(Pato)fyziologická role endokanabinoidního systému v udržení těhotenství a předčasném porodu

2024 - 2027. Spoluřešitel: doc. Ing. Miroslav Lísa, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• hlavní řešitel: prof. PharmDr. František Štaud, Ph.D., Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy v Praze
  • spoluřešitel 1: doc. Ing. Miroslav Lísa, Ph.D., katedra chemie PřF UHK
  • spoluřešitel 2: prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D., Fakultní nemocnice Hradec Králové
  • období řešení: 05/2024–12/2027
  • reg. číslo: NW24-07-00129
  • program: NW - Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2024–2030

Intenzivní výzkum v posledním desetiletí prokázal (pato)fyziologický význam endokanabinoidního systému (ECS) v reprodukčních tkáních. Hromadící se důkazy naznačují, že ECS se podílí na fyziologickém procesu zahájení porodu, ale také na několika těhotenských patologiích, včetně předčasného porodu, preeklampsie nebo endometriózy. Proto byly endokanabinoidy navrženy jako potenciální diagnostické biomarkery pro predikci předčasného porodu a potratu. Předčasný porod (porod před 37. týdnem těhotenství) představuje celosvětově více než 10 % živě narozených dětí a výrazně zvyšuje riziko úmrtí a morbidity v prenatálním období. Předčasný porod je spojován s intraamniální infekcí; zánětlivé procesy spojené s produkcí chemo- a cytokinů (IL6, IL1ß, IL8, TNF?) vedou k mobilizaci prozánětlivých cytokinů v decidue, placentě a amniální dutině. To nakonec indukuje produkci prostaglandinů a proteáz, které aktivují porodní procesy. V tomto projektu předpokládáme, že 1) předčasný porod je spojen s patofyziologickými změnami v síti ECS, cytokinů a prostaglandinů v placentě a fetálních membránách, 2) ECS působí jako modulátor imunitního systému v placentě a fetálních membránách a 3) prostaglandiny a prostamidy působí jako zástupce ECS v procesu iniciace porodu. K řešení těchto hypotéz použijeme multidisciplinární přístup kombinující klinický a základní výzkum, včetně transkriptomického a metabolomického profilování placenty a fetálních membrán. Hlavním cílem tohoto projektu je identifikovat vliv ECS na dvě nejkritičtější události spojené s předčasným porodem, konkrétně na i) imunitní systém a ii) udržení těhotenství a porod. Kromě toho budeme sledovat plazmatické koncentrace endokanabinoidů u matek jako potenciální prediktivní biomarkery u žen s hrozícím předčasným porodem. Tyto poznatky podstatně zlepší schopnost identifikovat a léčit ženy ohrožené předčasným porodem.