PřF Aktuálně 17. 10. 2019

Studenti GYBONu strávili den v laboratořích PřF UHK

Datum konání: 17. 10. 2019 12:00, Autor: Kristýna Vávrová

Přírodovědecká fakulta UHK dlouhodobě spolupracuje s hradeckým Gymnáziem Boženy Němcové (GYBON), většinou v oblasti specializovaných přednášek. Tentokrát navštívili studenti GYBONu fakultu i se svými „dočasnými“ spolužáky, kteří byli v Čechách na výměnném pobytu zaměřeném nejen na procvičení cizího jazyka, ale také na rozšíření znalostí v přírodních vědách. Společně se studenty z Německa a Velké Británie strávili den na katedře matematiky a v laboratořích katedry fyziky.

Pracovat museli ve skupinkách složených vždy z českých a zahraničních studentů, tak aby si procvičili angličtinu a němčinu a případně obohatili slovní zásobu o nové odborné výrazy:

Dopoledne ve skupinkách řešili matematické rébusy a prováděli jednoduchá fyzikální měření. Odpoledne potom bylo představení zajímavých přístrojů, kterými je vybavena katedra fyziky. Prostřednictvím difúzní mlžné komory například hledali stopy radioaktivních částic a rentgenová aparatura zase posloužila k poznání vlastností rentgenového záření. To jsme vybrali příhodně i proto, že němečtí studenti byli z města Würzburg, kde sídlí univerzita, na které Wilhelm Röntgen toto záření objevil,“ popsal dr. Daniel Jezbera, který pro studenty program v laboratořích připravil.