Hostující profesoři a výzkumníci
Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové pěstuje mezinárodní vědeckovýzkumné prostředí a nabízí svým studentům možnost navštěvovat cizojazyčné kurzy hostujících odborníků a zapojovat se i díky nim do výzkumných projektů.
KATEDRA FILOZOFIE A SPOLEČENSKÝCH VĚD
Dr. Ulf Hlobil (letní semestr 2016/2017)
Dr. Ulf Hlobil vyučoval na Katedře filozofie a společenských věd FF UHK kurz Reason, Virtue, and Norms, který navštěvovali posluchači magisterského oboru Filozofie. V kurzu dr. Hlobil poskytl svým posluchačům seznámení s různými teoriemi o praktickém rozvažování a morálních a sociálních normách.
Dr. Ulf Hlobil působí jako odborný asistent katedry filozofie na Univerzitě Concordia v Montrealu. Doktorát získal na Pittsburské univerzitě. Jeho výzkum se týká zejména témat epistemologie, logiky, filozofie mysli a morální psychologie. Současně se věnuje také filozofii jazyka a filozofii jednání. Dr. Hlobil je současněstálým členem týmu řešícího 3 letý projekt excelence UHK "Man as a Normative Creature" (spolu s Prof. J. Peregrinen a Dr. L. Koreňem).
Jako editor a překladatel se podílel na vydání knihy G.E.M. Anscombe: Aufsätze (2014). Jeho články byly publikovány mimo jiné v prestižních filozofických časopisech Philosophical Studies, Synthese, Review of Philosophy and Psychology či International Journal of Philosophical Studies.
prof. Paul Andrew Roth (zimní semestr 2017/2018)
Prof. Paul Roth vyučuje na Katedře filozofie a společenských věd FF UHK kurz Philosophy of History pro posluchače bakalářských i magisterských oborů. Kurz se zabývá zkoumáním a řešením debaty o tom, zda je historie vědou.
Paul A. Roth, profesor filozofie na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz, je autorem Meaning and Method in the Social Sciences: A Case for Methodological Plurals (1987) a editorem (se Stephenem Turnerem) Blackwell Guide to the Philosophy of the Social Sciences. Napsal více než 70 článků na témata zahrnující filozofii W. V. O. Quina, filozofii a sociologii vědy a filozofii dějin. Zvláštní vydání esejů věnovaných jeho práci historického vysvětlování (včetně odpovědí prof. Rotha) bude vydáno v prosinci 2017 v edici Towards a Revival of Analytical Philosophy of History: Around Paul A. Roth’s Vision of Historical Sciences.
Prof. Roth byl spoluzakladatelem Philosophy of Social Science Roundtable a v současnosti působí v jejím vedení, kde se podílí na editování každoročního konferenčního sborníku této instituce. Byl členem původní redakční rady časopisu The Journal of the Philosophy of History a také členem redakčních rad časopisů History of the Human Sciences a Philosophy of the Social Sciences. Profesor Roth v současnosti dokončuje knihu o analytické filozofii dějin, jejíž vydání se očekává v roce 2018.
Prof. Pirmin Stekeler-Weithofer (letní semestr 2018/2019)
Pirmin Stekeler-Weithofer je profesorem filozofie na univerzitě v Lipsku, kde vyučuje od roku 1992. Jeho specializací jsou filozofie logiky a jazyka, filozofie matematiky, německý idealizmus, resp. Kant a Hegel.
Byl a je redaktorem různých filozofických časopisů (Dialektik, Philosophische Rundschau, Philosophisches Jahrbuch), knihy filozofie Roberta Brandoma "Pragmatika vyjádření explicitnosti" (Benjamins 2005) a obsáhlé komentáře k Hegelovu fenomenologii mysli.
Dialogická poznámka. 2 vol. Hamburk (Philos, Bibliothek, Meiner 2013) a Hegelova věda logiky (2 vol., Philos., Bibliothek, Meiner 2019, 3. ročník 2020).
Dr. Gary Kemp (letní semestr 2017/2018)
Doktor Gary N. Kemp vyučuje na katedře filozofie a společenských věd FF UHK kurz Quine's Naturalism: Its distinctiveness, its origins.
Doktor Kemp působí na Univerzitě Glasgow, doktorát získal na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Primárně se zabývá dějinami analytické filozofie/filozofií jazyka (Frege, Russell, Wittgenstein, Quine and Davidson) a estetikou (Wollheim, Representation and Expression). Publikoval celou řadu článků, knih a učebnic v obou oblastech. Mezi významné publikace patří Quine versus Davidson (vydáno OUP, 2012) či Wollheim, Wittgenstein and Pictorial Representation (Routledge, 2016), kterou publikoval společně s Gabrielou Mras. V letošním roce vychází již druhé vydání jeho knihy What is this thing called Philosophy of Language? (Routledge, 2018).
Dr. Casey Doyle (letní semestr 2019/2020)
Dr. Doyle učí Úvod do filozofie mysli pro vysokoškoláky a Sebevědomí pro postgraduální studenty. V kurzech zkoumal Dr. Doyle zprávy o sebepoznání a sebepoznání napříč různými filozofickými tradicemi a historickými obdobími. Na Univerzitě Hradec Králové pracoval na výzkumném projektu nazvaném „Sebepoznání a duševní normativita“.
Dr. Doyle získal doktorát na University of Pittsburgh a dříve působil jako mladý vědecký pracovník na St Hilda's College na Oxfordské univerzitě. Pracuje na protínajících se oborech epistemologie, etiky a filozofie mysli se zaměřením na sebepoznání a morální poznání. Mezi historické zájmy patří Kant, Wittgenstein, Heidegger, Murdoch a Ryle. Publikoval v mnoha časopisech o obecné filosofii a spoluvydával knihu New Essays in Epistemological Disjunctivism.
doc. Ronald Loeffler (letní semestr 2021/2022)
Na Filozofické fakultě UHK vedl Ronald Loeffler úvodní kurz etiky pro vysokoškolské studenty a seminář o posledním vývoji literatury věnované tzv. mindreadingu pro postgraduální studenty. Druhý kurz byl zaměřen především na to, jak sociální stereotypy, předsudky a enkulturace ovlivňují naše přisuzování „vnitřních myšlenek“ (přesvědčení, tužeb, záměrů, motivů atd.) druhým.
