Bakalářské studium (Bc.)
Obecné informace platí pro prezenční i kombinovanou formu studia. Specifické informace pro studenty kombinované formy výuky jsou uvedeny a zvýrazněny níže.
Studium je založeno na absolvování požadovaných předmětů a získání dostatečného počtu kreditů za jejich splnění. Při zápisu předmětů je důležité myslet na to, že během 3 let studia musí každý studující získat celkový počet 180 kreditů. Ty musí být rozloženy mezi povinné, povinně volitelné a volitelné předměty.
- Povinné předměty (A) - 120 kreditů
- Povinně volitelné předměty (B) - min. 54 kreditů
- blok 1 Politologie - min. 30 kreditů
- blok 2 Příbuzné vědy - min. 12 kreditů
- blok 3 Praktické předměty a jazyky - min. 12 kreditů
- Volitelné předměty (C) - min. 6 kreditů
Průchod studiem, tj. doporučený studijní plán pro prezenční formu studia je k dispozici zde, pro kombinovanou formu zde.
Studium se řídí dle Studijního s zkušebního řádu UHK a dalších předpisů, které jsou dostupné na Úřední desce nebo na webových stránkách Studijního oddělení.
Níže uvádíme nejdůležitější informace k vybraným povinnostem z každého ročníku.
1. ROČNÍK
V prvním roce studia jsou provedeny dvě kontroly studijních výsledků. První z nich proběhne vždy k poslednímu dni zkouškového období zimního semestru. Aby studující mohl pokračovat ve vzdělávání, je potřeba do tohoto termínu získat minimálně 15 kreditů, jinak je studium k tomuto datu automaticky ukončeno (viz Díl 3, Čl. 16, odst. 2 SZŘ). Druhá kontrola probíhá na konci letního semestru prvního ročníku, kdy se studující musí od začátku svého studia prokázat minimálně 40 kredity.
Mezi povinné předměty pro první ročník studia patří např. Politologický proseminář, Úvod do politologie, Mezinárodní vztahy a Světové dějiny 20. století. Pod níže uvedenými odkazy nalezneš aktuální seznam předmětů pro prezenční formu studia a pro kombinovanou formu studia.
Všechny informace včetně počtu kreditů nutných k postupu do dalšího semestru/ročníku najdeš v SZŘ. Respektuj, prosím, stanovené termíny, a s případnými problémy se včas obracej na sekretariát či vedoucího katedry. Reagovat zpětně není možné.
Na tomto odkaze zároveň najdeš úvodní prezentaci pro studenty prvního ročníku, která ti pomůže se ve všem rychle a efektivně zorientovat.
Pro studenty kombinované formy studia platí ve všech ročnících stejné pokyny. Rozdíly oproti prezenční formě studia jsou následující:
Forma výuky: Probíhá obvykle v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne/odpoledne formou výukových bloků. Každý blok obvykle trvá 6 standardních vyučovacích jednotek (45 min.), uprostřed bloku je vždy pauza.
2. ROČNÍK
Studijní povinnosti:
Ve druhém ročníku k absolvování předmětů přibývá povinnost zvolit si téma bakalářské práce a najít vhodného vedoucího, který ti práci povede. Během letního semestru si pak práci musíš zadat do systému STAG. Níže najdeš podrobný postup, jak na to:
Volba tématu: Téma si zvolte sami na základě vlastního uvážení, vždy jej však konzultujte s případným vedoucím své práce. V krajním případě je možné si vybrat jedno z témat, která vyučující aktuálně nabízejí. Nabídka je však velmi omezená, na KPOL dáváme přednost první variantě volby tématu. Seznam vyučujících a nabídku témat naleznete zde: seznam vyučujících a jejich odborné působnosti včetně navrhovaných okruhů/ témat závěrečných prací.
