PostDoc

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové pěstuje mezinárodní badatelské prostředí. V rámci celouniverzitní soutěže o postdoktorské pozice nabízí podporu na realizaci vědeckovýzkumných projektů mladým vědeckým pracovníkům z České republiky i zahraničí.

Daniil Koloskov, Ph.D. (Katedra filozofie a společenských věd - 1/2024-12/2026)

Dr. Daniil Koloskov získal v roce 2023 doktorský titul na Univerzitě Karlově a na belgické Université catholique de Louvain. V současnosti působí na pozici postdoktoranda na Katedře filozofie a společenských věd FF UHK. Jeho hlavními zájmy jsou fenomenologie a filozofická antropologie; zabývá se vztahem mezi každodennosti, sociálními praxemi a formováním významu.

V rámci svého působení na KFS zkoumá, jak formování významu souvisí s genezí mocenských vztahů a jejich schopností spontánně mobilizovat a organizovat sdílené formy jednání.

Prezentace (dr. Daniil Koloskov)

Alberto Lioy, PhD (Katedra politologie - 07/2021-12/2023; 1/2024-12/2026)

Dr. Alberto Lioy získal titul Ph.D. v oboru politologie z University of Oregon (Eugene, OR, USA) a MS z University of Makedonia (Thessaloniki, Řecko). V současné době je postdoktorandem v oboru latinskoamerická politika na Univerzitě Hradec Králové. Jeho dílčím oborem jsou politické strany a volby se zvláštním důrazem na radikální změny v chování voličů.

Ve své práci se zabývá hlasováním, internetovou politikou, volebním autoritářstvím v komparativní perspektivě Evropy a Latinské Ameriky. Na tato témata publikuje v renomovaných akademických časopisech. 


Prezentace - Research 2021 - 2023 na UHK (dr. Alberto Lioy)

Po úspěšném absolvování první etapy s excelentním hodnocením, které bylo podpořeno publikováním několika odborných článků v zahraničních časopisech indexovaných v databázích Scopus a Web of Science, je nyní Dr. Alberto Lioy zaměstnán jako postdoktorand v rámci svého druhého tříletého období (2024-2026). Jeho nový výzkumný projekt nese název "Who is to be blamed if citizens distrust politics?". Zároveň vyučuje na Katedře politologie FF UHK. 

Prezentace (dr. Alberto Lioy)

Dr. Alan Donohue (Historický ústav - 07/2021-12/2023)

Dr. Alan Donohue se zabývá výzkumem služby a osudů českých občanů v německých ozbrojených silách od roku 1938 až do těsně poválečného období. Mezi jeho hlavní zájmy a hlavní oblast odborných znalostí patří vojenská historie a dějiny střední a východní Evropy, stejně jako jazyk, lingvistika a překladatelství.

Publikoval články a knižní kapitoly na témata týkající se německo-sovětské války, jako je vojenské zpravodajství a okupační politika. Vedl také kurzy vojenských dějin a dějin Evropy 20. století a v současné době připravuje pro UHK kurz přednášek z vojenských dějin od roku 1500 do roku 1945. Dr. Donohue získal doktorát z historie na Trinity College Dublin. Hovoří plynně německy a na pokročilé úrovni také rusky, holandsky a švédsky a učí se česky.

Po úspěšném dokončení svého zaměstnání na pozici postdoktoranda, v rámci kterého Dr. Donohue publikoval monografii Warlord Hitler - With Reference to the Campaign in Southern Russia in 1942 v prestižním nakladatelství Routledge, působí nyní Dr. Donohue jako vědeckovýzkumný pracovník na Historickém ústavu FF UHK. 

Prezentace - Research 2021 - 2023 na UHK (dr. Alan Donohue)

 

Souhrnný článek o výsledcích postdoktorského programu na FF UHK v letech 2021 až 2023 si můžete přečíst zde

Dr. Sunwoo Lee (ve spolupráci s Fakultou informačního managementu - 05/2018-04/2020)

 Dr. Lee je působí na katedře Filozofie a sociálních věd. Vystudovala také metodologii výzkumu v oblasti zdravotnických věd. Její výzkumný zájem spočívá především ve společenských a behaviorálních vědách, stárnutí se zaměřením na kontext kvality života, sociálního blahobytu, fyzické aktivity a volného času. Jedna ze studií byla nedávno v evropském časopise Public Health.