Ronald Loeffler je docentem filozofie na Grand Valley State University v Michiganu (USA). Získal titul Ph.D. na Northwestern University na počátku milenia. Oblastí jeho výzkumu je filozofie jazyka, mysli, psychologie a metaetika se zvláštním zájmem o zkoumání vztahů mezi našimi schopnostmi uvažovat a diskutovat s druhými na jedné straně a uznávat druhé jako kompetentní mluvčí a na straně druhé. Prof. Loeffler je autorem úvodní monografie k filozofii Roberta Brandoma (Polity Press, 2018) a spolueditorem svazku o praktické filozofii Wilfrida Sellarse (vychází v Routledge). Kromě toho je autorem článků, které se objevily mimo jiné v Synthese, Erkenntnis, European Journal of Philosophy, Philosophical Studies, International Journal of Philosophical Studies a Philosophy Compass.
dr. Willem A. deVries (letní semestr 2022/2023)
Emeritní profesor Filozofie na University of New Hampshire Willem A. deVries byl hostujícím profesorem na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové v rámci univerzitního programu Mobility. Dříve působil též na Tufts University, Harvard University nebo Amherst College. Je (spolu)autorem odborných publikací, např. Hegel's Theory of Mental Activity; Knowledge, Mind, and the Given: A Reading of Sellars’ “Empiricism and the Philosophy of Mind" nebo Empiricism, Perceptual Knowledge, Normativity and Realism: Essays on Wilfrid Sellars.
Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
Dr. Kris Hill (zimní semestr, letní semestr 2024/2025)
Dr. Hill získala doktorát z antropozoologie na Univerzitě v Exeteru ve Velké Británii. Její výzkum byl zaměřen na diskurzy týkající se koček toulavých a vztahů mezi kočkami a lidmi. Antrozoologie se zabývá studiem lidských interakcí s příslušníky jiných živočišných druhů a čerpá z vědeckých a metodologických přístupů z celé řady oborů. Její výzkum je převážně kvalitativní, využívá analýzu diskurzu, obsahovou analýzu a vícedruhové etnografické přístupy ke zkoumání vztahů mezi více než lidmi a vícedruhového kulturního spoluutváření. Mezi oblasti jejího vědeckého zájmu patří také mj. reprezentace zvířat, zvířata a cestovní ruch, kočičí kultury a etika výzkumu více než lidí. Od roku 2019 je Kris autorkou nebo spoluautorkou více než 15 recenzovaných článků nebo kapitol v knihách. Více informací o výzkumných zájmech Kris a jejím společném projektu najdete zde: https://academiccatlady.com/.
V roce 2023 dr. Hill založila Cat Academic Think Tank (e-CATT), což je mezioborová skupina akademiků, jejichž zájmy se týkají koček domácích nebo malých druhů volně žijících koček. Od roku 2021 působí Kris jako komunikační pracovnice Společnosti pro studium zvířat v zájmových chovech (Society of Companion Animal Studies, SCAS) a v roce 2023 se stala členkou její správní rady. Kris spoluorganizuje každoroční online studentskou konferenci v oblasti studií člověka a zvířat (Anthrozoology as International Practice, AIP) a je spolumoderátorkou podcastu The Anthrozoology Podcast. Kris je také pomocnou redaktorkou obnoveného časopisu Sloth: A Journal of Emerging Voices in Human-Animal Studies.
HISTORICKÝ ÚSTAV
Mag. Dr. Birgitta Bader-Zaar (letní semestr 2016/2017)
Mag. Dr. Birgitta Bader-Zaar je rakouská historička působící jako odborná asistentka na Katedře historie Vídeňské univerzity.
Je autorkou či spoluautorkou desítek studií zabývajících se primárně právními dějinami ve vztahu k dějinám menšin a dějinám žen ve středoevropském prostoru, k dějinám severoamerického otroctví, i k dějinám občanství a politického myšlení s ním spojeného.
Prof. Gene Terruso (zimní semestr 2017/2018)
Prof. Gene Terruso (momentálně College of Performing Arts, University of the Arts, Philadelphia), je americký pedagog, režisér, dramaturg, herec, producent, dramatik (autor her i muzikálů jako A Gentleman’s Game či A Rock and Roll Fantasy) i novinář s bohatými zkušenostmi s americkou divadelní, filmovou a televizní scénou, kde působí již několik desetiletí. Coby herec a režisér působil v řadě divadel po celých Spojených státech včetně řady divadel na Broadwayi, byl uměleckým ředitelem Provincetown Playhouse a také prezidentem American Academy of Dramatic Arts v Los Angeles i v New Yorku.
Dr. sc. Stipica Grgić (letní semestr 2017/2018)
Je absolventem oboru historie na Filozofické fakultě Záhřebské univerzity. Od roku 2008 je zaměstnán na Katedře chorvatských studií na Záhřebské univerzitě jako vědecký a pedagogický pracovník. Je členem několika profesních historických spolků a sdružení.
Pravidelně vystupuje na mezinárodních konferencích. Jeho specializací jsou dějiny balkánských zemí a Chorvatska, především ve 20. stol.
V letním semestru 2017/2018 vyučuje na Filozofické fakultě UHK kurzy „European history 1945 till present“ a „Southeastern Europe in the first half of the 20th Century“.
Dr. Dmitar Tasić (zimní semestr 2018/2019)
Dr. Dmitar Tasić je badatel z Bělehradu, Jeho primární výzkumné zájmy souvisí s historií jugoslávských ozbrojených sil v období meziválečné i po roce 1945.Je autorem více než 60 různých publikací (monografie, upravené sbírky dokumentů, články, encyklopedie) a pravidelně se prezentuje na mezinárodních konferencích.
V roce 2014 získal postgraduální stipendium Irish Research Council a v roce 2016 byl výzkumným pracovníkem Centra pro pokročilé studium v Sofii. V letech 2017 - 2018 se podílel na společném projektu Válka a občanství. Překreslování hranic občanství v první světové válce a její následky na katedře humanitních oborů Univerzity Frederica II, Neapol, Itálie.