Výběr vedoucího: Na začátku letního semestru kontaktujte vyučujícího, který by vám práci mohl vést. Vedoucím práce může být každý vyučující s titulem Ph.D., případně externí odborník – k tomu je ale potřeba souhlas vedoucího katedry (Mgr. Milan Hrubeš, Ph.D.).
Zadání práce: Poté, co se dohodnete s vedoucím práce na podobě jejího zadání, si ve STAGu v sekci Moje studium vyplňte údaje ke své závěrečné práci v záložce Témata VŠKP. Nezbytnými údaji jsou: akademický rok, téma, název anglicky, vedoucí práce, zásady pro vypracování (tj. zadání, o čem má práce pojednávat, jaký je cíl, jak budete postupovat, jaké metody budete využívat apod., a to v rozsahu cca 10–20 řádků), a seznam doporučené literatury v podobě dle citační normy KPOL.
Je potřeba správně vyplnit pracoviště:
a zároveň označit téma jako dopracované:
Vyplněné zadání ze systému vytiskněte, podepište a zajistěte podpis vedoucího práce a následně odevzdejte zadání na sekretariát KPOL. V případě, že nemáte možnost Zadání doručit osobně, zašlete jej na sekretariát poštou či emailem na klara.dleskova@uhk.cz . Po schválení zadání vedoucím katedry je téma oficiálně přiřazeno studentovi a ten může začít se sepisováním své kvalifikační práce. K odkazování na zdroje se řiďte citační normou, kterou používá Politologický časopis (tj. APA Style 6th Edition.)
Další podrobný postup také naleznete na webu Studijního oddělení zde:
Práce musí být ve STAGu zadána do 31.5.
3. ROČNÍK
Studijní povinnosti:
Z 2. ročníku máš zvolené téma bakalářské práce a máš jej zadané v systému STAG. Úkolem pro 3. ročník je proto vedle splnění zbývajících předmětů vypracování bakalářské práce a přihlášení se ke státní závěrečné zkoušce (SZZ). Konzultování postupu a odevzdání bakalářské práce jsou nezbytnými podmínkami pro splnění předmětů Bakalářská práce 1 (ZS) a Bakalářská práce 2 (LS). Přesné podmínky k udělení zápočtu za tyto předměty si na začátku zimního semestru upřesni s vedoucím své práce. Jak má práce vypadat, na co je potřeba si dát pozor, do kdy ji musíš odevzdat a jak se přihlásit k SZZ, najdeš popsáno níže:
Vypracování práce: Vypracování práce se řídí výnosem děkanky FF UHK č. 17/2018 (písmo, řádkování a další formální náležitosti). Požadovaný rozsah práce je 40-60 stran (při velikosti písma 12 Times New Roman, řádkování 1,5 a šíři okrajů 30-35 mm). Do rozsahu se započítává výhradně samotný text práce od úvodu po závěr, včetně poznámkového aparátu a seznamu literatury.K odkazování na zdroje se řiďte citační normou, kterou používá Politologický časopis (tj. APA Style 6th Edition.)
Odevzdání práce: Hotovou práci nahrajte do systému eVŠKP. Před nahráním do ní vložte zadání práce, vygenerované z tohoto systému. Systém je otevřen v určeném termínu do půlnoci, v tomto termínu musí být práce elektronicky odevzdána. Počkejte na potvrzení o zvalidování práce a poté práci vytiskněte - dle rektorského výnosu č. 13/2022 stačí 1 výtisk svázaného písemného exempláře, a odevzdejte na sekretariát KPOL nebo zašlete poštou. Ohledně předání tištěné kopie se spojte s klara.dleskova@uhk.cz. Pokyny k podobě přední desky práce jsou uvedeny ve výnosu děkanky FF UHK č. 17/2018.
!!!Odevzdávání bakalářské práce je prováděno v souladu s aktuálními rektorskými a děkanskými výnosy. Konkrétní výnosy k nahlédnutí na webu Studijního oddělení. Naleznete zde i pokyny a termíny pro přihlášení se na SZZ!!!
