„Velký dík všem kolegům za to, jak pružně dokázali na nenadálou situaci zareagovat,“ hodnotí děkan Jan Kříž mimořádné období pandemie na PřF
Stejně jako na ostatní vysoké školy i na Přírodovědeckou fakultu UHK dolehly události spojené s pandemií koronaviru. Fakulta v souladu s nařízením vlády radikálně omezila výuku i celý provoz a pro vyučující a studenty to uprostřed rozběhnutého semestru samozřejmě znamenalo nemalé komplikace.
Z učeben do onlinu téměř přes noc
„Všichni kolegové se s nastalými komplikacemi vyrovnali skvěle – v podstatě ze dne na den přešli na online výuku, někteří začali své přednášky nahrávat jako videa, poskytovali na vyžádání online konzultace, tak aby mohli zvláště studenti posledních ročníků dokončit své práce a jít ke státnicím. Všem jim patří můj velký dík a uznání za to, jak pružně zareagovali,“ popisuje děkan Jan Kříž.
„Na naše studenty jsem také hrdý. Zachovali chladnou hlavu a mnoho z nich se zapojilo do dobrovolnických aktivit, jako hlídání dětí, šití roušek nebo sestavování ochranných UHK štítů, které se na fakultě vyráběly,“ říká dále.
Sdílení know-how, prostor i přístrojů
Nebyla to ale jen změna výukového režimu, se kterou se museli vyučující i studenti vyrovnat. „Od začátku jsme přemýšleli, jak přispět ke zlepšení celé situace. Dobrovolnické iniciativě COVID19CZ, která vyvinula společně s ČVUT nový typ respirátoru, jsme poskytli náš elektronový mikroskop k testování filtrů a materiálů. Katedra chemie zase dala hned v začátcích k dispozici své zásoby chemikálií, kterých byl v té době na trhu nedostatek, a připravila z nich desinfekční prostředek, který používali např. zaměstnanci kolejí UHK. Kromě toho také zapůjčili přístroj RT-PCR Oblastní nemocnici Trutnov v době, kdy se stala odběrovým místem pro pacienty s podezřením na covid-19,“ vypočítává dále děkan Kříž.
S nemocnicí v Trutnově propojila fakultu v době pandemie ještě další spolupráce, a to školení zdravotnických pracovníků k práci s osobními ochrannými prostředky. To absolvovali její zaměstnanci pod vedením dr. Aleny Myslivcové Fučíkové a dr. Kláry Kubelkové: „Po krátké diskuzi se zdravotníky bylo znát, že jsou na situaci velmi dobře připraveni. Stačilo předat jen pár fíglů z praxe, aby se jim pohodlně pracovalo. Také jsme jim zapůjčili filtroventilační jednotku, kterou například dobře znají naši studenti z předmětu Práce s vysoce rizikovými agens, který s dr. Kubelkovou společně na PřF UHK vyučujeme,“ popsala dr. Myslivcová Fučíková průběh školení. Práci s rizikovými patogeny a správné nakládání se vzorky v rámci aktuálně používaných izolačních a diagnostických metod pak byly konzultovat i s kolegy z centra BIOCEV a Ústavu molekulární genetiky AV ČR, kde probíhalo testování vzorků s podezřením na covid-19.
Do 3D tisku ochranných štítů se navíc zapojil dr. Richard Cimler z Centra pokročilých technologií. „Když jsem zjistil, jak velký je nedostatek ochranných prostředků a že tisk i na pouhých několika tiskárnách by mohl někomu pomoci, rozhodl jsem se využít našich přístrojů a zkontaktovat také společnost TRILAB, výrobce 3D tiskáren, která vlastní i menší farmu tiskáren – díky tomu jsme mohli produkovat kolem 300 štítů denně a spolu s dalšími kolegy z UHK koordinovat tisk štítů v Hradci Králové,“ shrnuje Richard Cimler.