Dr. Karin Moser (zimní semestr 2018/2019)
Historička a badatelka, která přednáší film a mediální historii, historii spotřeby a současnou historii na Vídeňské univerzitě (od roku 2006) a na univerzitě v Innsbrucku (2017). Kurátorka několika filmových cyklů a výstav. Historická a dramatická konzultantka, scénáristka a spoluautorka televizních dokumentů.
Vydala mnoho publikací a DVD o rakouské / evropské historii 20. století, filmové a mediální historii, propagandistickém filmu, národní identity, východo-západní stereotypy / studená válka, filmová cenzura, filmová politika, reklamy a průmyslové filmy.
Na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové vede v ZS 2018/2019 kurzy: "Consumption in the 20th century" a "Media, propaganda, politics"
Dr. Rutger Kramer (letní semestr 2018/2019)
Dr. Rutger Kramer je v současné době postdoktorským výzkumníkem v rámci SFB Visions of Community: Srovnávací přístupy k etnicitě, regionu a říši v křesťanství, islámu a buddhismu (400-1600 CE) (Rakouský vědecký fond F42, www.viscom.ac. v).
V rámci tohoto projektu studuje založení autority karolínské dynastie v západní Evropě v osmém a devátém století, který byl předmětem jeho první monografie.
Dále pracoval a publikoval na srovnávacích přístupech k studiím vlivu klášterní kultury na rozvoj politického diskurzu v Evropě, v Arábii a Tibetu a má neustálý zájem o hagiografické vyprávění, jakož i o vliv "středověku "na moderní svět.
PD Mag. Dr. Oliver Kühschelm (zimní semestr 2019/2020)
Dr. Kühschelm učí dějiny na univerzitách ve Vídni a Salcburku. V červenci 2020 nastoupí na novou pozici v Institutu venkovské historie (IRH) v St.Pölten v Dolním Rakousku, kde vede výzkumnou skupinu o historii migrace. Zaměřil se na střední Evropu 19. a 20. století, se zvláštním důrazem na historii středních tříd, nacionalismus, spotřebu a reklamu. Také se zajímal o teoretické a metodologické otázky a publikoval o analýze historických diskurzů a vizuální kultuře.
Je členem redakční rady Zeitgeschichte a Österreichische Zeitschrift für Geschichtswissenschaften / Austrian Journal of Historical Studies. Je šéfredaktorem společenské historie Dolního Rakouska v dlouhém 19. století (dva svazky, které mají být zveřejněny na konci roku 2020). Monografie o nákupu národních kampaní v Rakousku a Švýcarsku, 1920–1980 (Zur Genealogie nationaler Ökonomien. Einkaufen als nationale Verpflichtung), bude vydána na začátku roku 2021 v de Gruyter. Na Univerzitě Hradec Králové absolvoval kurzy ekonomického nacionalismu a historie spotřeby.
Dr. Ekatěrina Klimenko (zimní semestr 2019/2020)
V roce 2010 Dr. Klimenko získala titul kandidáta věd v oboru kulturních studií na Petrohradské státní univerzitě kultury a umění. Několik let učila na různých státních univerzitách v Petrohradě. Publikovala články a kapitoly knih v ruštině a angličtině. Nejnovější publikace jsou „Budování národa, legitimizace státu: Rusko - moje historie a vzpomínka na ruské revoluce v současném Rusku“, v časopisech Nationalities Papers a „Na cestě k zapomínání: ruská zpráva o stalinistické represi před a po ukrajinské krizi“ V Euxeinos. Výzkumnými zájmy Dr. Klimenko jsou etnická příslušnost a nacionalismus, budování národa a národní identita, historická politika a politické využití minulosti; můj výzkum se zaměřuje na současné Rusko. Současný výzkumný projekt „Církev, stát a„ Rusko - moje historie “: Vyprávění o národních dějinách, legitimace režimu Vladimíra Putina“ byl podpořen Polským národním vědeckým centrem.
Dr. John Paul Newman (letní semestr 2020)
Dr. John Paul Newman se zabývá evropskou historií dvacátého století. Absolvoval doktorát na University of Southampton (pod vedením profesora Marka Cornwalla) a od roku 2008 do roku 2011 byl postgraduálním výzkumným pracovníkem ERC pracujícím na projektu „Paramilární násilí po velké válce“, k němuž přispěl případovou studií násilí na Balkáně.
Zajímá se o moderní historii Balkánu a východní a střední Evropy, se zvláštním zaměřením na Jugoslávii a Československo, publikoval jmonografii o veteránech z první světové války, polovojenské násilí a dědictví, které válka v tomto regionu zanechala. Pracoval na velkém výzkumném projektu zaměřeném na vítězné společnosti a kultury válečného vítězství v Evropě dvacátého století, na studii chorvatského generála Josipa Jelačiće a průniků národní a císařské identity ve střední Evropě devatenáctého století a na knihu - dlouhodobá studie o nepravidelném válčení a polovojenském násilí na Balkáně, prozatímně nazvaná „Svoboda nebo smrt: Historie partyzánské války na Balkáně“
Dr. Spyros Tsoutsoumpis (letní semestr 2021)
Dr. Spyros Tsoutsoumpis je asistentem na Lancaster University. Jeho primární zájem spočívá v historii paramilitarismu, proti-povstání a partyzánské války na Balkáně a v jižní Evropě. Dr. Tsoutsoumpis absolvoval několik stipendií a lektorských pobytů na University of Manchester, Manchester Metropolitan University, Centru pro pokročilá studia v Sofii, New Europe College v Bukurešti a Nadaci Harryho Franka Guggenheima.
Publikoval řadu článků v časopisech a monografii `` Historie řeckého odboje během druhé světové války: lidové armády`` (Manchester: Manchester University Press, 2019). Na Univerzitě Hradec Králové v letním semestru 2021 pořádá kurzy „Century of the Irregular: Insurgencies and Civil Wars in the 20th century“ a „Resistance and Collaboration in Hitler’s Europe“.
Dr. Iakovos Menelaou (zimní semestr 2021)
Iakovos Menelaou je lektorem a externím spolupracovníkem Metropolitan College Athens. Je členem Balkan History Association. V minulosti se věnoval výuce na středních školách a dalšímu vzdělávání ve Velké Británii. Na Univerzitě Hradec Králové vyučoval kurz Modern History zaměřený na kyperský problém a krizi ve Rwandě.