Závazné termíny k nahrání práce do systému eVŠKP a odevzdání na sekretariát KPOL (vždy do 23:59 v daný den):
Termín |
Komu je určen |
16.12.2024 |
Studentům, kteří jdou k SZZ v lednu 2025. |
22.4.2025 |
Studentům, kteří jdou k SZZ v květnu 2025. |
23.6.2025 |
Studentům, kteří jdou k SZZ v srpnu 2025. |
Dotazy: Veškeré dotazy na zadání a odevzdání závěrečné bakalářské práce směřujte na sekretářku KPOL Kláru Dleskovou (klara.dleskova@uhk.cz).
Ukončení studia: Státní závěrečné zkoušky (SZZ)
Státní závěrečné zkoušky pro "starou" akreditaci (studijní program B6701 -rok nástupu do 2020/2021 včetně):
Studium je ukončeno absolvováním státní závěrečné zkoušky (SZZ), která se skládá z: obhajoby závěrečné bakalářské práce, a zkoušek z Politických systémů, Politického myšlení a Mezinárodních vztahů. Ke každému z těchto předmětů je stanoven seznam tematických okruhů, z nichž jsou následně tvořeny konkrétní otázky pro SZZ (otázka se nerovná okruhu).
Průběh SZZ je následující: student si vylosuje otázky ke všem předmětům. Následně má 40 minut na přípravu (tzv. potítko), samotná zkouška trvá také 40 minut. Otázky jsou celkem 4: 2 z Politických systémů (jedna teoretická z politologie, jedna na komparaci politických systémů, celkem 20 minut), 1 z Politického myšlení (10 minut) a 1 z Mezinárodních vztahů (10 minut). Během zkoušky student zodpoví vylosované otázky a doplňující dotazy zkoušejících.
Státní závěrečné zkoušky pro "novou" akreditaci (studijní program B0312A200029 - rok nástupu od 2021/2022 včetně):
Studium je ukončeno absolvováním státní závěrečné zkoušky (SZZ), která se skládá z: obhajoby závěrečné bakalářské práce, a zkoušek z Politických systémů, Politického myšlení a Mezinárodních vztahů. Ke každému z těchto předmětů je stanoven seznam tematických okruhů, z nichž jsou následně tvořeny konkrétní otázky pro SZZ (otázka se nerovná okruhu).
Průběh SZZ je následující: student si vylosuje otázky ke všem předmětům. Následně má 45 minut na přípravu (tzv. potítko), samotná zkouška trvá také 45 minut. Otázky jsou celkem 4: 1 zKomparativní politologie (15 minut), 1 z Mezinárodní vztahy a Evropská unie (15 minut) a 1 z Politické myšlení (15 minut). Během zkoušky student zodpoví vylosované otázky a doplňující dotazy zkoušejících.
Obhajoba závěrečné práce trvá celkem 20 minut. Student/studentka nejdříve stručně představí svoji práci (výzkumnou otázku, relevanci zvoleného tématu, zvolený postup (metodologie a data) a výsledky). Poté vedoucí práce a její oponent přednesou své posudky. Student/studentka má následně možnost se k nim vyjádřit a zodpovědět otázky, které posudky obsahují. Následuje diskuze, ve které mohou pokládat otázky i další členové a členky komise.
Řádné termíny konání obhajob závěrečných prací a SZZ v ak. roce 2023/2024:
Objahoby |
SZZ |
20.-23.1.2025 |
20.-23.1.2025 |
19.-22.5.2025 |
19.-22.5.2025 |
18.-21.8.2025 |
18.-21.8.2025 |
Jak a do kdy se k SZZ najdeš spolu s veškerými potřebnými informacemi včetně termínů zde: https://www.uhk.cz/cs/filozoficka-fakulta/studium/statni-zaverecne-zkousky-a-kvalifikacni-prace.
Nabídka sekce: Studující