 Dr. Lee je odborníkem na analýzu kvantitativních dat, který využívá pokročilou statistickou techniku, jako je CFA a SEM, a také se zajímá o dlouhodobé modelování sociálních vztahů starších dospělých spojených s jejich duševním a fyzickým zdravím. Je vedoucím autorem řady příspěvků prezentovaných na odborných konferencích a spoluautorkou řady publikací v oblasti zdraví a stárnutí.

Jejím dvouletým výzkumným projektem na Filozofické fakultě UHK se snaží lépe porozumět antecedentům a důsledkům osamělosti u českých starších dospělých s důrazem na její korelace a souvislost se společenským a emočním blahem.

Mgr. Josef Wilczek, Ph.D. (Katedra archeologie - 06/2018-04/2020)

Dr. Josef Wilczek je absolventem oboru archeologie Masarykovy univerzity v Brně a Université de Bourgogne – Franche Comté v Dijonu, kde v současné době též pedagogicky působí. Zabývá především aplikací kvantitativních metod v přírodních a společenských vědách, zejména analýzou tvaru a automatizovanou systematizací a rozpoznáváním živých a neživých objektů z různých regionů a časových období (např. skalních rytin ve Francii, stop dinosaurů v Maroku, reliktů pohřební krajiny v Mongolsku, či seker z doby bronzové v západní Evropě). 


Těžištěm jeho angažmá na Katedře archeologie FF UHK je projekt “Automatizovaná dokumentace, klasifikace a vyhledávání archeologických artefaktů”. Projekt vychází ze současného stavu dokumentačních technik a typologických analýz a je zaměřen na keramiku. Jak tvorba ilustrací, tak typologií jsou považovány za časově náročné aktivity, výsledné kresby a typologická schémata, jakkoliv detailně vypracovány, jsou často vnímány jako subjektivní a nepřesné.


Navrhovaný projekt si klade za cíl přispět k překonání těchto problémů za pomocí nejnovějších poznatků z oborů matematiky, biologie, fyziky, informatiky a archeologie. Jeho záměrem je vytvořit snadno použitelnou počítačovou aplikaci pro tvorbu ilustrací, klasifikací a automatického vyhledávání keramiky pro zjednodušení práce s archeologickými artefakty. Během pobytu v Hradci Králové bude J. Wilczek též přednášet problematiku doby železné v Evropě a moderní kvantitativní metody analýzy tvaru v archeologii.

 

Mgr. Petra Vodová (Svačinová), Ph.D. (Katedra politologie - 09/2018-04/2020)

Petra Svačinová vystudovala politologii na Masarykově univerzitě, kde v roce 2018 získala doktorát. Během doktorského studia působila jako členka týmu ve dvou grantových projektech zaměřených na kvalitu demokracie v České republice, a výzkum stran politických podnikatelů. Odborně se zaměřuje především na výzkum koaličního vládnutí, vnitřní organizace politických stran, a také lokální politiku. Jejím dosud největším publikačním úspěchem je spoluautorství na článku Local and More Local: Impact of Size and

Organization of Local Municipal Communities on Candidacy, který vyšel v časopise Political Geography.
Publikovala také v Sociologickém časopise (text Slibem nezarmoutíš? Naplňování socioekonomických legislativních slibů českých vládních stran (2006–2015)), a je autorkou či spoluautorkou několika kapitol v českých i zahraničních knihách.

Během svého působení na postdoktorandské pozici na FF UHK bude pracovat na projektu "Vliv politických a osobnostních vlastností ministrů a jejich působení v koaličních vládách v Evropě". 