Dr. Menelaou studoval na bakalářský program Historie a Literatura na University of Ioannina, magisterský program Středověká studia na Queen’s University of Belfast, následně Teologii (MTh) na University of Wales, Trinity Saint David. Doktorský titul získal na King’s College London.
Dr. Menelaou má široký akademický záběr a specializuje se na světovou historii, světovou literature a vzdělávání.
Jeho monografie o kyperském problému byla publikována v Trivent Publishing, Další kniha, věnovaná řeckému básníkovi Cavafy bude vydána v Cambridge Scholars Publishing. Dr. Menelaou je zároveň básníkem.
dr. Therese Garstenauer (letní semestr 2022/2023)
Therese Garstenauer je Elise Richter Senior Research Fellow na Katedře hospodářských a sociálních dějin Vídeňské univerzity. Její výzkumný zájem spočívá v historii práce a obživy, genderových studiích a společenských vědách. Její současný výzkumný projekt je o správném vedení života rakouských státních zaměstnanců v meziválečném období. Nedávno redigovala svazek Österreichische Zeitschrift für Geschichtswissenschaften/Austrian Journal of Historical Studies s názvem „Historicizing Bureaucratic Encounters“. Od září 2022 bude prezidentkou Mezinárodní konference pracovních a sociálních dějin (ITH), mezinárodní sítě historiků zabývajících se historií pracovněprávních vztahů, dělníků a dělnického hnutí.
Na Univerzitě Hradec Králové vyučovala v průběhu posledních čtyř století kurzy o genderu a dělbě práce a o státní službě z pohledu globálních dějin.
dr. Bruce Berglund (zimní semestr 2023/2024)
Dr. Bruce Berglund je americký historik zaměřující se na tematiku Ruska, střední Evropy a světového sportu. Jeho články o sportu vyšly v deníku Washington Post nebo CNN Opinion. Dr. Berglund zároveň poskytl řadu rozhovorů pro média v USA, Kanadě, Evropě a Austrálii. V současné době píše knihu o sportu a politice v Sovětském svazu a Rusku od Stalinovy éry po současnost.
Do roku 2018 působil Dr. Berglund jako profesor historie na Calvinově univerzitě v Michiganu. Předtím vyučoval v programu ruských a východoevropských studií na Kansaské univerzitě. Dr. Berglund je trojnásobným Fulbrightovým stipendistou a v minulosti několikrát navštívil Českou republiku za účelem výzkumu. Je autorem knihy Castle and Cathedral in Modern Prague (CEU Press, 2017), studie o náboženství, kultuře a politice v první Československé republice. Jeho nejnovější knihou je The Fastest Game in the World (University of California Press, 2021), jedná se o globální historii ledního hokeje. Dr. Berglund vydal také dvacet knih pro děti o historii, sportu a dalších tématech.
Priv.-Doz. Dr. Philipp Strobl (letní semestr 2023/2024)
Priv.-Doz. Dr. Philipp Strobl je rakouský historik zaměřený na dějiny migrace a dějiny vědění. Před nástupem na Univerzitu ve Vídni působil na různých univerzitách v Rakousku, Německu, Austrálii, Spojených státech a na Slovensku. Jeho poslední kniha "A History of Displaced Knowledge" (Brill) analyzuje, jak uprchlíci před národním socialismem přenášeli, adaptovali a uplatňovali svůj kulturní kapitál v uprchlickém kontextu v Austrálii. Ve svém současném projektu na Vídeňské univerzitě zkoumá uprchlíky v poválečném Rakousku jakožto klíčové aktéry v procesu vyjednávání a právního zrovnoprávnění.
Je zakladatelem a redaktorem akademického studentského časopisu "Historia Prima" na univerzitě v Hildesheimu a také podcastu Transit na Vídeňské univerzitě. Jeho semináře v Hradci Králové jsou zaměřeny na moderní dějiny migrace ve středovýchodní Evropě (magisterský seminář) a na dějiny komunikace a sítí v posledních 150 letech v Evropě (bakalářský seminář).
Priv.-Doz. Dr. Tamara Scheer (zimní semestr 2024/2025)
Priv.-Doz. Dr. Scheer je mimořádnou profesorkou na Vídeňské univerzitě, Institutu pro dějiny východní Evropy. Venia docendi získala v roce 2020 prací o jazyce a loajalitě v habsburské armádě v letech 1867-1918. Od dokončení své doktorandské práce v roce 2007 o výjimečném stavu během první světové války pracovala na několika institucích v Rakousku i v zahraničí, mimo jiné na svém raném post-doc projektu o rakousko-uherské přítomnosti v Sanjak Novi Pazar, 1879-1908 na Andrássyho univerzitě v Budapešti a se stipendiem Dobrovského na Masarykově ústavu Akademie věd ČR v Praze.
V současné době také vede výzkumný projekt s názvem Proměna zapomenutého pohřebiště 450 rakousko-uherských vojáků z první světové války v Římě na památník 21. století na Papežském institutu Santa Maria dell'Anima v Římě: https://www.youtube.com/watch?v=_WJZv_SFwAc&t=12s.
KATEDRA POMOCNÝCH VĚD HISTORICKÝCH A ARCHIVNICTVÍ
Vitaliy Perkun, M.A., Ph.D. (zimní semestr 2017/2018)
Na katedře pomocných věd historických a archivnictví FF UHK hostuje člen Historického ústavu Ukrajinské národní akademie věd, který od roku 1999 úzce spolupracuje s výzkumnými institucemi v Polsku.
Mimo jiné byl hostujícím profesorem na univerzitě ve Varšavě (v letech 2007–2013), od roku 2017 je členem polské národní komise při UNESCO v rámci projektu na katedře pomocných věd historických a metodologie varšavské univerzity.
Zabývá se zejména pomocnými vědami historickými jako je raně novověká sfragistika, diplomatika a ikonografie, dále pak církevními dějinami a zkoumá ukrajinské rukopisy uložené v zahraničních sbírkách. Za FF UHK uveřejní vícero studií ve vědeckých časopisech zanesených v databázích ERIH+ a SCOPUS a podílí se na výuce.
