodárné rostliny.
Navzdory těmto snahám stále existuje mnoho neznámých faktů o taxonomii, ekologii a rozšíření jednotlivých druhů opylovačů. Proto vzniká řada mezinárodních projektů podporovaných EU a IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody), jejichž cílem je doplnit vědecké poznatky, propojit specialisty a přímo aplikovat výsledky v ochraně přírody.
Katedra biologie PřF UHK se do těchto aktivit intenzivně zapojuje. Doc. Petr Bogusch, světově uznávaný odborník na opylovače, je předním specialistou na ochranářskou biologii včel a dalších skupin. Spolupracoval s prof. Denisem Michezem z Université de Mons v Belgii na prvním Červeném seznamu včel Evropy (2014) a nyní se podílí na dvou dalších prestižních projektech:
- ORBIT: Internetová databáze všech evropských druhů včel, jejíž spuštění je plánováno na rok 2025. Doc. Bogusch je autorem řady textů k jednotlivým druhům a poskytl svá výzkumná data.
- PULSE: Nový Červený seznam včel Evropy, který přinese aktualizované informace o ohrožených druzích a bude publikován v rámci IUCN.
Výsledky obou projektů budou reflektovány v prestižních vědeckých časopisech, např. v Insect Conservation and Diversity.
Od roku 2025 bude Katedra biologie PřF UHK součástí dvou mezinárodních vzdělávacích iniciativ:
- EPIC-Bee: Projekt zaměřený na vzdělávání odborníků na včely napříč Evropou. Hlavní centra budou v Belgii a Česku, kde budou doc. Bogusch a studentka biologie Bc. Zuzana Bartíková školit zájemce ze střední a jihovýchodní Evropy.
- PollHab: Projekt pod Univerzitou v Padově (Itálie) se zaměří na analýzu příčin úbytku opylovačů a hledání řešení. Součástí bude terénní výzkum, vědecké publikace a reporty pro EU.
Podle prof. Micheze tyto projekty představují začátek dlouhodobé mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany opylovačů. Doc. Bogusch se podílí nejen na aktivitách v Evropě, ale také na výzkumu včel v širší oblasti Mediteránu, na Kanárských ostrovech a v Maroku.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové se tak zařazuje mezi klíčová vědecká centra v oblasti ekologie a ochrany opylovačů a dokazuje, že ačkoli je menší institucí, kvalitou výzkumu se řadí mezi evropskou špičku.
Autor fotografií: Ivan Kňaze