 

Dr. phil. Naděžda Rudik (Katedra pomocných věd a archivnictví) - 05/2018-12/2018

Dr. Naděžda Rudik působí jako odborná asistentka v Ústavu staré orientalistiky na Univerzitě v Lipsku a v Semináři staré orientalistiky na Univerzitě v Göttingen, kde se podílí na řešení projektu o mezopotamské mytologii.

V Lipsku spolupracovala na projektu etymologického slovníku akkadštiny. Působila i na Ruské státní univerzitě humanitních věd v Moskvě a v Ústavu pro blízkovýchodní jazyky a kultury na Univerzitě Friedricha Schillera v Jeně jako lektorka mezopotamské filologie. V roce 2007 se podílela na organizaci každoročního světového asyriologického kongresu “Rencontre Assyriologique Internationale” v Moskvě a Petěrburgu.

Ve výzkumu se zaměřuje na sumerský jazyk a literaturu, především s magickým a náboženským obsahem. Za FF UHK uveřejní studie ve vědeckých časopisech zanesených v databázi SCOPUS. Budou věnovány struktuře a charakteristice verše v sumerských literárních textech.

 

FAKULTNÍ POSTODOCI

 

Dr. Matej Drobňák (Katedra filosofie a společenských věd 9/2018 - 8/2020)

 Dr. Matej Drobňák ukončil v roce 2018 doktorské studium na Katedře filozofie a společenských věd FF UHK, kde v současnosti pokračuje na pozici juniorského výzkumného pracovníka. Během studia absolvoval zahraniční stáže na University of Glasgow a University of Salzburg a byl členem několika výzkumných grantů. Odborně se ve svém výzkumu zaměřuje na teorii jazykového významu a teorii komunikace. Konkrétně se zabývá tím, do jaké míry a jakým způsobem ovlivňuje kontext promluvy její obsah. Výsledky svého dosavadního výzkumu úspěšně publikoval v uznávaných domácích i mezinárodních časopisech jako Philosophia, Acta Analytica, nebo Organon F.

V rámci svého současného působení na FF UHK pracuje na projektu „Inferentialism, Context, and Metasemantics“. Jeho cílem je rozvíjet inferencializmus, jakožto specifickou filozofickou doktrínu, a věnovat se zejména jeho empirickým základům a aplikacím v lingvistickém výzkumu.

Dr. Jaroslav Bílek (Katedra politologie 9/2018 - 8/2020)

Dr. Jaroslav Bílek vystudoval politologii na Západočeské univerzitě a Univerzitě Hradec Králové. Během magisterského a doktorského studia byl řešitelem nebo členem řešitelského týmu ve čtyřech interních a dvou externích grantových projektech. Vedle toho působil jako analytik a metodolog v organizaci KohoVolit.EU a podílel se na mezinárodním projektu analyzujícím vystoupení europoslanců zemí ze zemí V4 v Evropském parlamentu.

Ve svém výzkumu se dlouhodobě věnuje otázkám spojeným s problematikou kvality demokracie a fungováním nedemokratických režimů. V současnosti to jsou především proměny autoritářských represivních a manipulativních strategií v soudobých hybridních režimech a příčiny autokratizace politických režimů v postkomunistickém prostoru a Latinské Americe. Na zmíněná témata pravidelně publikuje a přednáší na zahraničních univerzitách a konferencích. Na svém kontě má 12 článků v recenzovaných vědeckých časopisech (včetně časopisů zařazených v databázích Wos a Scopus) a spoluautorství dvou knih. Vedle toho je autorem několika desítek popularizačních textů (v časopisech jako Deník Referendum, Visegrad Insight, nebo Respekt).

Během svého působení na postdoktorandské pozici na FF UHK bude pracovat na projektu " Choosing from the Menu of Manipulation: Explaining Incumbents’ Choices of Authoritarian Repressive Strategies in Electoral Authoritarianism ". Cílem projektu bude objasnit jaké faktory ovlivňují druh a míru represe a manipulace, kterou používají soudobí diktátoři a do jaké míry toto jednání ovlivňují významní hráči v mezinárodním systému jako USA, Rusko nebo Čína.