Dr. Yurii Smolnikov (zimní semestr 2019/2020)
Dr. Yurii Smolnikov vyučoval v zimním semestru 2019-2020 na Univerzitě Hradec Králové kurzy „Historie propagandistické a informační války“ a „Globální terorismus“. Získal doktorát z Národní akademie věd Ukrajiny. Dr. Smolnikov pracuje na katedře historie a dokumentace na Národní letecké univerzitě (Kyjev, Ukrajina) a na katedře mezinárodních vztahů na Národní univerzitě Kyjevsko-mohylaské akademie (Kyjev, Ukrajina), kde vyučuje kurzy historie a politologie.
Jeho výzkum se zaměřuje především na nacionalismus, terorismus, krajně pravicová hnutí v Evropě a ve Spojených státech a propagandistickou a informační válku. Je také jedním z organizátorů mezinárodního projektu „Zapojení mládeže do územního plánování“ (Ukrajina, USA, Litva, Švýcarsko), jehož cílem je přilákat vysokoškolské studenty do místní správy.
Dr. Tomasz Kaluski (letní semestr 2021)
Dr. Tomasz Kałuski je odborným asistentem na Slezské univerzitě v Katovicích. V roce 2004 absolvoval magisterský titul z oboru historie na Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani. V roce 2009 získal doktorát na University of Zielona Góra. Jeho disertační práce byla věnována cechovým pečeti ve Slezsku (vévodství Głogów) ze středního věku do 19. století.
Získal několik stipendií, například stipendium Německé akademické výměnné služby (DAAD 2007–2008 a znovu v roce 2016), poté stipendium Herder v Marburgu v roce 2010. V letech 2017–2018 byl také držitelem grantu Národního vědeckého centra v Polsku.
Mezi jeho výzkumné zájmy patří: pomocné vědy historické, zejména sfragistika a heraldika. V současné době se zaměřuje na cisterciácké pečeti ve Slezsku od středověku do počátku 19. století.
KATEDRA POLITOLOGIE
Dr. Kwame Asah-Asante (naposledy zimní semestr 2017/2018)
Dr. Kwame Asah-Asante je odborným asistentem na Department of Political Science, University of Ghana, která patří mezi nejkvalitnější a největší univerzity v západní Africe a potažmo v celé subsaharské Africe. Odborně se zaměřuje zejména na problematiku médií, politické komunikace a volebního chování, přičemž využívá bohatých zkušeností ze své předchozí novinářské profese.
Na FF UHK poprvé přednášel již v roce 2008 a od té doby se pravidelně vrací s přednáškami zaměřenými převáženě na politický vývoj v Ghaně a západní Africe. Dr. Kwame Asah-Asante navštěvuje FF UHK díky financování z Erasmus Mezinárodní kreditové mobility.
Dr. Margarita Jiménez Badillo (zimní semestr 2017/2018)
Dr. Margarita Jiménez Badillo, doktorka politických věd a socioložka, působící na Mezinárodním institutu politických věd Autonomní univerzity Guerrero (Universidad autónoma de México) v Mexiku, navštívila v březnu roku 2017 naši Filozofickou fakultu Univerzity Hradec Králové (UHK).
Tato mexická odbornice, která se dlouhodobě věnuje především tématům politické reprezentace, volebních procesů, kvality demokracie a násilí, je mimo jiné členkou Národního systému výzkumníků SNI-Conacyt a účastní se akademického sboru Prodep-CA-148: Instituce, demokracie a politická změna v rámci výzkumu parlamentních elit v Mexiku (RELIPAMEX).
Během svého pobytu v Hradci Králové nabídla studentům Filozofické fakulty kurzy Legislativní reprezentace v Latinské Americe a Politický odpor: demokratické instituce Latinské Ameriky.
Dr. Lars Berge (pravidelně od r. 2014/2015)
Dr. Lars Berge je ředitelem předního švédského afrikanistického centra Dalarna University Centre for African Studies (DUCAS).
Ve svých přednáškách, které realizuje pro studenty FF UHK již od roku 2014, se zaměřuje především na historii Jižní Afriky (kde v rámci svého výzkumu pobýval mj. i u arcibiskupa a nositele Nobelovy ceny míru Desmonda Tutu) a Etiopie.
Dr. Berge navštěvuje FF UHK v rámci Erasmus spolupráce.
Mgr. Fátima Zambrana Almaraz (zimní semestr 2018/2019)
Zaměřuje se zejména na vývojové modely jako extractivismus - neextraktivismus, studuje energetický přechod a politiky lithia v latinamerice.
Dr. Mauricio Barrera-Valencia (celý akademický rok 2019/2020)
Dr. Barrera-Valencia pořádal kurzy „Neuropsychologie: Úvod“, „Psaní a publikování ve španělských vědeckých časopisech“, „Kvantitativní metody výzkumu: základní dovednosti“ a „Etiologie poranění mozku u starých lidí“. Dr. Barrera-Valencia je profesorem na University of Antioquia (Kolumbie), hostujícím profesorem na Texas Tech University (USA), přidruženým redaktorem časopisu Psychology Frontier Journal a Revista de Psicología, CES Unversity.
Je členem Americké psychologické asociace (APA) a Mezinárodní neuropsychologické společnosti (INS). Jeho výzkum byl zaměřen především na zjištění účinků traumatického zážitku na mozek dětství, popisující emocionální a kognitivní domény zapojené do traumatické odpovědi. Současně se zabývá vztahem mezi chováním a mozkem a snaží se zjistit, jaké to může být v mozku lokalizovatelné. Je autorem více než 40 článků a kapitol a jeho práce byla prezentována na mezinárodních konferencích a seminářích. Letos ve spolupráci s Filozofickou fakultou publikoval článek „Implicitní zpracování emocionálních slov dětmi s posttraumatickou stresovou poruchou: vyšetřování fMRI“.
Dr. Liliana Calderon-Delgado (zimní semestr 2019/2020)
Dr. Calderón-Delgado přednášela na Filozofické fakultě afektivní neurovědy a dětské neuropsychologické kurzy, kterých se účastnili studenti programu mezinárodní mobility Erasmus. Tyto kurzy se zabývaly vývojem mozku a jeho vztahem k emocím a poznání prostřednictvím dětství. Calderón-Delgado je vědeckým ředitelem psychologické laboratoře a profesorem psychologické fakulty Univerzity CES v Kolumbii. Doktorský titul získala na Maimonides University v Argentině.
