Historie se zaměřením na vzdělávání (Bc.)
Pravidla pro vypracování závěrečných prací (bakalářské práce)
Termín pro zadání témat závěrečných prací je stanoven do 15. 12. 2021. Témata si studenti zadávají zpravidla v předposledním ročníku do prostředí STAG. Nejpozději 6 měsíců před obhajobou musí mít student zadané téma již schválené. Při zadání a vypracování se studenti řídí Výnosem děkanky FF UHK č. 17/2018 – Organizace státních závěrečných zkoušek a pravidla pro vypracování závěrečné práce na FF UHK.
Předpisy upravují zejména uspořádání závěrečných prací a jejich povinné náležitosti a je nutné je bezpodmínečně dodržet. Tento text je návodem, jak postupovat, aby byla dodržena pravidla obsažená v předpisech z prvního odstavce tohoto návodu.
Téma práce zvolte po pečlivém uvážení stavu pramenné základny a po konzultaci s předpokládaným vedoucím/vedoucí bakalářské, resp. diplomové práce. Tímto postupem minimalizujete riziko rozsáhlé úpravy, změny tématu či odchýlení od tématu v případě nedostatku pramenů potřebných k vypracování práce. Text musí bezpodmínečně obsahovat zadání práce, což umožňuje snadno zkontrolovat dodržení zvoleného tématu. Nevložení zadání práce nebo jeho nedodržení je důvodem pro hodnocení práce jako nevyhovující.
Dříve, než začnete pracovat na závěrečné práci, seznamte se důkladně s rozhodnutím děkana č. 17/2009, jste-li zapsáni ke studiu na Pedagogické fakultě UHK. V případě nejasností se obraťte na svého vedoucího/vedoucí bakalářské, resp. diplomové práce.
Rozsah bakalářské práce studentů zapsaných na Pedagogické fakultě UHK činí minimálně 30 stran bez příloh (prohlášení, obsah, anotace, seznam pramenů a literatury, obrazové přílohy).
Velikost písma a okrajů je stanovena v předpisech uvedených v prvním odstavci, nicméně z praxe obvyklé na HÚ doporučujeme držet se formátu velikosti písma 12, font Times New Roman, okraje 3 cm. Rozsah práce, velikost a typ písma a okrajů je nutné dodržet, jinak se vystavujete riziku, že práce bude hodnocena jako nevyhovující.
Závěrečná práce musí být původní, opisování cizích textů bez citování je porušením autorských práv a může být důvodem k zahájení disciplinárního řízení se studentem, resp. k hodnocení práce jako nevyhovující. Původní práce je založena na shrnutí dosavadních poznatků k dané problematice, na studiu pramenů (archivních, tištěných, ikonografických a dalších relevantních zdrojů) a minimálně v případě diplomových prací na jejich interpretaci.
Citační úzus (forma poznámek pod čarou a odkazů na prameny a literaturu) pro vypracování závěrečných prací se řídí citační normou periodika Východočeské listy historické, jejíž obsah najdete v příloze této stránky.
Podmínky státní bakalářské zkoušky pro studenty
programu Historie se zaměřením na vzdělávání
(nástup ke studiu do r. 2019, včetně) – část HISTORIE
Student si vybírá dvě otázky, jednu z okruhu českých a jednu z obecných dějin. Třetí otázka z dějin bude zvolena komisí na základě předloženého seznamu prostudované odborné literatury. Studentům je poskytnut přiměřený časový prostor (cca 10-15 minut) pro objasnění svého pohledu na zvolenou otázku, přičemž zkoušející do jeho výkladu pokud možno nezasahují. U těchto tematických okruhů není od studentů vyžadováno zhodnocení historiografické produkce. Druhá část je vyhrazena pro doplňující dotazy, avšak celková doba zkoušení jedné otázky by neměla přesáhnout 20-30 minut.
Povinností studenta je přinést ke zkoušce seznam prostudované odborné literatury (vyjma příruček, tj. atlasů, přehledových dějin jednotlivých zemí a kontinentů, a také vyjma učebnic) v rozsahu cca 25-30 titulů (bez časopiseckých studií), v tištěné podobě odpovídající základním bibliografickým pravidlům. Nepřinesení seznamu bude považováno za nesplnění třetí části státní zkoušky.
Podmínky státní bakalářské zkoušky pro studenty
programu Historie se zaměřením na vzdělávání
(nástup ke studiu od r. 2020)* – část HISTORIE
* tyto otázky platí rovněž pro studenty, kteří do programu přestoupili z pětiletého magisterského oboru Učitelství pro 2. stupeň základních škol – dějepis
A) V souladu s přidělenou akreditací jsou otázky z HISTORIE rozděleny do dvou okruhů
I. Dějiny do vzniku moderní společnosti
II. Dějiny moderní společnosti.
Nejsou tedy primárně rozděleny děleny na české a obecné dějiny!
V každé otázce (vyjma otázky 1. a 11. v okruhu I. a 7. v okruhu II.) jsou rovným dílem obsaženy národní dějiny.
Ke každé otázce z okruhu I. a II. posluchač nastuduje minimálně 1 odbornou monografii postihující dílčí část otázky.
Seznam prostudované literatury (minimálně 40 titulů) se předkládá ke státní bakalářské zkoušce. V seznamu lze vykázat 10 odborných studií. Nelze uznat články z popularizačních periodik.
Po vylosování otázek si posluchač nejprve vytvoří osnovu, která bude (vyjma výše uvedených případů) zahrnovat české/československé a obecné dějiny.
Odpovědi musí být propojeny s prostudovanou odbornou literaturou.
Měly by postihovat národní dějiny v kontextu dějin obecných!
Čas na přípravu každé otázky: 25 minut.
Čas na odpovědi: každá otázka max. 25 minut.
B) OBOROVÁ PROPEDEUTIKA – DĚJEPIS
Nabídka sekce: Studijní programy/obory