Je členkou Americké psychologické asociace (APA) a Mezinárodní neuropsychologické společnosti. Její výzkum se zaměřuje zejména na neuropsychologické hodnocení a rehabilitaci a na vývoj psychosociálních intervencí pro mládež, které byly v Kolumbii oběťmi několika forem násilí. Zároveň se podílí na projektu mezinárodní spolupráce a snaží se přijít na to, co se děje po traumatickém zážitku v mozku dětí a dospívajících. Její práce byla publikována v několika mezinárodních časopisech. Mezi významné publikace patří Implicitní zpracování emocionálních slov u dětí s posttraumatickou stresovou poruchou: vyšetřování fMRI (publikováno IJCHP, 2020) a kognitivní profily posttraumatické stresové poruchy a deprese u dětí a dospívajících (publikováno IJCHP, 2017) .
Dr. Justo Jesus Tovar Mendoza (zimní semestr 2020/2021)
Dr. Jesús Tovar je řádným profesorem na Autonomous University of Mexico State od roku 2011. Je současným prezidentem mexické politologické asociace (AMECIP) a výkonným členem představenstva Asociación Latinoamericana de Investigadores en Campañas Electorales (ALICE); a koordinátor latinskoamerické sítě studií kvality demokracie.
Dr. Tovar a profesor Leonardo Morlino vedli mezinárodní projekt o kvalitě kvality demokracie v Latinské Americe v letech 2009 až 2014. Tento výzkumný projekt byl financován Idea International a zahrnoval 15 latinskoamerických zemí a více než 30 výzkumných pracovníků z 20 univerzit v Evropě a Latinské Americe Amerika. Na základě tohoto výzkumu byla v roce 2017 vydána kniha Kvalita demokracie v Latinské Americe.
Během pobytu v Hradci Králové vyučuje profesor Tovar na Filozofické fakultě UHK kurz „Srovnávací politika v Latinské Americe“. Jeho výzkumným tématem jsou demokratické vlny v Latinské Americe a také se zabývá vztahem mezi demokracií a pandemií Covid 19 v dnešní době.
doc. Yuliya Krylova-Grek (letní semestr 2021/2022)
Prof. Yuliya Krylova-Grek vyučuje kurz zaměřený na psycholingvistický aspekt mediální komunikace na Katedře politologie FF UHK. Lekce se zabývají médii jako politickým nástrojem ovlivňování vědomí publika.
Prof. Yuliya Krylova-Grek získala svůj doktorát na H.S. Kostyukově psychologickém institutu NAES na Ukrajině. Jejími výzkumnými zájmy jsou psycholingvistika, mediální komunikace, mediální a informační gramotnost. Věnuje se metodám a nástrojům, které se používají v médiích k ovlivňování vědomí a formování veřejného mínění. Profesorka Krylova-Grek se zároveň zabývá humanitárními aspekty kybernetické bezpečnosti a zkoumá, jak je jazyk používán ke krádežím osobních údajů. Její nejnovější výzkum se zabývá vlivem masových médií na vědomí a chování lidí. Je autorkou metodiky psycholingvistické analýzy textu.
Tato metodika se používá pro analýzu mediálního textu, identifikaci a hledání důkazů o existenci skrytých nenávistných projevů, fake news, dezinformací a manipulací. Metodika byla uplatněna v rámci mezinárodního projektu „Free voices: Promoting Independent Media in the Target Region“, jehož se účastnila Krymská skupina pro lidská práva.
Profesorka Krylova-Grek má více než dvacetiletou pedagogickou praxi na ukrajinských univerzitách. Nyní zastává pozici docentky na Národní univerzitě Kyjev-Mohyla Academy a je přidružena k H. S. Kostyukově psychologickému institutu NAES na Ukrajině. Je autorkou více než 30 publikačních výstupů na výše uvedená témata, včetně článků, sborníků z konferencí a monografií.
Je též ředitelkou nevládní organizace «Institut pro výzkum psycholingvistiky IPLR» a členkou Mezinárodní společnosti aplikované psycholingvistiky (ISAPL).
KATEDRA ARCHEOLOGIE
Dr. Peter Trebsche (letní semestr 2018/2019)
Dr. Peter Trebsche je rakouský archeolog působící jako vědecký pracovník na Donau-Universität Krems a přednáší též na Vídeňské univerzitě. Specializuje se zejména na problematiku doby bronzové a doby železné ve střední Evropě.
K jeho hlavním tématům náleží problematika sídelištní archeologie, pravěké architektury či získávání mědi v době bronzové. Během svého pobytu v Hradci Králové bude studentům Filozofické fakulty prezentovat kurzy Doba železná v Rakousku – klíčové lokality a současné trendy výzkumu a Rekonstrukce pravěké architektury a rakouská muzea v přírodě.
Dr. Thomas R. Roček (zimní semestr 2018/2019)
Thomas R. Rocek získal titul Ph.D. od Michiganské univerzity v roce 1985 a v současné době je docentem antropologie na univerzitě v Delaware.
Mezi jeho výzkumné zájmy patří společnosti středního rozsahu, zemědělské původy, mobilita a sedentism, kvantitativní analýza a zejména srovnávací přístupy k archeologickým analýzám.
Nedávno tyto srovnávací zájmy zahrnovaly jak formační období v jihozápadních Spojených státech, tak neolitické období v České republice. Je členem Společnosti pro americkou archeologii, Americké antropologické asociace, Evropské asociace archeologů, Arizonské archeologické a historické společnosti a Archeologické společnosti Nového Mexika.
Dr. Karen Rosenberg (zimní semestr 2018/2019)
Karen Rosenberg je profesorkou na Katedře antropologie na University of Delaware. Je paleoantropologkou (B.A. University of Chicago, 1976, M. A. University of Michigan, 1980, Ph.D. University of Michigan, 1986). Její výzkum se zabývá neandertály a jejich současníky, původem moderních lidí a vývojem lidského porodu, lidskou kojeneckou bezmocností a jejich důsledky pro člověka dnes z hlediska chování i zdraví.
Od roku 1986 působí na University of Delaware, kde v letech 2002–2014 působila jako předsedkyně antropologického ústavu. Je držitelkou redakčních pozic jako spoluzakladatelka PaleoAnthropology a jako docentka pro PLoS One and Evolution, Medicine and Public Health. Působila jako viceprezidentka (2010–2012) a prezidentka (2013–2015) Americké asociace fyzických antropologů a nedávno byla zvolena za člena Americké asociace pro rozvoj vědy.
Dr. Joan Pinar Gill (letní semestr 2019)
Akademickou kvalifikaci získal v Barceloně a Bologni a zkušenosti jako postdoktorand v Olomouci, Kodani, Paříži, Turíně a Mohuči. Jeho hlavní odbornou oblastí je archeologie jihozápadní Evropy v průběhu 4. až 9. století, se zvláštním zaměřením na pohřební archeologii a drobné kovové nálezy. Zkoumal řadu problémů souvisejících s mobilitou, šířením módy, identitou, sociální organizací, prostorovou analýzou, topografií, ekonomikou, obchodem a řemeslným zpracováním.
Během svého pobytu v Hradci Králové se pokusí se studenty podělit o rozmanité a hluboké proměny kulturní krajiny a hmotné kultury mezi pozdní antikou a raným středověkem a způsoby, jak k nim může archeologie přistupovat.
Prof. Pawel Valde-Nowak (zimní semestr 2019/2020)
Prof. dr. habil. Paweł Valde-Nowak je významným vědeckým pracovníkem světového jména v oblasti výzkumu zejména paleolitu, mezolitu a neolitu. Zaměřuje se na výzkumy technologie kamenné štípané industrie, na výzkumy kvartéru, uplatnění geografických metod, na archeologické výzkumy osídlení horských oblastí (Karpaty atd.), sezónních a jeskynních stanic. Za svoji dlouhou vědeckou kariéru vedl celou řadu národních i mezinárodních vědeckých projektů a archeologických výzkumů nejen v Polsku (např. jeskyně Ciemna, Kraków-Witkowice II, Lipnica Wielka, Żerkow), ale také v zahraničí (např. Tel Erani-Izrael). V posledních letech řídí archeologické výzkumy jeskynních lokalit v polských Tatrách s doklady osídlení z mladšího a středního paleolitu. V jeskyni Obłazowa (u vesnice Nowa Biała) objevil nejstarší pozůstatky člověka v Polsku, ale také nejstarší bumerang na světě.
Působí jako ředitel Ústavu archeologie Jagellonské univerzity v Krakově. Na UHK přednášel V zimním semestru 2019/2020 přednášel Na katedře archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové dva předměty „Palaeolithic cave- and open air sites in Poland on the European background“ a „Archeology of mountainous areas. A case of different archaeology“.
Dr. Michelle Beghelli (letní semestr 2019/2020)
Dr. Beghelli se primárně zajímá o raně středověkou archeologii. Na Filozofické fakultě UHK vedla dva kurzy zaměřené na „Řemesla a řemeslníky v 7. – 9. Století“ a „Budování v kameni a ekonomiku lithických materiálů v raném středověku“.
Dr. Beghelli vystudovala Boloňskou univerzitu a doktorát získala na univerzitě v Mohuči. Její práce získala Cenu disertační práce Leibniz-Gemeinschaft. Získala doktorská a postdoktorandská stipendia, pracovala na mezinárodních výzkumných projektech, účastnila se konferencí v několika evropských zemích a byla autorkou a spoluautorkou řady vědeckých prací a knih.
Dr. Dagmara Łaciak (letní semestr 2021/2022)
Dr. Dagmara Łaciak je odbornou asistentkou na Ústavu archeologie na Univerzitě ve Vratislavi. Její výzkum je zaměřen především na černěnou a malovanou keramiku z doby bronzové a starší doby železné ve střední Evropě, na rozvoj výzkumu výroby a analýzy povrchových úprav. Do výzkumu pravěkých společností zapojuje formální, funkční, experimentální, archeologické a zobrazovací analýzy keramiky.
Na Katedře archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové přednášela v letním semestru 2022 předmět "Kognitivní možnosti archeologického a experimentálního výzkumu při studiu pravěké a starověké keramiky". Předmět se zabýval možnostmi a omezeními archeometrické a experimentální analýzy při studiu různých problémů souvisejících s pravěkou a starověkou keramikou, zvláštní důraz byl kladen na seznámení se s teorií a její využití v praxi.
doc. Elisa Possenti (letní semestr 2022/2023)
Doc. Elisa Possenti absolvovala magisterské studium v Benátkách a doktorské studium Bologni. Od roku 2006 působí jako docentka křesťanské a středověké archeologie na univerzitě v Trentu. Její hlavní zájmy se týkají archeologických důkazů o "barbarech" v Itálii během pozdní antiky a středověku, až do 10./11. století našeho letopočtu. Dále se zaměřuje na pohřební archeologii ve středověku (výroba, chronologie a obchod s raně středověkými kovovými předměty) v alpské oblasti se důrazem na pozdně antické až středověké hrady a kostely.
dr. Joanna Markiewicz (zimní semestr 2023/2024)
KATEDRA SOCIOLOGIE
Dr. Pavel Šindlář (letní semestr 2019)
Dr. Pavel Šindlář získal bakalářský titul z genderových studií a doktorský titul v oboru sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho hlavní zájem spočívá v oblastech mezinárodní migrace, transnacionalismu, sociální integrace, startupů a podnikání. V současné době pracuje jako koordinátor projektu v Business Angels Norway a provozní manažer v Oslo International Hub a jeho sesterském Bærum International Hub. Raná kariéra Dr. Šindláře byla v různých oborech, pracoval v projektovém řízení, náboru a přemístění. Po ukončení studia pracoval Pavel na Velvyslanectví České republiky v Pekingu jako externí náborář pro Amazon UK a konzultant relokace pro Foreigners CZ. Před dokončením doktorátu v roce 2017 a přesunem do Norska pracoval na několika výzkumných pozicích a mezinárodní zkušenosti získal působením ve Velké Británii, Číně, České republice a Japonsku.
Dr. Oldřich Bubák (zimní semestr 2020/2021)
Dr. Bubák vyučuje kurz Paradigmata, filozofie a kolektivní stav mysli, který začíná odlišným pohledem na současný diskurz a vede studenty napříč fakultou k tomu, aby ocenili jeho klíčové základní sociokulturní fungování, dynamiku s dopady na politiku, převládající společenské vědecké přístupy a nakonec k sociálnímu pokroku. Oldřich Bubák je autor a akademik zaměřený na společnost, politiku a kulturu.
Autorův výzkum usnadněný jeho rozsáhlým teoretickým a praktickým tréninkem pomáhá jeho studentům ocenit problémy pramenící ze složitosti, provázanosti a nejistoty. Zaujalo ho transdisciplinární šetření, které podle jeho názoru přináší největší pokrok v intelektuálním pokroku. Kromě bohatých zkušeností v oboru působil jako výzkumný pracovník v Laboratoři systémových architektur Univerzity George Masona.
V poslední době vědec provedl pokročilý výzkum v oblasti veřejné politiky na McMaster University v Kanadě, kde také získal doktorát z komparativní veřejné politiky. Jeho poslední kniha (s H. Jacekem), Trivializace a veřejné mínění: Slogany, podstata a styly myšlení ve věku složitosti (Palgrave Macmillan 2019), byla oceněna jako jedna z nejlepších výzkumných prací Springer Nature z roku 2019.
Dr. Dirk Schuster (letní semestr 2022/2023)
Dr. Dirk Schuster vyučoval na Katedře sociologie FF UHK kurz Procesy sekularizace, sekularity a nenáboženství ve střední a východní Evropě. V kurzu studenti získali přehled o různých teoriích souvisejících s fenoménem sekularizace v kontextu jednotlivých zemí. Dr. Dirk Schuster je vědeckým asistentem v Centru pro správu muzejních sbírek na Univerzitě pro další vzdělávání v Kremži (Rakousko) a přednáší na Katedře religionistiky Vídeňské univerzity.
Vystudoval historii a religionistiku v Lipsku (Německo) a doktorát získal na Freie University Berlin. Jeho hlavními výzkumnými tématy jsou náboženství v období nacismu, sekularizační procesy a také ateistický světonázor v komunistické ideologii. Jako editor publikoval různé knihy, například Communicating Religion and Atheism in Central and Eastern Europe (Berlín 2020), články a recenze knih v recenzovaných časopisech a editovaných knihách. Úplný seznam publikací najdete na https://orcid.org/0000-0002-3050-7668.
ÚSTAV SOCIÁLNÍ PRÁCE
prof. Malcolm Fisk (zimní semestr 2021)
Profesor Malcolm Fisk vyučoval pro bakalářské magisterské studenty Ústavu sociální práce FF UHK kurz Digitální zdraví: Teorie a praxe. Ve svém kurzu věnoval profesor Fisk zvláštní pozornost výzvám a příležitostem digitálního zdraví (telehealth) na „rozhraní“ zdravotní a sociální péče. Řešily se důležité problémy, včetně chybějícího koherentního sociálního teoretického rámce, který by mohl vést sociální pracovníky a pracovníky sociální péče při jejich prosazování a/nebo používání příslušných technologií (od chytrých telefonů, aplikací po zařízení, která mohou monitorovat fyziologické příznaky lidí z doma). Bylo zdůrazněno, že takové technologie mohou na jedné straně poskytnout pracovníkům zdravotnických a sociálních služeb prostředek k monitorování i dohledu a na druhé straně mohou posílat motivovanost pracovníků k odborné přípravě, vzdělávání a poskytování kvalitnějších služeb.
Malcolm Fisk je profesorem zabývajícím se stárnutím a otázkou digitálního zdraví na De Montfort University v Leicesteru (Spojené království). Jeho široké portfolio zahrnuje práci ve veřejné správě (bydlení a sociální služby) i soukromém sektoru (výzkum a elektronika). Má mnoho zkušeností v oblasti využívání digitálních technologií staršími lidmi. Nedávno vedl dva velké projekty financované Evropskou komisí (TeleSCoPE a PROGRESSIVE). Mezi jeho různá expertní jmenování ve Spojeném království patří NICE (Národní institut pro zdraví a péči Excellence) a byl vládou jmenovaný předseda Národního fóra partnerství pro starší lidi ve Walesu.
Profesor Fisk je citován v akademických a odborných časopisech a je pravidelným, často key note, řečníkem na mezinárodních konferencích. Jeho nová kniha ‚The Telehealth Paradigm: Time to Care Differently‘ má vyjít v roce 2022.
CENTRUM JAZYKOVÉ PŘÍPRAVY
Dr. Nataliia Styrnik (letní semestr 2021/2022)
Dr. Nataliia Styrnik vyučuje angličtinu a kurz Mezikulturní komunikace pro zahraniční bakalářské studenty na Katedře politologie FF UHK. Studenti Filozofické fakulty mají navíc možnost zapojit se do hodin Speaking Club a Grammar Workshop, kde mohou diskutovat o aktuálních tématech a procvičovat si gramatiku. Mezi hlavní otázky, které jsou v kurzu Mezikulturní komunikace diskutovány, patří kulturní adaptace, stereotypy a předsudky, vzdělávání a osobní rozvoj, jazyk a psychologie či efektivní komunikační strategie.
Dr. Nataliia Styrnik získala titul PhD v oboru Filologie a je odbornou asistentkou na Katedře anglického jazyka pro nefilologické obory na Národní univerzitě Oles Honchar Dnipro na Ukrajině. Její profesní zájmy spočívají ve formování cizojazyčné kompetence, kulturních studiích, mezinárodní komunikaci, zahraniční literatuře (zejména z éry modernismu), v otázkách překladatelství, akademického psaní a standardů EHEA postgraduálního vzdělávání. Věnovala se též žurnalistice.
Její výzkumná činnost zahrnuje více než 100 akademických prací, včetně publikací ve Web of Science, učebnic, článků ve spolupráci se studenty nebo literárních překladů.
Dr. Styrnik se účastnila projektů Erasmus+ a mezinárodních stáží. Je členkou vědeckých a vědeckých společností.
Nabídka sekce: Vědecké pozice a mobility